11 سوال مهم در مورد ایمپلنت که باید بدانید - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

تاریخ انتشار - ۲۸ آبان ۱۳۹۷

11 سوال (و جوابی) که در مورد جراحی ایمپلنت دندان دارید.

 احتمالا شما در مورد جراحی ایمپلنت دندان شنیده اید، اما هنوز سوالاتی در این مورد دارید، درست است؟ امروز گروه دندان پزشکی دکتر محمدی قصد دارد 11 سوال متداولی که اکثر مردم در مورد جراحی ایمپلنت دندان دارند را مورد بررسی قرار دهد. بعد از این که به این نکات و سوالات نگاهی انداختید می توانید در یک جلسه ی مشاوره حضوری رایگان در شهر تهران سوالات خود درباره مراحل و همین طور قیمت و هزینه کاشت دندان را مستقیماً با گروه دندان پزشکی دکتر محمدی در میان بگذارید. 

1) جراحی ایمپلنت دندان چیست؟
جراحی ایمپلنت دندان یک گزینه مناسب برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. بر خلاف دندان  مصنوعی که بر روی لثه سوار می شود، ایمپلنت های دندان، درمانی طولانی مدت است که بر روی فک جراحی می شود. این دندان های مصنوعی ایمپلنت شده (کاشته شده) مثل دندان های واقعی به نظر می رسند و کارایی آن ها را نیز دارند. ایمپلنت راه حلی دائمی برای رهایی از پل ها (Bridge  بریج ها) و دندان های مصنوعی است.

2) مزایای جراحی ایمپلنت دندان
از مزایای جراحی ایمپلنت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
*ظاهر بهتر. ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی راحت تر و طبیعی تر به نظر می رسد. از آنجایی که ایمپلنت ها به استخوان فک وصل می شود، دائمی هستند و در نهایت هیچ کس متوجه ایمپلنت دندان شما نخواهد شد.

*حرف زدن بهتر. دندان مصنوعی ممکن است در دهان شما جابه جا شود، گشاد شود و حتی گفتار شما را با مشکل مواجه کند. در عوض ایمپلنت دندان جایگزین دندان واقعی شما می شود و در طول روز نیاز به هیچ گونه تنظیمی ندارد.

*راحتی بیش تر. زمانی که به دندان های ایمپلنت شده عادت کنید، جزئی از خودتان به نظر خواهند رسید.
*غذا خوردن راحت تر. دیگر نگران خوردن غذاهای مورد علاقه خود نباشید. از آنجایی که دندان های ایمپلنت شده به فک شما متصل می شود، مثل دندان های طبیعی به نظر می رسند.
*سایر دندان ها تحت تاثیر قرار نمی گیرند. برای حمایت از سایر دندان ها، باید در کنار آنها یک پل حفاظتی (bridge) دندان کار گذاشت. با این حال دندان های ایمپلنت شده تاثیری روی دندان های طبیعی نمی گذارد و سلامت کلی دهان و دندان شما را بهبود می بخشد. به علاوه مسواک کردن دندان های ایمپلنت شده خیلی راحت تر است.
*دوام زیادی خواهند داشت. اگر از آن ها به خوبی مراقبت کنیم، دوام زیادی خواهند داشت. مزایای ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی چیست؟
اینپلنت دندانی در تهران

3) در طول روند ایمپلنت چه اتفاقی می افتد؟
ایمپلنت دندان معمولا در استخوان فک دندان از بین رفته صورت می گیرد. جنس این ایمپلنت ها از تیتانیوم است که در استخوان فک جاگذاری می شود. این ایمپلنت ها آن قدر محکم جاگذاری می شوند که نه جا به جا می شوند و نه هیچ گونه صدایی از خود تولید می کنند. ایمپلنت های دندانی انواع مختلفی دارد و پزشک با توجه به وضعیت فک بیمار یکی از این انواع ایمپلنت را برای او انتخاب می کند.

4) چه کسانی نیاز به ایمپلنت دارند؟
ایمپلنت های دندانی برای همه مناسب نیستند. اما برخی شرایط خاص باعث می شود تا ایمپلنت بهترین گزینه باشد.

داشتن بیش از یک دندان ازدست رفته

داشتن استخوان فکی که به رشد کامل رسیده است.

