چرا باید از ایمپلنت استفاده کنیم؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

تاریخ انتشار - ۱۲ مهر ۱۳۹۷

چرا باید از ایمپلنت دندانی استفاده کرد؟

بدون شک ایمپلنت های دندانی بهترین راه برای جایگزینی دندان های از دست رفته شما هستند. البته راه حل ها و روش های درمانی ارزان تری هم چون پروتز های دندانی و پل های دندانی نیز وجود دارد، اما این دو روش نه از نظر ظاهری و نه از نظر عملکرد و همین طور به دلایل محدودیت ها و مراقبت های مورد نیازشان به هیچ وجه نمی توانند جای دندان طبیعی را پر کنند. پس اگر برای دندان از دست رفته ی خود به جایگزینی دایمی و بدون محدویت با رفتاری طبیعی همانند دندان قبلی تان فکر می کنید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
اولین مزیت ایمپلنت نسبت به روش های دیگر هم چون پروتز دندانی و پل های دندانی حفاظت از ساختار و بافت استخوان فک توسط ایمپلنت است. در روش درمانی ایمپلنت، یک پیچ تیتانیومی مخصوص، به جای ریشه دندان از دست رفته، در فک قرار می گیرد و با پر کردن جای خالی ریشه ی دندان قبلی از تخریب بافت استخوان فک جلوگیری می کند. مزیت دیگر ایمپلنت در مقایسه با سایر روش های درمانی، ظاهر و عملکرد ایمپلنت است. یک ایمپلنت دندانی چه از نظر کارایی در هنگام جویدن غذا و چه از نظر شکل و ظاهر کاملاً مشابه دندان طبیعی است و برخلاف پروتز دندانی برای بیمار هیچ گونه محدودیتی ایجاد نخواهد کرد.

ویزیت و مشاوره رایگان دندان پزشکی


ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت دندان پروتزی است که با یک عمل جراحی در داخل فک بیمار قرار داده می شود. معمولاً روش درمانی ایمپلنت بر روی افرادی انجام می شود که بافت استخوان سالم و استواری برای نگه داشتن پروتز های کارگذاشته شده در فک داشته باشند. در طی فرآیند ایمپلنت، دندانپزشک در کلینیک دندان یک پیچ مخصوص از جنس تیتانیوم  را در داخل فک بیمار قرار می دهد. به هر پیچی که در داخل فک قرار می گیرد اصطلاحاً یک واحد ایمپلنت گفته می شود.
در مرحله بعد اجازه می دهیم پیچ تیتانیومی به فک بیمار متصل شده و با بافت استخوان فک بیمار ترکیب و بین آن ها اتصالی محکم ایجاد شود و پیچ تیتانیوم کاملاً در داخل فک همانند ریشه دندان طبیعی به صورت ثابت و محکم قرار بگیرد. این فرآیند بسته به وضعیت و سلامت جسمی بیمار معمولاً بین 3 تا 6 ماه به طول خواهد انجامید. به این فرآیند  Osseo integration  گفته می شود. هنگامی که یک بیمار دارای مقدار زیادی بافت استخوانی سالم است، در حالی که هنوز در دوره اتصال پیچ ایمپلنت با استخوان های فک قراردارد، تاج هایی موقتی  به ایمپلنت وصل می شوند. زمانی که ایمپلنت دندانی قرار گرفته در فک به طور کامل به فک متصل شد،  تاج های دایمی دندان بر روی قسمت انتهایی ایمپلنت (abutment) قرارگرفته  و به آستانه ی خارجی ایمپلنت متصل می شوند.

چرا ایمپلنت در بین روش های جایگزینی دندان پرطرفدار تر است؟

1. پیشگیری از جابجایی دندان های دیگر
زمانی که شما یک یا تعدادی از دندان های طبیعی خود را از دست می دهید، برای جلوگیری از حرکت و جابجایی دندان ها در فضای خالی ایجاد شده، باید این فضاهای خالی را پر کنید. در غیر این صورت دندان های شما به هم ریخته و فضای بین دندان ها ناهمگون و نامرتب خواهد شد و در نهایت طرح لبخند شما کج خواهد شد و برای تمیز کردن دندان های خود به مشکل برخواهید خورد.
2. حفظ بافت استخوان فک
زمانی که از پروتز های دندانی و پل های دندانی برای جایگزینی دندان از دست رفته ی خود استفاده می کنید، این پروتزها هیچ کاری برای پر کردن فضای خالی ریشه ی دندان کشیده شده انجام نمی دهند و این فضای خالی به وجود آمده در فک،  به ساختار فک آسیب خواهد رساند.
در صورتی که ایمپلنت های دندانی به استخوان فک متصل می شوند و در این روش به دلیل جایگزینی ریشه ی دندان کشیده شده، سلامت استخوان فک تضمین می شود و ایمپلنت دندان از هر گونه آسیب به بافت استخوان فک جلوگیری خواهد کرد.
3. امکان ترکیب ایمپلنت با روش درمانی پروتز های دندانی 
برای افرادی که تعداد زیادی دندان از دست داده اند روش درمانی پروتز دندانی یا همان دندان مصنوعی نسبت به ایمپلنت، روشی ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. اما پروتز دندانی با عوارض جانبی زیادی از قبیل آسیب دیدگی لثه ها و زخم های دهانی  و sunken lips و bad fit و جابجایی دایمی دندان ها مصنوعی در دهان و ناتوانی در خوردن برخی مواد غذایی همراه است. پروتز های پشتیبانی شده توسط ایمپلنت های دندانی به بیماران این امکان را می دهد که ضمن استفاده از مزایای مالی روش پروتز دندانی، از مزایای فراوان ایمپلنت نیز بهره ببرند. این روش یک راه حل دایمی برای دارندگان پروتز دندانی خواهد بود و آن ها را از خارج کردن روزانه دندان های مصنوعی و نظافت آن ها بی نیاز خواهد کرد. 

ویزیت و مشاوره رایگان دندان پزشکی

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید