02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

لمینت دندان

لمینت دندان پرسلن‌هایی با ساختار عالی هستند که با حداقل برش روی سطوح جلویی دندان اعمال می‌شود. از آنجایی که لمینت دندان دندان را بسیار نازک تهیه می‌کنند، انتقال نور فوق‌العاده بالایی دارد و بنابراین خواص جذابش خیلی به دندان‌های طبیعی نزدیک است.

به دلیل ضخامت بین ۰.۱ میلی متر تا ۰.۴ میلی‌متر و ظاهر زیبا، پرطرفدارترین برنامه ترمیم برای طراحی لبخند است. ونیرهای لمینت دندان که به عنوان پرسلن برگ نیز شناخته می‌شوند، سرامیکی هستند که روی دندان‌های جلویی اعمال می‌شوند. با این حال، آنها بسیار نازک، قوی، با خواص جذاب بسیار بالا هستند.

لمینت دندان ونیرها را می‌توان فقط با مالش سطوح جلوی دندان یا گاهی بدون هیچ گونه فرآیند سایشی استفاده کرد. لمینت دندان در درمان‌های مختلفی استفاده می‌شود.

لمینت دندان (پرسلین برگ) را می‌توانیم برای درمان طرح لبخند در افراد مختلف با انتظارات زیبایی و طبیعی بودن، افرادی با سطح انتظارات پایین، افراد دارای شکاف در دندان‌ها، افراد دارای فرورفتگی و برجستگی در دندان‌ها اجرا کنیم. دندان‌های جلویی، و این مشکلات را می‌توان در مدت زمان کوتاهی حل کرد.

ونیر لمینت دندان چگونه ساخته می‌شود؟

در روند درمان دندانپزشکی لمینت دندان ونیر باید به خواسته‌های فردی که لمینت دندان می‌کند گوش داد. شکایات بیمار در مورد دوست نداشتن دندان‌هایش (رنگ دندان، فرم و غیره) و انتظارات وی از درمان باید به خوبی درک شود. پس از درک کامل انتظارات بیمار، معاینه همراه با عکس‌های دهان بیمار و آنالیز اشعه ایکس انجام می‌شود.

سایر نیازهای دندان نیز در جلسه اول برنامه‌ریزی می‌شود. نیاز بیمار به سفید کردن دندان، تمیز کردن، سطح لثه، اینله و پرکردن آنله برای پوسیدگی دندان و کلیه الزامات در جلسه اول مشخص می‌شود.

پس از آن، اندازه‌گیری‌های مشخص‌شده در راستای خواسته‌های بیمار برای تکنسین ارسال می‌شود و تکنسین با مدل‌سازی موم روی گچ، کلید سیلیکونی دندان‌ها را ایجاد می‌کند و کار نهایی می‌شود. این فرآیند "مکاپ" نامیده می‌شود.

مرحله بعدی لمینت دندان چینی

مواد موقت ایجاد شده روی کلید سیلیکونی ساخته شده در جلسه دوم روی دندان‌های بیمار قرار می‌گیرد و وضعیت نهایی دندان‌ها به بیمار نشان داده می‌شود. در این مرحله دوباره عکس‌برداری می‌شود و آخرین وضعیت دندان‌ها با گرفتن نظر بیمار مشخص می‌شود.

پس از مشخص شدن وضعیت دندان‌ها، برش‌ها و چینش‌های روی دندان‌ها در همان روز شروع می‌شود و تا جلسه بعدی با دندان‌های موقت پوشش داده می‌شود. بعد از ۳-۴ روز لمینت دندان دائمی چینی می‌چسبد و در جلسه سوم درمان کامل می‌شود. توصیه می کنیم این کار را توسط کلینیک تخصصی دندانپزششکی دکتر محمدی انجام دهید.

 ونیر لمینت

کاربرد ونیر لمینیت 

ونیر های سرامیکی قادرند عیوب ظاهری در حد کوچک و متوسط دندان را برطرف کنند. به عنوان مثال از لمینت های سرامیکی می توان برای هم تراز کردن دندان های فک بالا و پایین و همچنین تنظیم خط لثه نیز استفاده کرد. لمینت های پرسلین قادرند رنگ، شکل، زاویه دندانها را تغییر داده و با برطرف کردن مشکلات زیر به یکدست شدن آنها کمک کنند:

• دندان هایی که کوتاه تر از سایرین در آمده اند.

• دندان هایی که از جای خود خارج شده اند.

• دندان هایی که کج درآمده باشند.

• دندان هایی که فاصله نسبتا زیادی بین آنها وجود داشته باشد.

• دندان هایی که از جای خود خارج شده باشند.

• دندان‌هایی که به علت درمان روت کانال، پرکردگی های بسیار وسیع یا مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین فلوراید تغییر رنگ داده یا زرد شده اند.

• دندانهایی که در اثر سایش کوتاه شدند.

• دندان هایی که شکسته اند یا لبه آن ها پریده است.