داشتن مقدار زیادی استخوان برای ایمن سازی ایمپلنت

داشتن بافت های دهانی سالم

عدم تمایل یا ناتوانی در استفاده از دندان های مصنوعی

5) آیا ایمپلنت های دندانی به اندازه کافی ایمن هستند؟

بله، برخلاف دندان های مصنوعی و پل ها، ایمپلنت های دندانی هیچ گونه آسیبی به استخوان فک وارد نمی کنند. به علاوه این که تمامی مواد استفاده شده در ایمپلنت قابل اطمینان هستند و هیچ گونه پوسیدگی ایجاد نمی کنند. با این حال بیماران مبتلا به بیماری هایی نظیر فشار خون و دیابت قبل انجام ایمپلنت باید پزشک خود را در جریان بگذارند. خوشبختانه اکثر این افراد اجازه انجام ایمپلنت را دارند اما باید احتیاط های لازم صورت گیرد. از آنجاییکه فک کودکان هنوز رشد کامل ندارد، ایمپلنت های دندانی را برای آنها توصیه نمی کنیم.

6) خطرات مرتبط با ایمپلنت دندانی؟
مثل دیگر عمل های جراحی در ایمپلنت دندانی نیز خطر هایی وجود دارد. عوارض بسیار نادر است و اگر هم رخ دهد آن قدر خفیف است که معمولا نیاز به درمان خاصی ندارد. خطراتی که ممکن است در حین ایمپلنت دندانی رخ دهد شامل موارد زیر می شود:

بروز عفونت در محل ایمپلنت

ایجاد آسیب در دندان های اطراف و رگ های خونی

آسیب به عصب

درد

بی حسی

احساس مور مور شدن

مشکلات سینوسی

7) شنیده ام که این روند ماه ها طول می کشد؟

ایمپلنت دندانی در چند دوره انجام می شود که زمانی حدود 3 تا 9 ماه به طول می انجامد. بیش تر زمان صرف بهبود و رشد استخوان فک می شود.

•اولین مرحله شامل جای گذاری سیلندر ایمپلنت دندانی در استخوان فک می شود. مراحل دیگر ماه ها به طول می انجامد.

•دومین مرحله شامل جای گذاری پایه و دندان جدید می شود. در این دوره نیز برای بهبود به زمان زیادی نیاز داریم.

•در برخی از افراد قبل از عمل جراحی ایمپلنت باید یک عمل جراحی استخوان روی فک صورت گیرد. این عمل معمولا در افرادی صورت می گیرد که استخوان فک آنها نرم است و دوام کافی برای نگه داشتن ایمپلنت را ندارد. در این مرحله از کار از دیگر مناطق فک و یا دیگر مناطق بدن استخوان برداشته می شود و به این قسمت پیوند زده می شود.

8) این کار خیلی سخت به نظر می رسد. آیا مجبورم تمام شب را در بیمارستان باشم؟

خوشبختانه باید بگوییم که عمل جراحی ایمپلنت دندانی یک عمل جراحی سرپایی است که در کلینیک دندان یا مطب پزشک و یا بیمارستان بدون نیاز به بستری صورت می گیرد.
قیمت ایمپلنت کره ای

9) عوارض جانبی ایمپلنت دندانی چیست؟
از عوارض جانبی ایمپلنت دندانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تورم لثه ها

تورم صورت

درد در ناحیه ایمپلنت

خونریزی

این عوارض اغلب خفیف بوده و در کوتاه مدت بهبود پیدا می کنند. پزشک ممکن است برای ایمپلنت، داروهای آنتی بیوتیک و یا مسکن برای شما تجویز کند. ممکن است به مدت یک هفته مجبور باشید غذاهای نرم مصرف کنید. اغلب از بخیه های قابل جذب نیز استفاده می شود.

10) آیا ایمپلنت های دندانی همیشه جواب می دهد؟
متاسفانه جراحی ایمپلنت های دندانی همیشه جواب نمی دهند. اگر استخوان به ایمپلنت جوش نخورد باید آن را برداشت و دوباره از ابتدا کار را ادامه داد. اما با این حال این اتفاق به ندرت اتفاق می افتد. حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان بعد از ایمپلنت دندانی می تواند عوارض و مشکلات موجود بعد از ایمپلنت را کاهش دهد. (نرخ موفقیت ایمپلنت دندان)

11) من علاقه مند به انجام ایمپلنت دندانی هستم، باید چکار کنم؟
قبل از انجام ایمپلنت های دندانی یک بررسی کامل باید صورت گیرد. این بررسی ها شامل عکس برداری از دندان و قالب گیری از دهان می شود.گروهی از متخصصین از جمله جراحان فک و صورت و دهان و دندان، متخصصان لثه و پزشکان تیم درمانی شما را تشکیل می دهند.
قبل از جراحی این شانس را دارید تا در مورد روش های مختلف بی حسی با پزشک خود مشورت کنید. شما می توانید بین بی حسی عمومی، بی حسی موضعی و روش های آرامش بخش یکی را انتخاب کنید. می توانید به همراه پزشک متخصص خود یکی از این روش ها را انتخاب کنید.

ویزیت و مشاوره رایگان دندان پزشکی

نظرات کاربران

 • 1398/08/07
  0 0

  من داندان ایمپلند کرده ام سه ماه هست دلم شور می زند چه می شود بلا من فقط پنج دندان دارم آنها هم زیا خوب نسبت زدن

  • 1398/08/08
   0 0

   به امید خدا مشکلی پیش نمیاد اگر خواستین میتونین تشریف بیارین ویزیت رایگان

 • 1398/08/12
  0 0

  باسلام من به تازگی خواستم خواستم ایمپلنت انجام دهم ولی حقیقتش ازعوارض وشک وتردیدوطول درمان میترسم فکم عیب دارشود پشیمانم

  • 1398/08/13
   0 0

   میتونین تشریف بیارین ویزیت، کلینیک ما ویزیت رایگانه

 • 1398/09/17
  0 0

  قیمت هاتون رو از کجا میشه دید؟ کجای تهران هستین؟

  • 1398/09/17
   0 0

   لطفا با مطب تماس بگیرین 02188695864 ما سمت شهرک غرب و سعادت آباد هستیم

 • 1398/09/17
  0 0

  دکتر خودشون ایمپلنت رو انجام میدن یا دستیارشون؟

  • 1398/09/17
   0 0

   بله دکتر خودشون انجام میدن

 • 1398/09/17
  1 0

  ایمپلنت دیجیتال هم دارین؟

  • 1398/09/17
   0 0

   بله ایمپلنت دیجیتال هم داریم

 • 1398/10/05
  0 0

  من دندونم رو ایمپلنت کردم ولی پروتزش بعدازدوماه هنوز برام عادی نشده چکار باید بکم

  • 1398/10/05
   0 0

   به دندونپزشکتون مراجعه کنین شاید نیاز به تراش داشته باشه

 • 1398/10/12
  0 0

  سلام دکتر محمدی من ایمپلنت انجام دادم روکش زدن بر اثر لق شدن روکش افتاد دکتر محافظ روی لثه گذاشت متاسفانه برای من حادثه پیش اومد 5 عمل سخت یک سال گذشت این محافظ رو دندانم موند بعد پیش کسی دیگه رفتم بدون درآوردن روکش دوتا دندون روی همان روکش ها چسباند این برای من مشکل ساز نیست

  • 1398/10/12
   0 0

   واقعیت اینطوری نمیشه پاسخ قطعی داد باید به دندونپزشکتون اعتماد کنین یا برای ویزیت پیش یه دکتر دیگه برین

 • 1399/02/04
  0 0

  با سلامو خسته نباشید. آیا امکان اینکه از دندانهای مصنوعی برای مدتی استفاده کنیم و بعد برای ایمپلنت اقدام کنیم وجود دارد؟

  • 1399/02/07
   0 0

   سلام بله ولی هرچقدر ایمپلنت رو دیرتر انجام بدین لثه زودتر تحلیل میره و نیاز به تزریق پودر استخوان خواهید داشت.

 • 1399/05/03
  0 0

  سلام خسته نباشید من دیروز کار ایمپلنتم تموم شد اما از وقتی که خونه اومدم احساس میکنم که یه چیزی بین دندون اصلی و فرعی گیر کرده و یه چیزی که میخورم احساس درد رو تو اون ناحیه حس میکنم و حتی نخ هم به سختی رد میشه به نظر شما این طبیعیه؟

  • 1399/05/04
   0 0

   سلام نه ویزیت لازمه

 • 1399/06/13
  0 0

  سلام خسته نباشی من سیوس لیفت کردم وپودر اسخوان الان احساس می کنم یک چیزهای در بالای کام پخش شده دندان 567 بالا لطفا راهنمایی کنید

  • 1399/06/13
   0 0

   سلام طبیعیه اگه پودر سفید رنگ شکری بیرون میاد

 • 1399/06/24
  0 0

  باسلام و خسته نباشید....من ایمپلنت انجام دادم حتی نیاز به جراحی هم نبود خیلی راحت وبدون درد بعدازمدتی روکش رو برام نصب کردند اما دائم زیرش غذامیرفت واذیتم میکرد دوبار مراجعه کردم گفتند برو یکماه دیگه بیا مشکلی نداره ازشدت درد به دندانپزشکم مراجعه کردم ایشون گفتند این روکش گپ داره وجنس خوبی نداره و من پرسیدم شما میتونید روکشو عوض کنید و پزشکم روکش رو به سختی خرد کردن وانگاری اون پینی که روی ایمپلنتم هست هرز شده بعدپزشک جراحشون گفتند باید جراحی کنم از سقف دهان بردارم وبه لثه تحلیل رفته پیوند بزنم وبعد از ۴هفته که لثه ترمیم شد روکش رو نصب کنند حالا من نگرانم چکارباید بکنم

  • 1399/06/24
   0 0

   سلام نگران نباشین همین کاری که انجام میدین درسته

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید