ایمپلنت


در مورد ایمپلنت دندان

 ایمپلنت (implant)، درمانی بسیار مناسب برای دندان طبیعی از دست رفته است و این روش کاشت دندان و کاشت ایمپلنت دندان (dental implant)، جایگزین روش های قدیمی دندانپزشکی شده است. در گذشته زمانی که بیمار، دندان خود را از دست می داد، دندانپزشک با پروتز ثابت، بریج (Bridge) یا پروتز متحرک، جای دندان کشیده شده را پر می کرد. اما امروز این امکان وجود دارد که با روش درمان ایمپلنت دندان، جای خالی دندان، درون فک و لثه بیمار توسط پیچ ایمپلنت پرشده و یک تاج دندان بر روی پیچ تیتانیومی ایمپلنت قرار گرفته شود تا بیمار، یک دندان ثابت با استحکام بالا و کارکردی کاملاً مشابه دندان طبیعی برای جویدن و گاز گرفتن غذا داشته باشد.

مهمترین مزیت ایمپلنت چیست؟ 

نکته اول این است که این عمل کاشت ایمپلنت در تهران، یک دندان ثابت و محکم برای بیمار ایجاد می کند؛ ولی نکته دومی که معمولا در نظر گرفته نمی شود این است که ایمپلنت دندان از استخوان فک بالا و پایین مراقبت می کند و از تحلیل استخوان فک و تغییر شکل حالت دهان و صورت جلوگیری خواهد نمود (مقاله اثرات کاشت ایمپلنت دندان بر روی استخوان فک را مطالعه نمایید). حفظ شدن استخوان فک باعث می شود تا در سنین بالا، فک بیمار جمع نشود و صورت حالت چروک خورده نداشته باشد؛ ارتباط بین فک بالا و پایین حفظ شود و به واسطه ایمپلنتولوژی توانایی غذا خوردن راحت و بدون دردسر همچنان وجود داشته باشد که اتفاق بسیار مهمی از لحاظ دندانپزشکی تخصصی است. ولی شاید در زمان قرار دادن ایمپلنت در دهان فرد متقاضی ایمپلنت در تهران، شهرک غرب و سعادت آباد به این موضوع توجه زیادی نشود. از نظر یک دندانپزشک انتخاب ارجحیت فواید ذکر شده برای ایمپلنت دندان، بسیار مشکل است.

سن مناسب برای انجام ایمپلنت 

با اینکه ایمپلنت به تازگی جای خود را در بین مردم باز کرده است (البته از سال های دورتر هم ایمپلنت در ایران وجود داشته است ولی در سال های اخیر استفاده از آن رایج تر گردیده است)؛ اما سوال اینجاست که سن مناسب برای عمل جراحی ایمپلنت دندان چه موقع است؟ و عوارض ایمپلنت چه زمانی خود را نشان خواهد داد؟ 
انسان معمولا از سن ۶ سالگی با دندان طبیعی خودش مواد غذایی را می جود و شاید از ۲۵ سالگی به بعد سلامت دهان به خطر بیافتد و مشکلات و بیماری دهان و دندان آشکار شود. ایمپلنت کُره ای نیز همین شرایط را دارد و اگر اصول کاشت دندان در تهران، شهرک غرب و سعادت آباد بوسیله ایمپلنت کُره ای رعایت نشود بعد از ۳۰ سال عوارض ایمپلنت فوری دندان نمایان خواهد شد و از این رو باید استانداردهای دندانپزشکی در زمینه ایمپلنت های دندانی به درستی رعایت شود. اگر با این فرض که کاشت ایمپلنت دندان از ۱۰ سال قبل در ایران و به خصوص تهران رواج پیدا کرده است پیش برویم، احتمالا ۱۰ سال دیگر نشانه های عوارض ایمپلنت در کشور شیوع پیدا خواهد کرد. پس باید دقت کرد که اگر قوانین کاشت ایمپلنت را به درستی رعایت کنیم، عمر مفید ایمپلنت، برای ما بیشتر خواهد بود و دیگر درگیر عوارض ایمپلنت نخواهیم بود و همانند دندان سالمی که با مسواک و نخ دندان از آن مراقبت می کنیم، این ایمپلنت فوری برای ما کارایی خواهد داشت. 

