مراحل و زمان بندی عمل کاشت ایمپلنت دندان - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

تاریخ انتشار - ۱۸ بهمن ۱۳۹۷

 زمان بندی دستورالعمل بعد از ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان ، فقط قرار دادن دندان های مصنوعی در دهان نیست. کاشت ایمپلنت های دندانی نیز مانند با هر نوع جراحی جزئی دیگر است.
اگر شما با فرآیند های دندانپزشکی آشنا نیستید (که اکثر مردم نیستند)، ممکن است کاملا ندانید که عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان چیست.
اساسا، جراحی ایمپلنت دندان جایگزینی دندان ها و ریشه های خراب یا آسیب دیده با دندان ها و ریشه های مصنوعی است. ایمپلنت ها می توانند یک جایگزین راحت تر برای پروتزهای سنتی دهان و دندان باشند .

کاندیداهای خوب برای ایمپلنت دندان

بهترین گزینه برای عمل جراحی ایمپلنت ، فردی است که دارای ویژگی های زیر است:

•     از دست دادن یک یا چند دندان

•     دندان آسیب دیده

•     بهداشت خوب دهان و دندان 

•     استخوان کافی در فک برای حمایت از ایمپلنت ها

•     سلامت جسمانی کلی مناسب 

این ها چیزهایی هستند که می توانید با دندانپزشک خود درباره آنها بحث کنید تا ببینید آیا جراحی ایمپلنت برای شما مناسب است یا نه.
اگر یک یا چند دندان را از دست داده اید یا آسیب دیده اند، می توانید یک گزینه برای کاشت ایمپلنت های دندانی داشته باشید.
چه انتظاری می توانید داشته باشید
این یک عمل جراحی نیست که در آن، شما (با دندان های از دست داده ) به اتاق عمل بروید و با دندانهای سفید جدید بیرون بیایید. این  جراحی نیاز به مراقبت سرپایی دارد و در چند مرحله انجام می شود.
 
اگر دندان آسیب دیده هنوز در دهان شما است، دندانپزشک باید آن را بکشد. این کار به بیهوشی نیاز دارد و اساسا روشی خاص است.
بعد، ممکن است به پیوند استخوانی نیاز داشته باشید ، به این معنی که جراح مقدار کمی استخوان را از جاهای دیگر بدن (به طور معمول از چانه یا ران) برمی دارد و با جراحی آن را به استخوان فک شما پیوند می کند. این کار تنها زمانی لازم است که فک شما فاقد استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت ها باشد. (افراد سالمند می توانند در این صفحه شرایط ایمپلنت برای خود را بخوانند)
تیم دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی پس از جوش خوردن، (اگر شما پیوند استخوان داشته باشید) ، ایمپلنت دندان فلزی را در فک ما قرار می دهد. ایمپلنت در واقع به استخوان متصل می شود تا بیشترین استحکام را داشته باشد. بعد از این، شما یک مرحله ی دیگر بهبودی را باید بگذرانید - به نام  osseointegration (پیوند استخوانی) - که چند ماه طول می کشد
جراح پس از اینکه شما به طور کامل بهبود یافتید، دیواره پشتیبان (abutment) را به ایمپلنت وصل می کند. پس از آنکه بافت نرم بهبود یافت ، دندانپزشک دندان ها و استخوان فک را قالب گیری می کند. در نهایت آنها دندان مصنوعی (یعنی تاج دندان) را در بالای دیواره پشتیبان قرار خواهند داد.
تمام این فرآیند می تواند چند ماه طول بکشد،  که بیشتر آن زمان لازم  برای بهبودی دهان است.
جراحی ایمپلنت دندانی در چندین مرحله اتفاق می افتد و می تواند چند ماه طول  می کشد. (مراجعه شود به صفحه زمان بندی ایمپلنت دندان)

مراحل کاشت ایمپلنت دندان 

مشاوره اولیه دندانپزشکی ایمپلنت

اولین چیزی که باید انجام دهید این است که با دندانپزشک ایمپلنت خود مشورت کنید. در طول این مشورت ، آنها بررسی های جامع دندانپزشکی را انجام می دهند، یک رادیوگرافی اشعه ایکس از دهان شما انجام می دهند، 
بعد از آن، دندانپزشک با شما درباره برنامه درمان توصیه شده ، مراحل و زمانبندی و آنچه در طول بهبودی انجام می شود، صحبت می کند . شما همچنین می توانید در مورد اینکه آیا شما نیاز به یک پیوند استخوان دارید یا نه مشورت کنید.

پیوند استخوان و کشیدن دندان

اگر پیوند استخوانی داشته باشید، قبل از اینکه فک شما برای اولین ایمپلنت آماده شود، 4 تا 12 ماه طول می کشد. این زمان اجازه می دهد تا استخوان شما به درستی ترمیم شود.

قرار دادن ایمپلنت

بعدا می توانید برای کاشت ایمپلنت آماده شوید، ( پیچ فلزی که به استخوان شما وارد می شود و به عنوان لنگر برای کل پروتز عمل می کند). این کار می تواند 1-2 ساعت طول بکشد و شما به خاطر بیهوشی، تمام زمان عمل را می خوابید.
پس از قرار دادن ایمپلنت در استخوان ، زمان بهبودی می تواند تا 5 ماه برای فک پایین و تا 7 ماه برای فک بالا باشد.هنگامی که دهان شما بهبود می یابد، برای مرحله بعدی آماده خواهید شد.

قرار دادن هیلینگ کپ (healing cap) یا تاج موقت

پس از اینکه ایمپلنتها به استخوان شما متصل می شوند، آماده مرحله بعدی می شوید، که شامل قرار دادن یک هیلینگ کپ و احتمالا تاج موقت است.
دندانپزشک هیلینگ کپ را بر روی سر ایمپلنت قرار می دهد - این کمک می کند تا بافت لثه به نحوی مناسب بهبود یابد. هیلینگ کپ یک قطعه فلزی است که لثه ها را از ایمپلنت دور نگه می دارد. این یقه برای 10-14 روز باقی خواهد ماند.
بعد از این زمان، دندانپزشک آن را حذف می کند و به مرحله بعدی می روید.

قرار دادن Abutment در ایمپلنت دندان

Abutment بخشی است که به ایمپلنت پیچ می شود و از تاج پشتیبانی می کند. سپس یک تاج موقت کار گذاشته می شود در حالی که بافت شما همچنان در حال بهبود است واین بافت در اطراف دندان مصنوعی، مانند دندان های طبیعی شما شکل می گیرد. شما تاج موقت را برای چهار تا شش هفته نگه می دارید. در این زمان، تاج دایمی شما ساخته خواهد شد.

قرار دادن تاج دایمی در ایمپلنت دندان

اکنون برای مرحله نهایی عمل - قرار دادن تاج آماده می شوید. تاج ها که بخش مهمی از دندان هستند، می توانند به داخل abutment  پیچ شده یا در جای خود چسبیده شوند. به نظر می رسد گزینه دوم بهتر و طبیعی تر است ، زیرا سوراخ پیچ می تواند در برخی از زاویه ها قابل مشاهده باشد.

تاج قابل جابجایی برای ایمپلنت دندان

دندان مصنوعی قابل جابجایی ، سفید با مواد پلاستیکی صورتی رنگ برای شبیه سازی دندان طبیعی و بافت لثه است. دندان مصنوعی معمولا روی یک قالب فلزی نصب می شود.  به این معنی است که شما می توانید آن را برای تمیز کردن روزانه ، از دهان خارج کنید.

تاج ثابت برای ایمپلنت دندان

در یک تاج ثابت، دندان مصنوعی با پیچ به abutment  وصل شده یا روی آن چسبانده می شود و دائمی است. شما نمی توانید یک تاج ثابت را برای تمیز کردن بردارید. اغلب این نوع تاج بسیار قوی تر و پایدار تر از یک تاج قابل جابجایی است.
کاشت ایمپلنت دندانی در طول چندین بازدید از مطب با فاصله چند هفته یا چند ماهه بین هر یک از بازدید ها اتفاق می افتد، بسته به اینکه دندانپزشک شما چه کاری باید انجام دهد.

مطب دکتر شهاب محمدی به عنوان یک مرکز مجهز ایمپلنت

مطب دکتر شهاب محمدی و کلینیک دندان طی ده سال گذشته به هزاران نفر از افراد کمک کرده است. آنها بر روی مسائل مربوط به بهداشت دهان کار می کنند.
هر مرکز ایمپلنت مطب دکتر محمدی مجهز شده تا همه این مراحل را روی شما انجام دهد. همه چیز در یک مکان و با یک تیم حرفه ای دندانپزشکی و به یک روش انجام می شود.

دستورالعمل پس از جراحی ایمپلنت دندانی

صرفنظر از اینکه چه نوع پروتزی را انتخاب می کنید و یا چندین مرحله برای قرار دادن ایمپلنت  طی می کنید ، احتمالا تورم، درد ، خونریزی و احتمالا کبودی را تجربه خواهید کرد. اگر هر یک از اینها شما را نگران کرده یا به نظر می رسد پایدارتر از حد طبیعی است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت از ایمپلنت 

اساسا شما باید از ایمپلنت خود مراقبت کنید همانطور که از دندان طبیعی خود مراقبت می کنید،. شما باید 2-3 بار در روز مسواک بزنید، نخ دندان استفاده کنید و از دهانشویه های غیر الکلی استفاده کنید. همچنین، مهم است که هر شش ماه یکبار با دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اشعه ایکس در ایمپلنت دندان

 دندانپزشک ممکن است در طی مراجعه های پیگیری ، از تصویر برداری اشعه ایکس استفاده کند. آنها به دنبال بررسی چگونگی پیوند ایمپلنت، abutment  و تاج با یکدیگر می باشند تا مشکلی وجود نداشته باشد.

عوارض احتمالی ایمپلنت

همانند هر جراحی، خطرات احتمالی نیز وجود دارد. در ایمپلنت های دندانی ، این احتمال وجود دارد که ایمپلنت خراب شود : به علت عفونت ، گاز گرفتن، فشار دادن دندانها، و یا دندان قروچه.
اگر ایمپلنت روی فک پایین قرار دارد، این احتمال وجود دارد که  عصب زیر فک پایین در طول سوراخ کردن یا قرار دادن ایمپلنت آسیب دیده باشد . ممکن است باعث کرختی یا سوزش شود، اما این ناراحتی ممکن است موقت باشد تا زمانی که عصب بهبود یابد. اما این احتمال وجود دارد که عصب نتواند بهبود یابد.
هنگامی که  ها در فک بالا قرار می گیرند این احتمال دارد که به سینوس ها در بالای دندان ها آسیب برسد و ممکن است منجر به عفونت شود. برای جلوگیری از این اتفاق، دندانپزشک قبل از عمل جراحی اشعه ایکس را انجام می دهد تا بدانند که اعصاب یا سینوس ها در اطراف دندان قرار دارند یا نه.

ایمپلنت چگونه عمل می کند ؟

ایمپلنت های تکی معمولا به نظر بسیار واقعی می رسند، هرچند ممکن است دقیقا مانند دندان های طبیعی شما نباشند.  ممکن است زاویه یا رنگ آن کمی متفاوت از دندان های دیگر شما باشد.
با مراقبت مناسب، می توانید انتظار داشته باشید ایمپلنت شما تا 25 سال کار کنند.

آیا بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندانی می توانید الکل مصرف کنید؟

این سوالی است که متقاضیان ایمپلنت دندان اغلب می پرسند. واضح است که سیگار کشیدن برای ایمپلنت شما (یا به طور کلی بهداشت دهان و دندان شما) مناسب نیست، اما برای نوشیدن الکل، وضع چندان مشخص نیست.
به همین دلیل شما باید از شستن دهان و دندان با دهانشویه الکلی و همچنین هر نوع نوشیدنی الکلی اجتناب کنید -. الکل می تواند جریان خون را محدود کند، که برای بهبودی خوب نیست، و حتی می تواند شانس ابتلا به عفونت را افزایش دهد.
ممکن است بخواهید این مسئله را به پزشک خود مطرح کنید، اما معمولا دندانپزشکان اجازه نمی دهند که متقاضیان ایمپلنت، الکل را زودتر از 72 ساعت پس از مرحله نهایی مصرف کنند.
پس از اینکه ایمپلنت شما با موفقیت در استخوان فک متصل شد، باید مانند دندان های طبیعی از ان مراقبت کنید.  شما نیاز به پیگیری های دندانپزشک خود دارید که می تواند شامل عکس برداری اشعه X و  برخی آزمایشات باشد.

کلام آخر درباره ایمپلنت دندان

اگر متخصص ایمپلنت شما تصمیم بگیرد که شما یک نامزد خوب برای ایمپلنت دندانی هستید، باید این روند را طی چند ماه انجام دهید. اگر چه این مسئله ناخوشایند است، به یاد داشته باشید که این ایمپلنتها سالها عمر خواهند کرد.
شما می توانید اعتماد به نفس و لبخند زیبا را به خود بازگردانید.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

نظرات کاربران

 • 1398/06/22
  0 0

  دندانهایم کلا از بین رفتن برای فک بالا نیاز به پیوند هست اما برای فک پایین چنروز دیگر برای ایمپلنت پیش دکتر میرم اما خیلی میترسم دودندان سالم در فک پایین زیر سنایا دارم به چن پایه نیازه تا فک پایین ایمپلنت بشه

  • 1398/07/05
   0 0

   سلام با ویزیت دقیق میشه نظر داد خیلی به شرایط استخوان فک شما وابسته است این کار

 • 1398/06/30
  0 0

  برام جالبه که شما نوشتید که میشود برای بهداشت دندان کاشته شده نخ دندان استفاده کنیم ولی دکترم که پس از طی همه مراحلی که نوشتید قراره در هر طرف فکم چهار ریشه بکارند ولی میگن نمیشه از نخ دندان استفاده کننید

  • 1398/07/05
   0 0

   خوب شاید تاج دندان های شما بهم چسبیده باشه

 • 1398/08/13
  0 0

  با سلام، حدودا بیست روزی است، فک بالا پایین پایه گذاشتند بعداز ده روزبخیه را برداشتند آیا برای گذاشتن روکش مجددا بایدلثه جراحی کنند ،چون پایه ها قابل رویت نیستند باتشکر

  • 1398/08/21
   0 0

   سلام نه لازم به جراحی نیست اون قسمت که دیده میشه مشکلی نداره

 • 1398/08/19
  0 0

  چند بار ایمپلن انجام دادم ولی متاسفانه بعد از یکی دو هفته پس زده شد واز جایش خارج شد .ایا مشکل عمل جراحی بوده یا بدن من مشکل دارد.ممنون

  • 1398/08/21
   0 0

   پاسخ دادن این مورد به این نحو سخته شاید اشکال از ایمپلنت بوده شاید مشکل از تجربه و نحوه کار پزشک بوده شاید هم بدنتون به دلایلی پس زده شاید خودتون مراقب نبودین نمیشه دقیق گفت باید تشریف بیارین ویزیت، ویزیت رایگانه

 • 1398/09/06
  0 0

  من دوتا از دندونام مادر زادي ريشه اي نداشتن.ميشه راهنماييم بكنين راجب ايمپلنت

  • 1398/09/11
   0 0

   میتونی تشریف بیارین ویزیت رایگان و بعد ازتون عکس گرفته باشه تا بتونیم براتون ایمپلنت کار کنیم

 • 1398/09/09
  0 0

  سلام.من دوتا از دندانهای جلوییم رو خیلی وقت پیش از دست دادم و تحلیل لثه شدید دارم.بنظرتون ایمپلنت در این قسمت میتونه زیبایی داشته باشه ؟

  • 1398/09/11
   0 0

   پاسخ دادان این سوال بدون دیدن عکس و ویزیتتون خیلی مشکله شاید بشه مشکل تحلیل استخوان رو حل کرد ویزیت های ما رایگانه

 • 1398/09/26
  0 0

  موضوع کاشت ایمپلنت در طول یک هفته صحت داره یا در حد تبلیغات هست؟ پایه ایمپلنت به محض کشیدن دندان جاگذاری بشه

  • 1398/10/05
   0 0

   جواب هر ۲ سوالتان بله می باشد

 • 1398/10/06
  0 0

  من دوماه پیش ایمپلنت فک بالا دندون چهارم و پنجم سمت راست و چپ با بیهوشی انجام دادم دکترم گفت بعد از سه ماه دیگه بیا واسه قالب گیری. الان لثه تنهاست و هیچ چیزی مشخص نیس پس این پایه های ایمپلنت کجاس. زیر لثه گذاشتن؟

  • 1398/10/09
   0 0

   بله یه لایه نازک از لثه اونو پوشونده

 • 1398/10/22
  0 0

  سلام،من 15آذر،جراحی انجام دادم و پایه ایمپلنت گذاشتم،پایه ایمپلنت هم پیداست یه ذره،بهم گفت ۳ ماه دیگه بیا واسه معاینه دوباره،احتمالش هست تا ۲۴ اسفند کار‌دندونم تموم بشه،اخه عروسی خواهرمه

  • 1398/10/25
   0 0

   سلام ایشالا مبارک باشه معمولا بعد از ۳ ماه قالب گیری انجام میشه و حداکثر تا ۲ هفته بعدش تاج ایمپلنت روی پایه قرار میگیره

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید