02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

ایمپلنت یک روزه یا ایمپلنت فوری چیست؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/05/10

ایمپلنت یک روزه یا فوری یک روش کاشت ایمپلنت است که به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته و شکسته مورد استفاده قرار می گیرد. پایه های ایمپلنت شبیه ریشه دندان های طبیعی در استخوان فک عمل کرده و پایه بسیار مستحکمی برای سوار کردن تاج های دندانی که ظاهری شبیه دندانهای طبیعی دارند؛ بوجود می‌آورد. در روش های کاشت ایمپلنت سنتی دوره بهبود پس از کاشت پایه و پیش از نصب تاج دندان بسیار طولانی است در صورتی که فرایند ایمپلنت یک روزه روشی کاملا خاص و کاربردی است که با استفاده از آن جای خالی دندان در یک روز توسط پایه ایمپلنت و تاج دندانی پر می شود. البته در روش کاشت ایمپلنت فوری، تاج دندان موقتی تا زمانی که تاج دندان اصلی برای نصب آماده شود؛ روی پایه سوار می شود وزیبایی دندان های شما را تکمیل می کند. برای آگاهی های بیشتر با سایت دکتر محمدی همراه شوید.

آیا من کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان یک روزه هستم؟

تنظیم یک جلسه مشاوره با دکتر شهاب محمدی - ایمپلنتولوژیست و جراح – می ‌تواند به شما کمک کند تا بهترین روش درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود را تشخیص دهید. پیش از برنامه ریزی نحوه کاشت ایمپلنت با انجام برخی آزمایشات می توان تشخیص داد که آیا روش کاشت دندان فوری برای شما مناسب است یا خیر.
اما به طور کلی می توان گفت در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید شما نیز کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری خواهید بود:
یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و تمایل داشته باشید که زیبایی دندان های تان خیلی فوری اصلاح شود و عملکرد دندان های تان مانند قبل شود.
تراکم استخوان فک شما در ناحیه کاشت ایمپلنت کافی باشد. در صورتی که تراکم استخوان کافی نداشته باشید؛ پیش از کاشت دندان فوری باید عمل پیوند استخوان و یا لیفت سینوس را انجام دهید.
بافت دهان و دندان شما کاملا سالم باشد. در صورتی که به بیماری لثه یا دیگر مشکلات سلامت دهان و دندان دچار باشید ابتدا باید آنها را درمان کرده و سپس اقدام کاشت یک روزه نمایی
از دندان های خود به خوبی مراقبت کنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
عادت به دندان قروچه کردن بیش از حد نداشته باشید.
از داروهایی که تاثیر منفی روی بهبود رشد استخوان دارند استفاده نکنید.
به دنبال روشی برای جایگزین کردن دندان های مصنوعی یا بریج های دندانی باشید.
به منظور کاشت ایمپلنت فوری باید از سلامت عمومی کافی برخوردار باشید. سلامت بدن شما در افزایش درصد موفقیت کاشت ایمپلنت فوری اهمیت بسزایی دارد. بنابراین در صورتی که سیگار می کشید یا با بیماری های سیستم ایمنی دست و پنجه نرم می‌کنید یا بیماری مزمن دیگری دارید احتمالا نمی توانید از روش های ایمپلنت فوری استفاده کنید.
دندان قروچه کردن یا عادت به ساییدن دندان ها به یکدیگر موجب می‌شود روش ایمپلنت دندان یک روزه گزینه مناسبی برای شما نباشد. چون در طولانی مدت درمان را با مشکل مواجه خواهد کرد.
آمارها نشان می‌دهد یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت درمان نداشتن سلامت عمومی مناسب و ابتلا به بیماری های دهان و دندان است. بنابراین بهتر است پیش از اقدام به کاشت دندان از سلامت بودن دهان و دندان خود و همچنین سلامت عمومی بدن خود اطمینان کافی داشته باشید.
روش کاشت ایمپلنت فوری برای افرادی که دچار تحلیل استخوان فک نشدند و نیازی به تکنیک‌های عمل جراحی پیشرفته ندارند می‌توانند با ایمنی و درصد موفقیت بالا انجام شود.

مراحل کاشت ایمپلنت یک روزه چگونه است؟

نحوه کاشت پایه ایمپلنت یک روزه دقیقا مانند ایمپلنت ‌دندان و سنتی است و پایه به هر حال باید به استخوان فک شما جوش بخورد. تفاوت ایمپلنت دندان یک روزه با سنتی این است که یک تاج موقتی در همان روز کاشت پایه برای شما ساخته شده و تا آماده شدن تاج دندان اصلی روی پایه ایمپلنت سوار می شود.
به منظور کاشت ایمپلنت یک روزه، پیش از هر چیز دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی ابتدا چند تست تشخیصی مانند اشعه ایکس CT اسکن و عکسبرداری از دهان و دندان های شما انجام می دهد. نتایج این تست ها به دندانپزشک این امکان را می دهد که نحوه عمل جراحی شما را برنامه ریزی کنند.
سپس ابتدا لثه شما را بی حس کرده و یا از بیهوشی کامل استفاده می کند. پس از بی‌حسی کامل مرحله کاشت عمل جراحی شروع می شود. جراح با داشتن یک راهنما، پایه ایمپلنت را در استخوان فک شما می کارد که یک عمل جراحی سریع است. پس از اتمام عمل جراحی، تاج دندانی موقتی که با استفاده از طراحی های کامپیوتری آماده شده روی پایه سوار می شود.

آیا ایمپلنت های دندانی فوری را می توان همزمان با عمل پیوند استخوان کاشت؟

یکی از دغدغه های بزرگ بیماران هنگام انتخاب روش کاشت ایمپلنت یک روزه این است که باید مدت زیادی منتظر بهبود و گذراندن دوره درمان باشند. مخصوصاً اگر پیش از کاشت پایه نیاز به پیوند استخوان داشته باشند. طی سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در خصوص انجام روشهای عمل جراحی ایمپلنت  انجام گرفته است و در حال حاضر بسیاری از قوانین موجود در کتاب راهنمای کاشت ایمپلنت دیگر الزام آور نیست. دندانپزشک باید با توجه به شرایط هر بیمار، زمانبندی عمل جراحی پیوند استخوان و کاشت پایه ایمپلنت و سوار کردن پروتز دندانی را انجام دهد که بستگی به مهارت، تجربه و محدودیتهای محل قرار گیری پایه ایمپلنت دارد.
با توجه به این شرایط پاسخ دادن به این سوال که چقدر پس از انجام عمل پیوند استخوان باید منتظر کاشت پایه بمانید؛ کمی مشکل است. این انتظار ممکن است از ۳۰ روز تا یک سال یا حتی بیشتر زمان ببرد. درست است که این محدوده زمانی بسیار متغیر است اما واقعاً بستگی به شرایط جسمانی بیمار و محل قرار گیری و کاشت پایه ایمپلنت دارد.
گاهی اوقات می‌توان پایه‌ها را همزمان با انجام پیوند استخوان در فک بیمار کاشت. مهمترین عامل تاثیر گذار روی تصمیم گیری دندان پزشک در خصوص انجام عمل های جراحی پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت همزمان با هم، پایداری اولیه پایه کاشته شده داخل استخوان فک است. هدف اصلی از کاشت پایه این است که به طور کامل با استخوان فک جوش بخورد.
پایه ایمپلنت یک پیچ تیتانیومی است که داخل استخوان فک کاشته می شود. استخوان فک بافت یکنواختی ندارد ممکن است به صورت متراکم و یا متخلخل باشد. برخی بیماران استخوان های متخلخل تری دارند. معمولا استخوان فک بالا نسبت به فک پایین تراکم کمتری دارد. اما تمام این ها احتمالات کلی است و نسبت به شرایط اصلی بیمار تغییر می کند. به همین علت انجام تست های مختلف پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت فوری بسیار مهم است.

آیا پیش از ایمپلنت یک روزه یا ایمپلنت فوری نیاز به عمل پیوند استخوان یا لیفت سینوس است؟

پیوند استخوان زمانی انجام می گیرد که حجم استخوان فک برای کاشت ایمپلنت کافی نباشد. البته خود پیوند استخوان موجب تغییر در تراکم استخوان موجود نمی شود. در صورتی که استخوان موجود به اندازه کافی متراکم باشد که بتواند صرفنظر از پیوند استخوان پایه ایمپلنت را در خود نگه دارد. می توان کاشت پایه ایمپلنت و عمل جراحی پیوند استخوان را همزمان با هم انجام داد .در چنین شرایطی عمل پیوند استخوان با هدف پایداری مکانیکی اولیه پایه انجام نمی‌شود و فقط به منظور افزایش ارتفاع استخوان حمایت کننده انجام می گیرد.
اما در صورتی که استخوان فک متخلخل یا بسیار نازک باشد باید به پیوند استخوان زمان داد تا تراکم کافی را در استخوان فک ایجاد کند و پس از طی شدن دوره درمان اقدام به کاشت نمود. بسته به اینکه چه نوع ماده ای برای پیوند استخوان مورد استفاده قرار می گیرد؛ زمان بهبود آن نیز متفاوت است. بهترین حالت زمانی است که استخوان پیوند شده از بدن خود بیمار گرفته شود. در این شرایط سریع ترین زمان ممکن برای اقدام به کاشت پایه ایمپلنت حدود ۳ تا ۴ ماه است.
بین زمان کاشت فوری و استاندارد همراه با عمل جراحی پیوند استخوان حدود یکسال تفاوت زمانی وجود دارد. اما نمی توان به صورت یک قانون کلی مشخص کرد که ایمپلنت فوری برای تمام بیماران کاربرد دارد. هرچند که کاشت فوری در زمان بسیار کوتاهی طی یک روز انجام می گیرد اما شرایط جسمی بیمار به منظور انجام موفقیت ‌آمیز ایمپلنت یک روزه از اهمیت بالایی برخوردار است.
به عنوان مثال در صورتی که ریشه دندان توسط جراحی لثه خارج شود؛ حدود ۲ تا ۸ هفته زمان لازم است تا بتوان کاشت فوری را انجام داد. چون بافتهای نرم در حفرات دندان باید بهبود یابند؛ مخصوصاً در صورتی که یکی از دندان های فک بالا و در نواحی جلوی دندان نیاز به کشیدن داشته باشد که کاشت ایمپلنت نقش مهمی در زیبایی و اصلاح طرح لبخند فرد ایجاد می کند. در این شرایط نوک پایه ایمپلنت که با استخوان فک در حفره درگیر شده، پایداری اولیه را ایجاد می‌کند که برای موفقیت آمیز بودن کاشت ایمپلنت یک روزه ضروری است. در چنین شرایطی معمولاً نیازی به پیوند استخوان پس از خارج کردن ریشه دندان نمی باشد اما برخی از دندانپزشکان به منظور به حداقل رساندن انقباض استخوان فک این عمل را انجام می دهند.
اما برای کاشت فوری در ناحیه عقب استخوان فک بالا، تراکم استخوان معمولاً برای نوک پایه ایمپلنت کافی نیست و از عمل لیفت سینوس یا پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت استفاده می شود. اینکه زمان کاشت همزمان با لیفت سینوس و یا پس از بهبود آن باشد؛ بستگی به نظر پزشکی دارد. پزشک نیز با توجه به محل کاشت پایه ایمپلنت، مقدار و کیفیت استخوان فک موجود در این خصوص تصمیم گیری می کند. نکته کلیدی این است که پایه ایمپلنت زمانی که در استخوان فک قرار می گیرد؛ صرف نظر از نوع پیوند استخوان یا لیفت سینوس انجام گرفته باید از پایداری اولیه کافی برخوردار باشد. در غیر این صورت پزشک منتظر می ماند تا دوره بهبود پیوند استخوان طی شود و سپس اقدام به کاشت ایمپلنت می نماید.
پس از افزایش میزان تراکم استخوان، دندانپزشک می تواند استفاده از روش کاشت فوری را به بیمار پیشنهاد دهد. با وجود اینکه راهنماهای متعددی برای عمل پیوند استخوان و کاشت وجود دارد اما نمی‌توان گفت که یک قانون کلی و سریع برای تمام بیماران وجود دارد. بلکه دندانپزشک باید برای هر بیمار به طور جداگانه نحوه درمان را تشخیص دهد. دندانپزشکی و ایمپلنتولوژی ترکیبی از علم و هنر است. بنابراین هرچه پزشک با تجربه تر باشد و مهارت بیشتری در انجام ایمپلنت دندان و عمل جراحی پیش از آن مانند لیفت سینوس و پیوند استخوان داشته باشد؛ نتیجه کار از هر لحاظ بهتر خواهد بود.

