02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

معایب ایمپلنت - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/09/11

از زمانی که ایمپلنت های دندانی به عنوان روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته وارد روشهای دندانپزشکی شد؛ زیبایی ایمپلنت دندان به خصوص در ناحیه پیشین فک مورد توجه اکثر بیماران قرار گرفت. چون از دست دادن یک یا چند دندان در ناحیه پیشین فک روی چهره بیمار تاثیر بسزایی دارد؛ ظاهر نهایی ایمپلنت دندان برای بیمارانی که رو کاشت ایمپلنت را انتخاب می کنند بسیار مهم است. از دست دادن دندان و جایگزین نکردن آن با ایمپلنت های دندانی معمولا به معنای از تحلیل استخوان فک اطراف آن است. در نتیجه ظاهر نهایی ترمیم ممکن است به طور قابل توجهی تحت تأثیر زیبایی بافتهای اطراف آن قرار گیرد. امروزه تحقیقات بسیاری در زمینه تکنیکهای بازسازی استخوان که به بهبود زیبایی کلی ایمپلنتهای پیشین فک کمک می کند؛ انجام گرفته اما مسئله معایب ایمپلنت در کنار ظاهر زیبا و عملکرد مناسبی که این روش درمانی دارد؛ می تواند برای انتخاب نحوه جایگزین کردن دندان های طبیعی از دست رفته چالش برانگیز باشد.
زمانی که باید جایگزینی برای دندان از دست رفته ی خود بیابید، هر روشی نمیتواند برای شما مناسب باشد. بلکه باید با توجه شرایط جسمانی و شرایط فک و دندان های خود بهترین روش جایگزین کردن دندانها را انتخاب کنید. در حال حاضر به نظر می رسد محبوب ترین راه حل جایگزین کردن دندان های از دست رفته، ایمپلنت های دندانی باشد؛ روشهای دیگری مانند بریج یا پروتز دندان مصنوعی تکی یا کامل نیز برای شما مناسب است. اگر تصمیم گرفته اید بهترین روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته خود را انتخاب کنید، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید؛ درصورتیکه مشکلی نداشته باشید؛ معمولا دندانپزشک روش کاشت ایمپلنت را پیشنهاد میکند. برای تصمیم گیری درست بهتر است با معایب ایمپلنت بیشتر آشنا شوید. 
 مطالب مرتبط: مراحل ایمپلنت دندان

مهمترین معایب ایمپلنت

نیاز به عمل جراحی 
ایمپلنت یک پایه تیتانیومی است که باید طی یک عمل جراحی در استخوان فک کاشته شود. اگر پیش از کاشت ایمپلنت کمی تحقیق کنید احتمالا به عنوان اصلی ترین معایب ایمپلنت، نیاز به عمل جراحی مطرح خواهد شد. برای موفقیت آمیز بودن عمل جراحی کاشت ایمپلنت حتما باید به یک جراح باتجربه مراجعه کنید.
مدت زمان عمل جراحی یک پایه ایمپلنت معمولا حدود 45 دقیقه است، اما زمانی که بیشتر از یک پایه ایمپلنت نیاز باشد، مدت زمان بیشتری به طور می انجامد. 
نیاز به تزریق داروی بیهوشی
از دیگر معایب ایمپلنت نیاز به استفاده از داروهای بیهوشی قبل از عمل جراحی و مسکن بعد از کاشت ایمپلنت است که البته برای کاهش درد بیمار و اضطراب ناشی از انجام عمل جراحی تجویز می شود. 
هزینه بالا
هزینه بالا نیز از دیگر معایب ایمپلنت به شما می آید. همانطور که حتما اکثر کسانی که یک یا چند دندان خود را ایمپلنت کرده اند؛ اذعان دارند؛ کاشت دندان گران است. اگر تنها یک دندان خود را از دست داده باشید، جایگزین کردن آن با روش بریج در کوتاه مدت به صرفهتر از ایمپلنت است. اما واقعیت این است که در دراز مدت شما باید هزینهی بیشتری را جهت تعویض و ترمیم روکش بریج یا تحلیل استخوان ناشی از نبودن ریشه در استخوان فک پرداخت کنید. 
طولانی بودن دوره درمان
یکی از معایب ایمپلنت طولانی مدت بودن دوره درمان است. درمان ایمپلنت دندان شامل یک دورهی انتظار 6 تا 9 ماهه میشود. ایمپلنتها قبل از ترمیم نهایی به 3 تا 6 ماه زمان برای پیوند استخوان نیاز دارند. در این بازه، شما ممکن است به یک پروتز موقتی نیاز پیدا کنید بخصوص اگر اصلا دندان نداشته باشید و یا یک یا چند دندان جلویی خود را از دست داده باشید.  
نیاز به جراحی های جانبی
نیاز به جراحی های جانبی پیش از کاشت ایمپلنت گاهی اوقات موجب تحمیل هزینه های بیشتر و طولانی تر شدن دوره درمان ایمپلنت دندان شود. اگر استخوان کافی برای جوش خوردن پایه ایمپلنت وجود نداشته باشد ممکن است به روشهای جراحی مانند لیفت سینوس یا پیوند استخوان فک نیاز پیدا کنید که از معایب ایمپلنت به شمار می آید. اما انجام این جراحی های جانبی موجب می شود؛ درصد موفقیت کاشت ایمپلنت بیشتر شده و طول عمر و دوام ایمپلنت های دندانی افزایش یابد.
شکست کاشت ایمپلنت
گاهی اوقات کاشت ایمپلنتها به دلایل مختلف ازجمله آلرژی به فلزات، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، ابتلا به بیمارهای لثه و غیره با موفقیت انجام نمیشوند. تحلیل استخوان فک پس از چند سال نیز ممکن است رخ دهد زمانیکه ایمپلنت خراب شده و یا لق شود؛ باید آن را از استخوان فک خارج نمود و پس از درمان مشکل با ایمپلنت جدید جایگزین نمود.
 
 

 مطالب مرتبط: قیمت ایمپلنت دندان

معایب ایمپلنت دندان نسبت به روش بریج

ایمپلنتهای دندان پرهزینه هستند
اولین و مهمترین عیب ایمپلنت دندان این است که دارای هزینهی زیادی میباشد. ایمپلنت کامل میتواند چند میلیون تومان برای شما هزینه داشته باشد در حالی که روش بریج چندصدهزار تومان هزینه دارد. برای اینکه بدانید کاشت دندان چقدر برای شما هزینه خواهد داشت، می توانید با کلینیک شهرک غرب تماس بگیرید و با متخصصین ما مشورت کنید.
ایمپلنت دندان تحت پوشش بیمه نخواهد بود
یکی دیگر از معایب ایمپلنتهای دندان این است که بیمه به احتمال زیاد آن را پوشش نخواهد داد. در هر صورت، شما میتوانید برای اطلاع از پوشش دادن هزینهها توسط بیمه در ابتدا اطمینان حاصل کنید که بیمه شما شامل چه درمانهای دندانپزشکی میشود. برخی از بیمه های درمانی هزینه تاج دندان بریج را پرداخت می کنند اما چون کاشت ایمپلنت بیشتر یک روش زیبایی به حساب می آید تا درمانی، بیمه ها آن را پوشش نمی دهند.
ایمپلنت دندان برای جایگذاری به جراحی نیاز دارد
یکی دیگر از معایب ایمپلنت، نیاز به عمل جراحی است. در جراحی همیشه خطر وجود دارد. میزان عوارض جانبی پس از کاشت دندان تنها پنج تا ده درصد از روش بریج بیشتر است. خطراتی که در جراحی ممکن است شما را تهدید کنند عبارتند از عفونت، آسیب دیدگی سایر دندانها، تأخیر در بهبودی استخوان، آسیب به عصب، خونریزی طولانیمدت، شکستگی فک و موارد دیگر. البته چون در روش بریج از دندان های مجاور به عنوان پایه استفاده می شود و باید آنها را تراشید؛ روش ایمپلنت نسبت به بریج ارجحیت دارد.
ممکن است نیاز به تعویض تاج دندان یا پایه ایمپلنت داشته باشید
گرچه ایمپلنت میتواند دوام و طول عمر بالایی داشته باشد اما پروتز دندان مصنوعی که به آنها متصل میکنید ممکن است اینگونه نباشند. از دیگر معایب ایمپلنت این است که شما ممکن است به جایگزین کردن تاج دندان یا اباتمنت یا پیچ اتصال نیاز پیدا کنید که میتواند بسیار پرهزینه باشد. برای مثال، یک تاج دندان واحد در حدود چند صدهزار تومان هزینه دارد و اگر چندین تاج در دهان خود داشته باشید هزینهها چند برابر خواهند شد. تعویض و ترمیم بریج و دندان مصنوعی هزینه کمتری خواهند داشت اکثر بیمارانی که نیاز به تعویض ترمیم خود دارند افرادی هستند که در مرحلهی اول به خوبی از ایمپلنت های دندانی خود مراقبت ننموده اند. 
تاج و بریج های دندان از جنس سرامیک هستند که میتوانند با مراقبت صحیح مدت زمان زیادی دوام داشته باشند. برای مراقبت ازا آنها باید به طور منظم مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید و از هر گونه آسیب فیزیکی به ایمپلنت های خود خودداری کنید. 
ممکن است استخوان اطراف ایمپلنت را از دست بدهید
عامل دیگری که باید قبل از انتخاب ایمپلنت در نظر بگیرید این است که ممکن است استخوان اطراف ایمپلنت را از دست بدهید. گرچه ایمپلنتها به حفظ تودهی استخوانی در فک شما کمک می کنند اما هنوز هم از دست دادن استخوان اطراف ایمپلنت شایع است که ناشی از تحلیل استخوان فک به علت ابتلا به بیمارهای پریودنتال طی سالهاست. اگر استخوان بیشتری را از دست داده باشید، ممکن است به تعویض ایمپلنت نیاز پیدا کنید. به همین دلیل است که شما باید ایمپلنت را توسط یک دندانپزشک ماهر بکارید. 
زمان زیادی برای بهبودی ایمپلنت نیاز است
اگر در پی نتایج آنی برای دندانهای از دست رفته ی خود هستید، ایمپلنت نمیتواند راه حل مناسبی برای شما باشد. یکی از معایب ایمپلنت این است که دوره درمان آن به زمان زیادی برای بهبودی نیاز دارد. برای شروع، دندانپزشک در ابتدا باید اطمینان حاصل نماید که شما تودهی استخوانی کافی در فک خود دارید. اگر غیر از این باشد، جراحی پیوند استخوان باید برای شما انجام گیرد. اگر هم نیازی به کشیدن دندان باشد، باید این کار را قبل از ایمپلنت انجام دهید. تا زمانی که لثه های شما پس از کشیدن دندان و یا پیوند استخوان بهبود پیدا نکنند عمل ایمپلنت دندان انجام نخواهد شد. بنابراین ممکن است چندین ماه پس از اینکه دندان خود را از دست دادید همچنان جای آن در دهان شما خالی باشد تا برای کاشت ایمپلنت آماده شوید. 
پس از اتمام عمل جراحی، مجددا باید اجازه دهید تا لثه ها بهبود یابند. در این مرحله است که استخوان اطراف ایمپلنت رشد میکند. فرآیند بهبودی بین سه تا هجده ماه طول میکشد. لازم به ذکر است که جراحی ایمپلنت شامل پروسه های طولانی خواهد بود و اگر شما از صبر و حوصله ی کافی برخوردار نیستید، پس احتمالا این گزینه ی مناسبی برای شما نخواهد بود.
احتمال عدم موفقیت ایمپلنت وجود دارد
هر بیماری که ایمپلنت می کارد ممکن است با عدم موفقیت آن مواجه شود. معمولا عدم موفقیت کاشت ایمپلنت تنها حدود ده درصد است و جراح عمل کاشت ایمپلنت را تنها برای بیمارانی انجام میدهد که از موفقیت عمل آنها مطمئن باشد.
مراقبت از ایمپلنت دندان بسیار مهم است
پس از اینکه ایمپلنت را انجام دادید، احتمالا به خاطر بخیه ها باید بسیار مراقب باشید. از غذاهای نرم و مغذی استفاده کنید و دهانتان را پس از کاشت ایمپلنت مرطوب نگه دارید. اگر مراقبت های لازم را به خوبی به عمل آورید دهان شما به سرعت بهبود مییابد و خیلی زود به حالت عادی برخواهید گشت. 
اجزاء ایمپلنت نسبت به بریج بیشتر است

به طور کلی ایمپلنت شامل اجزاء زیر است:

- خود ایمپلنت که با جراحی در استخوان جای میگیرد.
- اباتمنت که به آن متصل میشود.
- پیچی که به پایه وصل میشود.
- تاج دائمی که روی پایه ثابت میشود.
اجزاء مذکور به منظور کاشت یک ایمپلنت دندان زیبا با عملکرد مناسب ضروری هستند. اما با معایبی که ذکر شد هر جزء ممکن است خراب شود. با این حال، در واقعیت، میزان موفقیت این عمل بیش از نود درصد است. 
 مطالب مرتبط: ایمپلنت فوری

عوارض جانبی ایمپلنت دندان

ایمپلنت از جنس تیتانیوم و با خلوص بالا ساخته شده است به طوریکه بدن آن را به عنوان یک شیء خارجی تشخیص نمیدهد، به همین دلیل است که ایمپلنت به طور کامل با استخوان فک جوش می خورد. عوارض جانبی منفی شامل عفونت محل ایمپلنت پس از جراحی، خراب شدن ایمپلنت یا اجزاء آن پس از کاشت می شود. 
اگر سیگار میکشید خطر ابتلا به یکی از این عوارض بیشتر خواهد شد، از این رو توصیه میشود که برای افزایش شانس موفقیت ایمپلنت، سیگار را ترک نمایید. 

عفونت ایمپلنت دندان

برخلاف دندانهای طبیعی، ایمپلنتها دچار پوسیدگی نمیشوند. اما میتوانند عفونی شوند. اگر تاج ایمپلنت مانند دندانهای طبیعی تمیز نشود، پلاک و ذرات غذا اطراف آن جمع شده و سبب تحریک لثه خواهد شد. سپس التهابی به وجود خواهد آمد که میتواند به عفونت لثه یا استخوان منجر شود که به آن پری ایمپلنتیتس می گویند. 
اگر این التهاب به موقع درمان نشود؛ ایمپلنت دچار مشکل خواهد شد که به عنوان یکی از معایب ایمپلنت شناحته می شود. پس باید به طور منظم به دندانپزشک خود در کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندانپزشک، ایمپلنت ها را مانند دندانهای طبیعی کنترل کند و مطمئن شود که بهداشت دهان و دندان شما به گونهای است که عفونتی پیش نخواهد آمد. 
مطالب مرتبط: ایمپلنت یک روزه

علائم مشکلات ایمپلنت دندان

علائم عمومی مرتبط با ایمپلنت دندان شامل مواردی همچون درد، حساسیت، تورم و یا قرمزی لثه پیرامون ناحیهی ایمپلنت میشود. در موارد شدید ممکن است متوجه شوید که ایمپلنت لق شده است. 
تحقیقات منتشر شده در مجله ی بین المللی جراحی های فک و صورت نشان داده اند بیمارانی که بالای شصت سال سن دارند و سیگار میکشند، و یا دارای دیابت هستند، همچنین در دوره ی پس از یائسگی قرار دارند با افزایش عدم موفقیت در جراحی ایمپلنت نسبت به سایر بیماران سالم مواجه میشوند. 
به طور کلی، درصد عدم موفقیت ایمپلنت دندان پایین بوده و هیچگونه منعی برای کاشت ایمپلنت در بیمارانی که به بیماری خاصی مبتلا نیستند و از سلامت عمومی کافی برخوردارند؛ وجود ندارد. شرایطی که با افزایش ریسک عدم موفقیت ایمپلنت مرتبط هستند باید طی برنامه ریزی درمان به دقت مورد بررسی قرار گیرند. 
برای جایگزین کردن دندانهای خود همین امروز از مشاوره ی ما بهره مند شوید.
دندانپزشکان ما در کلینیک دندانپزشکی آماده ی خدمت رسانی و راهنمایی برای انتخاب بهترین گزینه برای شما هستند. فرم تماس را پر کرده تا در اولین فرصت وقت مشاوره برای شما تعیین شده و بتوانید بهترین درمان را دریافت کنید. 
 

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!