مدت زمان ایمپلنت دندان 

 قبل از این که درباره مدت زمان ایمپلنت دندان صحبت کنیم، باید یاد آوری کنیم که بخش قبل _یعنی سن مناسب برای انجام ایمپلنت_ مقدمه ای بود برای پاسخ به بیمارانی که اصرار دارند ایمپلنت خود را فوری و به سرعت در لثه قرار دهند و نیز سوال های دیگری درباره ایمپلنت دارند
اما مراجعه کنندگان به دندانپزشک و متخصص ایمپلنت در تهران، شهرک غرب و سعادت آباد زمانی می توانند یک ایمپلنت دندان مقاوم و با استحکام و مناسب برای طولانی مدت را داشته باشند که این ریشه دندان پیچی شکل (ریشه ایمپلنت) که از جنس تیتانیوم خالص است و نقش ریشه دندان را دارد در یک استخوان فک مناسب و سالم، با ضخامت کافی قرار بگیرد و همه قواعد کاشت ایمپلنت امریکایی با دقت در عمل جراحی کاشت ریشه تیتانیوم ایمپلنت رعایت شود. با این حال توجه به این نکته هم ضروری است که با پیشرفت تکنولوژی در برخی موارد می توان ایمپلنت در تهران را یک روزه (ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دیجیتال) قرار داد. این ایمپلنت فوری در تهران، شهرک غرب و سعادت آباد اتفاق بسیار خوبی است اما نمی توان در هر جایی و برای هر دندان و برای هر سن و سال این روش دندانپزشکی را به کار برد. گاهی مراجعه کنندگانی در مطب دندانپزشکی و کلینیک دندان حاضر می شوند و درخواست ایمپلنت یک روزه و فوری می کنند ولی وقتی ویزیت رایگان دندانپزشکی می شوند و برای آنها معاینه و مشاوره رایگان دندانپزشکی و ایمپلنت دندان انجام می گیرد متوجه می شویم که رشد استخوان مناسبی برای کاشت ریشه پیچی شکل ایمپلنت دندان که از جنس تیتیانیوم خالص است، وجود ندارد؛ مثلا حداکثر ۲ میلیمتر استخوان فک بالا و پایین وجود دارد در حالی که قطر ریشه ایمپلنت دندان ۴ میلیمتر است . 
با این حال وقتی مریض پس از کشیدن دندان آسیب دیده و عفونی خود، اصرار دارد یک ایمپلنت فوری می خواهد باید توجه کرد که امکان قرار دادن ایمپلنت یک روزه در آن محل وجود خواهد داشت ولی یکی دو سال بعد از کاشت دندان، آن دندان ایمپلنت شده از بین می رود. توجه کنید که اگر ضخامت استخوان صورت برای عمل جراحی ایمپلنت کافی نباشد، سرعت در کاشت ایمپلنت، کیفیت و استحکام کاشت ایمپلنت فوری را کاهش می دهد. در واقع اگر ضخامت استخوان برای کاشت فوری ایمپلنت دندان در تهران وجود داشته باشد، ایمپلنت فوری (ایمپلنت دیجیتال) بسیار درمان مناسبی است. اما قرار دادن ایمپلنت با سرعت زیاد، طول عمر ایمپلنت را کوتاه می کند و عوارض ایمپلنت در آینده گریبانگیر شما می شود.

جنس ایمپلنت

نکته بعدی انواع و جنس ایمپلنت است. در این خصوص پرسیده می شود که چه نوع جنس از ایمپلنت گذاشته شود آیا کیفیت انواع ایمپلنت فرق می کند؟ 
در پاسخ باید خاطر نشان کرد که حتما کیفیت و جنس ایمپلنت متفاوت است و تجهیزات ایمپلنت با قیمت و کیفیت متفاوت تولید می شوند. حال اگر بتوانیم از ایمپلنت با کیفیت استفاده کنیم و اصول جراحی دندان را به درستی رعایت کنیم، سالیان متمادی می توان از این ایمپلنت بدون هیچ مشکلی استفاده نمود. هر قدر قیمت ایمپلنت کاهش یابد و اصول جراحی رعایت نشود، حساسیت ایمپلنت در برابر تروما(آسیب و ضربه) افزایش خواهد یافت. گاهی شرایط اقتصادی مراجعه کنندگان به کلینیک دندانپزشکی، اجازه هزینه ایمپلنت را نمی دهد و باید با هزینه کمتر درمان را انجام داد تا یک درمان حداقلی برای بیماران دهان و دندان صورت بگیرد. ایمپلنت در قیمت های مختلف در بازار موجود است و با تجربه ۱۵ ساله تیم تخصصی دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی در زمینه ایمپلنت و زیبایی، بسیاری از این ایمپلنت ها هنوز بدون هیچ عوارضی برای بیماران در حال استفاده بوده و درمان ایمپلنت، موفق بوده است، ولی ترجیح دکتر محمدی به عنوان جراح و دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و زیبایی این است که ایمپلنتی استفاده شود که خیال مراجعه کننده به مطب دندانپزشکی و دکتر متخصص ایمپلنتولوژی یا ایمپلنتولوژیست راحت باشد.

تفاوت ایمپلنت با پروتز ثابت یا همان بریج (Bridge) چیست؟

بریج یا پروتز ثابت دندان یک درمان قدیمی است و دیگر مثل سابق استفاده نمی شود. فرض کنید که بخاطر پوسیدگی دندان، مجبور به کشیدن دندان شده اید، در این شرایط برای گذاشتن بریج، ۲ دندان کناری و لثه تراشیده می شد و یک واحد دندان ۳ تایی درست می کردیم که روی آن ۲ دندان جانبی سوار میشدند و جای خالی دندان پوسیده را پر می کردند. اما اشکال این روش تراشیدن ۲ دندان سالم کناری بود که خیلی بیشتر در معرض پوسیدگی و عفونت قرار می گرفتند. چون تمیز کردن دندان های جانبی مشکل تر می شد و احتمال پوسیده شدن دندان و عفونت دهان و دندان افزایش پیدا می کرد. ضمن اینکه استخوانی که زیر دندان وسط بود و استخوان آن دندان به مرور شروع به نازک شدن می کرد و مشکلات بعدی مانند گیر کردن مواد غذایی و لق شدن دندان در آن نقطه ایجاد میشد. اما در ایمپلنت امریکایی به دندان های کناری هیچ آسیبی نمی رسانیم و در نقطه ای از لثه که دندان را از دست داده ایم یک واحد ایمپلنت امریکایی را قرار می دهیم و یک روکش دندان مستقل روی آن سوار می کنیم و این روش هیچ ارتباطی با دندان کناری ندارد و با این روش هم دندان کناری و هم استخوان آن قسمت را حفظ کردیم؛ چرا که ایمپلنت آمریکایی در اثر غذا خوردن به تاج دندان ایمپلنت شده فشار می آورد و در یک فرآیند آن استخوان حفظ می شود و از بین نمی رود که تفاوت بزرگی بین ایمپلنت امریکایی(implant) و بریج(bridge) است.


dental implant


ایمپلنت دندان جلو 

زمانی که دندان جلو ما در اثر تروما (آسیب و ضربه) شکسته می شود، یا در اثر لثه عفونی مجبور به کشیدن آن می شویم، دیگر امکان لبخند زدن نخواهیم داشت. آیا با لثه عفونی و آسیب دیده امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد؟ اما با استفاده از ایمپلنت هم می توانیم عمل زیبایی انجام دهیم و لبخند خود را دوباره به دست آوریم و هم اینکه زنجیر دندان های طبیعی خود را با چسباندن یک ایمپلنت در کنار آن ها کامل کنیم. هیچ اتفاقی برای دندان کناری ایمپلنت دندان جلو نمی افتد، ایمپلنت دندان جلو یک واحد کاملا مستقل است یعنی نه قرار است دندان کناری تراشیده شوند و نه قرار است چیزی به آن دندان طبیعی وصل بشود. ایمپلنت دندان جلو یک واحد مستقل پروتزی است که داخل فک شما کار گذاشته می شود و پس از مدتی ریشه ایمپلنتوم که در واقع ریشه دندان است به استخوان فک جوش می خورد و پس از جوش خوردن پیچ تیتانیوم خالص با استخوان فک بالا و پایین (بسته به بالا یا پایین بودن ایمپلنت دندان جلو) نیازی نیست از دندان های سالم کناری کمکی بگیریم؛ یا به خیال مقاوم تر کردن ایمپلنت کاشته شده در دندان جلو و جلوگیری از لق شدن دندان کاشته شده، اتصالی با لثه یا سایر دندان های جلو داشته باشیم.