آیا میتوان عمل لیفت سینوس و کاشت فوری را همزمان با هم انجام داد؟

 معمولاً عمل لیفت سینوس پیش از کاشت انجام می گیرد و دندانپزشک دوره درمانی حدود ۲ تا ۴ ماه را به منظور رسیدن به نتیجه مطلوب منتظر می ماند. در شرایط خاصی نیز که پایداری اولیه کافی در استخوان فک بیمار وجود داشته باشد می توان کاشت را همزمان با عمل لیفت سینوس انجام داد. اما در صورتی که هر گونه عفونتی در ناحیه عمل مشاهده شود؛ دانپزشک عمل کاشت را به تعویق می‌اندازد تا پیوند استخوان یا لیفت سینوس به طور کامل بهبود یابد و عفونت نیز برطرف شود.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

زری

سلام ۴۰ ساله هستم ۴ تا دندان کج دو تا بالا ودو تا پایین دارم حوصله ارتودنسی ندارم میشه ایمپلنت کنم ؟

دکتر شهاب محمدی

سلام و عرض ادب یعنی قصد کشیدن دندانهارو دارید ؟ متاسفانه سوالتون واضح نیست

رضا

سلام وقت بخیر آقای دکتر من ۴ تا از دندان های فک بالامو کشیدم و دوتا دیگه هم عصب کشی کردم ولی ادامه معالجه رو نرفتم و دندان هام افتاده و ریشه مونده آیا لازمه برای تک تک دندان ها پایه گذاری بشه چون کنارهم هستن یا نه مثلا ۲تا پایه میشه گذاشت سنم ۳۰ ساله

دکتر شهاب محمدی

سلام ۲ پایه برای ۳ دندان کافیه.

نجمه

سلام ۱۴ساله دندوناموکشیدم وفک بالامتحرک وپایین با۴پایه ایمپلنت پروتزثابت کردم :::اگه بخوام ایمپلنت کنم :::پیونداستخوان لازمه؟؟؟فک پایین ۳ساله پروتزه:::قبلاهمینم متحرک بود :۳۶سالمه

دکتر شهاب محمدی

سلام باید تشریف بیارید معاینه اینطوری مشخص نمیشه اما احتمالا بله

سیروس شهبازی

قیمت هردندان چقدر است

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه ها تو سایت موجوده.

کاظم صدیق

تمام دندانهایم بجز5دندان لثه پایین همه ازبین رفته حدود12عددریشه ناسالم ماده وفک پایین کمی جلوامده وارواره قوی دارم

دکتر شهاب محمدی

سلام سوالتون رو متوجه نمیشم اگه میخواین ایمپلنت کنین باید تشریف بیارین معاینه

رضایی

سلام آقای دکتر چند ساله ۴ دندان عقب فکم را کشیدم و دندان متحرک دارم آیا پس از این سالها امکان اایپلنت را دارم عکر کنم لثه هام خیلی تحلیل رفته آیا راهکاری دارین برای لثه های تحلیل رفته سن ۴۸ ساله

دکتر شهاب محمدی

سلام بله با تزریق پودر استخوان میشه. اما قبلش باید معاینه بشید.

وحیدیان

سلام آقای دکتر میشه لطف کنید آدرس بدید یا آدرس یک دکتر خوب تو مشهد معرفی کنید

دکتر شهاب محمدی

سلام مشهد کسی رو نمیشناسم متاستفانه. آدرس و شماره ی مطب تو قسمت "ارتباط با ما موجوده"

ابراهیم

باسلام من۶۴ ساله دندانهای فک بالاوپایین به استثنای ۵ تای میانی فک پایینی۵ سال پیش کشبدم وحالابه جای دندون مصنوعی مورداستفاده ام میتونم از کاشت ایپلنت استفاده کنم ازراهنمایی تشکر

دکتر شهاب محمدی

سلام بله اول تشریف بیارید معاینه استخوان فکتون بررسی بشه

داریوش

سلام ۴۱ سال سن دارم فک بالام بجز ۴ واحد روکش پیوسته، بقیه مصنوعی هستن فک پایین دندانهام همه سالم هستن چند واحد پایه میخام برا فک بالاییم.ممنون

دکتر شهاب محمدی

سلام اینطوری مشخص نمیشه باید تشریف بیارید معاینه بشید.

بهاره

باسلام ریشه دندونهام کشیدم ازبالابادندون عقل آیا عمل ایمپلینت میشه همون فرداش انجام بدم یا باید صبرکنم چندهفته

دکتر شهاب محمدی

سلام بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندونه در غیر اینصورت باید حدودا 2 ماه صبر کنید.

امیر

سلام دکتر...بنده ۵۰سال سن ودندانهای فک بالا تمام پوسیده اما ریشه ها سالم است..ازجهتی درشهرستان زندگی میکنم که تاتهران خیلی دوره...آیا امکان کاشتن دندان فقط ردیف جلو درمدت چندروزوکوتامدت امکان پذیراست؟اگربله..چندروز؟

دکتر شهاب محمدی

سلام تا معاینه نشین نمیشه دقیق گفت چند جلسه وقت لازم دارین

ناصر عباسی

سلام اقای دکتر اگر دیابت داشته باشیم امکان اینپلنت فوری هست اگر نمیشه روشی هست که پیشنهاد بدین ممنون میشم

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد

ناصر عباسی

سلام اقای دکتر اگر دیابت داشته باشیم امکان اینپلنت فوری هست اگر نمیشه روشی هست که پیشنهاد بدین ممنون میشم

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه کنترل شده باشه بله میشه

جعفری

سلام آقای دکتر برای دندانی که کشیده شده و عفونت دارد چند روز بعد میتوان کاشت ایمپلنت انجام داد ممنون میشم پاسخ بفرمایید

دکتر شهاب محمدی

سلام تا وقتی که عفونت از بین بره باید صبر کنید.

م بیدخام

سلام دکتر جان 44سال دارم دندانهایم خراب شده الان هم بعضی هاش پرواز هست میتونم از اایمپیلنت استفاده کنم چقدر هزینه داره ممنونم

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد

م بیدخام

سلام دکتر جان 44سال دارم دندانهایم خراب شده الان هم بعضی هاش پرواز هست میتونم از اایمپیلنت استفاده کنم چقدر هزینه داره ممنونم

دکتر شهاب محمدی

سلام بله میتونید تشریف بیارید معاینه هزینه ها تو سایت موجوده

دکتر شهاب محمدی

پاسخ داده شد

اصغر

سلام آقای دکتر بنده سیگار مصرف میکنم امکان ایمپلنت فوری برای من هست و اینکه بعد از ایمپلنت میشه سیگار مصرف کرد.سپاس.

دکتر شهاب محمدی

سلام باید تشریف بیارید معاینه بشید سیگار روی ایمپلنت تاثیر منفی داره

مرجان

سلام وقت بخیر؛آقای دکتر به یک دست کامل دندان وایمپلنت احتیاج دارم.آدرس و شماره که ویزیت شوم راخواهشالطف کنید.

دکتر شهاب محمدی

سلام تو سایت تو قسمت ارتباط با ما موجوده

رقیه معراجی گیلان

منتطرپاسخ میباشم

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه تحلیل فک زیاد نباشه بله امکانش هست باید تشریف بیارین ویزیت

رقیه

باسلام!آیاباوجود لثه آسیب پذیر وهمه دندانهای مصنوعی انجام این عمل برای همه دندانها میسر میباشد؟ازدندانها نسبتاراضیم اما از ترکیب ناهمگون لبها وفک خیر،قبلاازراهنمایی شما متشکرم

دکتر شهاب محمدی

سلام نیاز به ویزیت فرم دندون ها ست

رقیه معراجی گیلان

باسلام وعرض ادب خدمت جناب دکترمحمدی!باتوجه به این موضوع ک متاسفانه ازنظر ارثی دارای لثه ودندانهای بسیار ضعیف وآسیپ پذیری هستیم،بنده چندسالی است ک همه دندانهایم پروتزی میباشد تقریبا راضیم منتها ازنظر ظاهرترکیب فک ولبها بنظرم خیلی ناخوشایند میباشد،باعنایت به این موارد آیا ایمپلنت همه دندانها میسر می باشد؟قبلااز پاسخگویی شما بسبار متشکرم.متولد۴۲

دکتر شهاب محمدی

سلام اگه تحلیل فک زیاد نباشه بله امکانش هست باید تشریف بیارین ویزیت

پیمان

اقای دکتر دندون جلوی از بالا قبلا روکش با پین بود الان افتاده میخواستم ببینم ایمپلنت فوری جواب میده در ضمن سیگاری هستم

دکتر شهاب محمدی

سلام ایمپلنت فوری به ضخامت استخوان فک خیلی بستگی داره باید ویزیت بشین

ندا ناصری

سلام من دندون نیش مادر زاد ندارم با اورتودنسی فضا باز کردم یکبار جوش نخورد یکبار با جراحی کردن باز کل پیش پس زد چیکار کنم

دکتر شهاب محمدی

سلام به عکس و معاینه نیازه

احمد

داری بیماری دیابت پیشرفته هستم ایمپلنت فوری واسم جواب میده

دکتر شهاب محمدی

سلام خیر متاستفانه

سوسن

سلام هزینه یه داندان ایمپلنت انجام بدین چقدره خیلی ممنون❤

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه ها تو سایت موجوده

توحید شفقت

سلام من دندان های جلو از بالا در یک حادسه از وسط کمی شکسته میشه نکشید درستش کرد جواب بدین ممنون میشم

سلمانیان

سلام من از خوزستان تماس میگیرم دوتا دندون یک بالامو یکیشو ده سال پیش کشیدم دومی فقط ریشه مونده .میشه همزمان با کشیدن ریشه ایمپلنت کنم؟

دکتر شهاب محمدی

سلام بله

رضا

بسیار عالی ،ممنون از توضیحات آقای دکتر

امید

درود برشما.من همه دندانهامو تو یه سانحه ازدست دادم.چندتارو کشیدم چندتاهم سالم مونده ولی اسمش دندان نیست بقیه هم فقط ریشه ها باقی مانده.آیا میشه کاری برام انجام داد؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

دکتر شهاب محمدی

سلام تشریف بیارید ویزیت.

زهرا حاجی‌زاده

ممنون عالی بود

قلی یدی بیرق

سلام قیمت ایمپلنت کامل دهان چنده

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه ها تو سایت موجوده. برای تعین هزینه ی کلی هم باید تشریف بیارین ویزیت که ضخامت استخوان فک بررسی بشه

علیرضا غائب

سلام حدود هزینه های هر یک از دندان های یک دهان را چطور میشود برآورد کنیم؟

دکتر شهاب محمدی

سلام هزینه ی ایمپلنت هر دندان کامل تو قسمت "تعرفه ی ایمپلنت" موجوده.

ع

عالی بود من خودم تو خونه انجام دادم تشکر

رز

چجوری؟

فرزانه

خیلی خوب بود .متشکرم

حمید

خوب بود

جمال خدایی

سلام خوب بود مچکرازشما