آیا ایمپلنت به ارتودنسی آسیبی می زند؟

ایمپلنت دیسکی یا ایمپلنت تیغه ای هیچ تداخلی با ارتودنسی ندارد؛ یعنی ایمپلنت دیسکی هیچ کاری با سیم های ارتودنسی ندارد و این ایمپلنت دیسکی سر جای خودش قرار می گیرد و شاید آن سیم ها باعث سخت تر شدن جراحی برای دندانپزشک متخصص ایمپلنت (ایمپلنتولوژیست) شود و آسیبی به ارتودنسی وارد نمی کند. بنابراین کسانی که ارتودنسی دارند می توانند بدون هیچ مشکلی ایمپلنت تیغه ای یا ایمپلنت دیسکی را انجام دهند مگر در موارد خیلی محدودی که سیم ها اجازه ایمپلنت تیغه ای را ندهند. البته بهتر است دندانپزشک ارتودنتیست شما با دندانپزشک ایمپلنتولوژیست شما ارتباط داشه باشند تا اگر ارتودنتیست نظری در رابطه با افزایش فاصله قسمت ایمپلنت تیغه ای دارد، به دندان ها اعمال کند. در نهایت با مراقبت این دو متخصص دهان و دندان شما می توانید یک ایمپلنت دیسکی مناسب را برای خود داشته باشید.

انواع ایمپلنت

 انواع ایمپلنت بسیار زیاد است و مراجعه کنندگان به مطب و کلینیک دندانپزشکی دکتر محمدی همواره می پرسند که از کدام نوع ایمپلنت استفاده کنیم؟ 
 اگر بخواهیم انواع ایمپلنت را بر اساس سایز، قطر، فرم و سطح ایمپلنت تقسیم بندی کنیم، باید در نظر داشت که آنها از فاکتورهای تخصصی دندانپزشکی هستند که واقعا از توان تشخیص بیماران فراتر است و بهتر است به تجویز و نسخه دندانپزشک و متخصص ایمپلنت خودتان اعتماد کنید.
برند ایمپلنت متفاوت است اما در بین انواع ایمپلنت _ایمپلنت امریکایی، ایمپلنت سوییسی، ایمپلنت کره ای_ برخی از این برند های ایمپلنت دندان، مثل آی تی آی (ایمپلنت ITI)، آسترا (ایمپلنت آسترا Astra)، نوبل بایو کر (ایمپلنت Nobel Biocare)، زیمر (ایمپلنت زیمر Zimmer) از انواع معتبر ایمپلنتیوم هستند.
 ایمپلنت با قیمت ارزان تر و سطحی پایین تر از ایمپلنت‌ سوییسی و امریکایی، ایمپلنت‌های اروپایی هستند، با قدمت کمتر که کمپانی آن‌ها خیلی معروف نیستند. ایمپلنت آلمانی و آمریکایی معمولاً ایمپلنت‌ خوبی هستند و بالاتر از ایمپلنت کره ای، آلمانی و ایمپلنت امریکایی، ایمپلنت‌ سوئیسی است. سوئیس در زمینه ایمپلنت دندان بسیار متخصص است. بعد از ایمپلنت‌ سوئیسی، ایمپلنت آمریکایی، می توان ایمپلنت آلمانی، ایتالیایی، و فرانسه را نام برد که قابل اعتماد اند. بعد از ایمپلنت سوییسی، ایمپلنت آمریکایی، ایمپلنت المانی، ایمپلنت ایتالیایی و ایمپلنت فرانسوی، تعداد زیادی کارخانه ایمپلنت کره ای هستند که ایمپلنت با قیمت مناسب و ارزان دارند.

کیفیت ایمپلنت ایرانی

از دکتر محمدی جراح و دندانپزشک بازیگران و سلبریتی های مشهور و همین طور متخصص عمل زیبایی، ایمپلنت و لمینت دندان در تهران، شهرک غرب و سعادت آباد درباره ایمپلنت‌ چینی سؤال می‌شود که دکتر شهاب محمدی ایمپلنت چینی را تجویز نمی کند. اگر قرار باشد ایمپلنت‌ چینی کار شود، ایمپلنت ایرانی که در داخل کشور ساخته می‌شود به ایمپلنت چینی ترجیح داده می‌شود و می توان ایمپلنت ایرانی را کار گذاشت. در نهایت باید به دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و لمینت اعتماد داشته باشیم و ایمپلنتی با جنس خوب و قیمت و هزینه معقول و متناسب با بودجه شما را بیابیم که بتوانید سال‌های زیادی از آن ایمپلنت ایرانی استفاده کنید.

قیمت ایمپلنت دندان در تهران

موردی که متخصصین معتبر و مشهور ایمپلنت، عمل زیبایی و لمینت درتهران، مانند دکتر شهاب محمدی دندانپزشک و جراح بازیگران سینما و تلویزیون تجویز نمی کنند، استفاده از واحد ایمپلنت ارزن‌ با قیمت خیلی پایین است. دکتر محمدی اضافه می کند که با این نوع ایمپلنت کار نمی کند چون دوام، استحکام و عمر مفید ایمپلنت پایین می‌آید و سال‌های آینده بهداشت و سلامت دهان فرد بیمار را به خطر میاندازد. چسباندن ایمپلنت به دندان‌ کناری کافی نخواهد بود و استخوان فک بالا و پایین شروع به تحلیل رفتن می‌کند و مشکلاتی همچون لق شدن دندان، گیر غذایی، ایمپلنت‌ تیز، عفونت اطراف ایمپلنت و دیگر عوارض همچون حساسیت، درد دندان و عفونت لثه را ایجاد می کند. 

آیا سیگاری ها می توانند ایمپلنت کنند؟ عوارض سیگار بر ایمپلنت چیست؟

در گذشته می‌گفتند اگر می خواهید از ایمپلنت دیسکی و ایمپلنت تیغه ای استفاده کنید، نباید سیگاری باشید. از آنجا که کیفیت ایمپلنت دندان در تهران بهتر شده، گفته می‌شود زیاد سیگار نکشید، خصوصا اگر دو ماه قبل از جراحی و بعد از جراحی تا زخم ها خوب شود. در صورت استعمال دخانیات بعد از جراحی، دود و باکتری ها داخل زخم می‌شود و باعث عفونت ها و پیوند ضعیف تر و جوش نخوردن ریشه دندان پیچی شکل (از جنس تیانیوم خالص) با استخوان فک می گردد.
 به هر حال اگر فرض کنیم مریض یکی دو ماه قبل از عمل جراحی ایمپلنت سیگار نکشیده و بعد از جراحی و کاشت ایمپلنت حداقل تا 3 هفته سیگار نکشیده بعد آن هم سیگار زیاد نکشد، عوارض سیگار بر دوام و عمر مفید ایمپلنت و ثبات رنگی تاج دندان و روکش دندان تاثیر بسزایی نخواهد داشت.
برای اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت افراد سیگاری می توانید به این صفحه مراجعه نمایید.

آیا ایمپلنت درد دارد؟ معایب ایمپلنت چیست؟

در مورد عوارض و درد ناشی از ایمپلنت، این روش درمان درد و عارضه خاصی ندارد، موارد بسیار محدودی حساسیت به تیتانیوم دارند که آمار خیلی ضعیف وجود دارد و یک سری داروهای خاص است که اگر مصرف می کنید بهتر است ایمپلنت گذاشته نشود. دیابت های کنترل نشده خیلی بالا جواب خوبی به جراحی ایمپلنت نمی‌دهد تقریبا همه چی در مورد ایمپلنت خوب است و خیلی داستان ایجاد نمی‌کند.

کاشت دندان بدون ایمپلنت 

ایمپلنت چه تفاوتی با دندان مصنوعی دارد؟ دندان مصنوعی‌ چه ایرادی دارد؟مشکل این پروتز متحرک چه بود که الان ایمپلنت و دندان ثابت گذاشته می‌شود؟
دندان‌های مصنوعی درمانی بود که برای شخصی که دندان ندارد و باید غذا بخورد، مجبور به انجام آن می‌شدیم، از این رو پروتز متحرکی ساخته می‌شود و روی لثه‌های شخص سوار می‌شود. اما مشکل عمده این کار چیست؟ لثه‌هایی که روی آن‌ها دندان مصنوعی و پروتز متحرک می‌گذاشتیم بدین منظور ساخته نشدند که در هنگام غذا خوردن به آن‌ها فشار وارد شود. بنابراین وقتی‌ فشار پروتز به لثه‌ها و استخوان زیر آن‌ها وارد می‌شود این استخوان‌ها شروع به تحلیل رفتن می‌کنند. روز اول که پروتز گذاشتیم محکم در جای خودش قرار می‌گیرد و لق نمی‌زند همه چیز خوب است اما بعد از چند سال شخص متوجه می‌شود که استخوان زیر دندان کامل از بین رفته است. بعد از گذشت چند سال پروتز متحرک در آنجا لق می‌زند و شخص نمی‌تواند غذا بخورد و حرف و لبخند بزند درحالی‌که قبلاً استخوانی وجود داشت که می‌توانستیم در آنجا ایمپلنت گذاشت و استخوان را حفظ کرد.
بسیار من دیده‌ام که مریضی که به ما مراجعه کرده استخوانی برایش باقی نمانده و لثه‌ها صاف شده است و مریض واقعاً درمانده است. خیلی دردسر بعد از چند سال برای این پروتزها پیش می‌آید. اگر این پروتز را به کار نبریم و از اول شروع کنیم به ایمپلنت گذاشتن، در آن محل استخوان هست ما علاوه بر اینکه دندان ثابت به مریض می‌دهیم این استخوان‌ها را برای سال‌های زیادی حداقل بخش زیادی را حفظ کرده و در سال‌های آینده این فرد به مشکل برنمی‌خورد. پروتز متحرک درمانی اشتباه است مگر اینکه شرایط اقتصادی بیمار پاسخگوی هزینه ایمپلنت نباشد. فرض کنیم حالا 10 سال گذشته به‌طور مثال 10 درصد استخوان از بین رفته است. بهتر بود از همان ابتدا ایمپلنت کار گذاشته می شد و سال‌های طولانی‌تری می‌توانستیم به مریض لبخند، آرامش، زیبایی، غذا خوردن بدون درد و یک خواب شیرین بدون دندان قروچه حتی در سن و سال بالا و کهنسالی را بدهیم.

 آیا رنگ تاج ایمپلنت با رنگ دندان طبیعی هماهنگ خواهد بود؟ ثبات رنگ روکش تاج ایمپلنت دندان چقدر است؟

رنگ تاج ایمپلنت به چه شکلی درمی‌آید؟ بیمار می‌گوید من روکش دندان دارم، رنگ ایمپلنت دندان من چه شکلی می‌شود؟
رنگ ایمپلنت و رنگ تاج ایمپلنت تا حدود زیادی دست خود ما است یعنی اینکه تاج ایمپلنت سفارش داده می‌شود و در لابراتورهای خود ما ساخته می‌شود. تاج ایمپلنت همراه با قطعه پایه اش نیست. قطعه پایه ایمپلنتیوم که از جنس تیتانیوم خالص است در کارخانه ساخته می‌شود اما تاج ایمپلنت در لابراتور و کلینیک دندانپزشکی دکتر محمدی ساخته می‌شود و رنگ آن را تیم متخصص ایمپلنت و زیبایی دکتر شهاب محمدی بسته به کد رنگی که وجود دارد تغییر می دهد و هر رنگی که می‌خواهیم برای ما می سازند تا بتوانیم یک لبخند زیبا داشته باشیم. شما فرض کنید یک روکش دندان قدیمی کنار تاج دندان ایمپلنت داریم؛ می‌توانیم کد رنگی آن روکش دندان را استفاده کنیم. (حالا درست است که روکش کهنه‌شده ولی 70 الی 80 درصد شبیه به روکش دندان درمی‌آید). فردی می خواهد لمینت کند، درمیان زنجیره دندان ها، یک دندان نیست و بیمار میخواهد رنگ ایمپلنت با رنگ لمینت همسان شوند که این کار قابل انجام است. اما ممکن است روکش‌های قدیمی یا دندان‌های خود ما در اثر غذا خوردن و مرور زمان رنگ آن‌ها تغییر کرده و دقیقاً منطبق با کد رنگی نباشد که می‌توان تا حدودی زیادی با لابراتور تولید کننده روکش ایمپلنت و روکش دندان و تاج دندان هماهنگ کرد.

ما در هر فک بی‌دندان چند ایمپلنت نیاز داریم؟

 هر چه ایمپلنت، با قطر و تعداد بیشتر برای فک مناسب تر است. بعد از گذشت مدتی ایمپلنت قطوری که گذاشته می‌شود مثلاً شخصی در فک بالا 14 دندان می‌خواهد 14 ایمپلنت قطور گذاشته شود عملاً بین آن‌ رشد استخوانی باقی نمی‌ماند که ایمپلنت‌ها را نگه دارد.
بین هر دو ایمپلنت دندان حداقل 3 میلی‌متر فاصله نیاز داریم. اگر با بی حسی، 14 ایمپلنت کاشته شود و قطری بین 14 تا 6 میلی‌متر داشته باشد و بین هر کدام 3 میلی‌متر وسط آن‌ها فاصله باشد. معمولاً 8 عدد ایمپلنت در فک بالا و پایین مناسب است. ما توسط تجهیزات موجود، فاصله مناسب به دندان‌ و ایمپلنت‌ می‌دهیم و هم اینکه مقداری استخوان در فک برای استحکام ایمپلنت در دوران نقاهت و حفظ رشد استخوانی حفظ می‌کنیم. ایمپلنت‌هایی که خیلی به هم چسبیده باشند، امکان عمل زیبایی (لمینت، ونیر، بلیچینگ) را به ما نمی‌دهند. اصرار بر تعداد زیادتر یا تعداد کمتر ایمپلنت هر کدام عوارض خود را دارد. بعد از معاینه بیمار و انجام آزمایشات لازم و رادیوگرافی، شرایط سلامت و بهداشت دهان و دندان به ما می‌گوید چه تعداد ایمپلنت تجویز و در فک بیمار قرار دهیم. به‌طور میانگین برای هر فرد 8 عدد ایمپلنت مناسب است.

آیا ایمپلنت مراقبت خاصی نیاز دارد؟

برخی معتقدند ایمپلنتی که گذاشتیم فلز است و دچار پوسیدگی نمی‌شود و مراقبت هم نمی‌خواهد. ایمپلنت هم باید مثل یک دندان عادی (حتی بیشتر) مسواک و نخ دندان کشیده شود و برای بهداشت و سلامت دهان از دهان شویه های ضد باکتریال استفاده شود. همیشه باید مواظب باشید که لثه‌ اطراف ایمپلنت دچار جرم و آلودگی و عفونت نشود (برای مطالعه بیشتر به مقاله ایمپلنت دندان و آنتی بیوتیک ها مراجعه کنید). ایمپلنت مثل ریشه دندان طبیعی نیست و مقاومت دندان طبیعی را ندارد. اگر جرم و باکتری داشته باشیم به‌سرعت لثه‌ها و ایمپلنت زیر آن دچار ایمپلنت‌ تیز می‌شوند و استخوان از بین می‌رود. حالا باید ایمپلنت درآورده شود و پیوند استخوان انجام شود و یک ایمپلنت مجدد کاشته شود که مستلزم جراحی و زمان و هزینه است. این تصور که من ایمپلنت گذاشتم و ایمپلنت دندان من دچار پوسیدگی نمی‌شود و نیاز به مراقبت ندارد اشتباه است. ایمپلنت درمانی خوبی است اما نیاز به مراقبت (مسواک و نخ دندان و دهان شویه آنتی باکتریال) دارد. 
اصولاً یکی از مشکلاتی که در جراحی‌ها هست که طوری جراحی کنیم که بعد از دوران نقاهت در نهایت فرد بتواند اطراف دندان رو تمیز کند.

آیا برای ایمپلنت عکس رادیولوژی لازم است؟

آزمایشات و رادیوگرافی قبل از ایمپلنت، یک عکس CBCT عکس سه‌بعدی از دندان است. بعضی از مریض‌ها ترجیح می‌دهند که عکس معمولی بگیرند که به ضرر بیمار تمام می‌شود چون اگر جراح و دندانپزشک قبل از جراحی نداند که چقدر استخوان در آنجا وجود دارد، در واقع بدون معاینه درست، کاری کورکورانه انجام می دهد.

ویزیت و مشاوره رایگان دندانپزشکی