• دندان های کج که از محل خود خارج شده‌اند و یا چرخیده اند.

• اصلاح رنگ دندان هایی که با بلیچینگ و سفید کردن تغییری در آنها ایجاد نمی شود.

مواد سازنده لمینت دندان پرسلین

برخی از لمینت های سرامیکی از لیتیوم سرامیک و برخی دیگر از سرامیک خالص تهیه می شوند که جنس آنها بستگی به تکنولوژی ساخت شرکت سازنده دارد. سرامیک به صورت یک پودر محلول در آب که به آن پرسلین فلدسپتیک می گویند روی رفرکتوری دایrefractory die توسط تکنسین های لابراتوار لایه گذاری می شود. سپس سرامیک تحت فشار حرارت داده شده و محصول در دمای بالا ذوب شده و لمینت های نهایی داخل قالب با استفاده از تکنیک موم گرم شده تولید می شوند.

با اینکه سرامیک یا پرسلین ذاتاً شکننده است و در صورتی که بیفتد یا ضربه ای به آن وارد شود به راحتی می شکند اما در صورتی که به یک ساختار محکم تر مانند دندان طبیعی متصل شود؛ دیگر چنین ضعفی ندارد چون نیروهایی که مستقیماً به آن وارد می شوند از سرامیک عبور کرده و توسط ساختار مستحکم و ثابت دندان های طبیعی زیر آن تحمل می شود. ماهیت سخت و شیشه ای مانند سرامیک ونیر های دندانی یک سطح بادوام را ایجاد خواهد کرد که در مقابل زرد شدن و ساییدگی مقاوم است.

تراشیدن مینای دندان پیش از نصب لمینیت سرامیکی

به منظور آماده سازی دندان ها پیش از نصب لمینیت های سرامیکی، دندان پزشک باید حدوداً نیم میلی متر از ضخامت مینای هر دندان را بتراشد تا بتواند بدون اینکه دندان ها کلفت تر به نظر برسند و ظاهر ناخوشایندی پیدا کنند؛ پوسته نازک سرامیکی را روی دندان نصب کند. با این کار فضای کافی برای نصب لمینت سرامیکی ایجاد شده و دندان ها بزرگ تر یا بلند تر از حد معمول به نظر نمی رسند.

مراحل نصب ونیر لمینت دندان

مرحله اول: ابتدا دندانپزشک بخشی از مینای دندان هایی که قرار است ونیر لمینیت روی آنها قرار بگیرد را تراشیده و سپس قالبی از دندان های بیمار تهیه می کند. این قالب به لابراتوار فرستانده می شود و رنگ، شکل، اندازه و طول لمینیت های سرامیکی طبق نظر بیمار و دندانپزشک به شکل دلخواه از روی قالب ساخته می شود.

مرحله دوم: در این مرحله ونیرهای لمینیت سرامیکی ساخته شده توسط لابراتوار به پشت دندان سمان می‌شوند تا به شکل دندانهای طبیعی به نظر برسند. طراحی و جنس لمینت های سرامیکی به گونه ای انتخاب می شود که ظاهری درخشان و همرنگ با دندانهای طبیعی فرد داشته باشند.

تکنولوژی اتصال ونیر لمینت به مینای دندان شبیه همان تکنولوژی است که هنگام پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این تکنولوژی یکسری مراحل طی می شود تا لمینت قرار گرفته روی مینای دندان به آن پیوند بخورد. پس از برقراری پیوند بین لمینت های سرامیکی و مینای دندان، این پیوند به صورت یک لایه سیمانی قرار گرفته بین لمینت و مینای دندان عمل می کند و موجب می شود لمینت های سرامیکی مستحکم در جای خود باقی بمانند.

استفاده از تکنولوژی CAD/CAM در ساخت ونیر لمینیت

در صورتی که دندانپزشک از دستگاه کدکم CAD/CAM و نرم افزار مرتبط با آن استفاده کند می تواند با پرینت سه بعدی لمینت سرامیک را در همان جلسه اول در مطب بسازد و روی دندان‌های شما نصب کند. هر چند در حال حاضر به علت جدید بودن تکنولوژی کدکم CAD/CAM هزینه آن کمی نسبت به روش سنتی بالاتر است اما صرفه جویی بسیار زیادی در زمان بیمار خواهد کرد به همین علت بسیاری از مطب های دندانپزشکی زیبایی در حال حاضر به این تکنولوژی مجهز شدند.

آیا تراشیدن مینای دندان و نصب لمینیت های سرامیکی درد دارد؟

به منظور تراشیدن مینای دندان احتمالاً دندانپزشک دندان ها را بی حس می کند تا بیمار دردی احساس نکند. نصب ونیرهای لمینیت نیز یکی از راحتترین روشهای دندانپزشکی زیبایی است که بیمار طی آن هیچگونه درد و ناراحتی احساس نخواهد کرد. 

اندازه لمینت های سرامیکی

ضخامت لمینت های سرامیکی حدود 0.5 تا 0.6 میلیمتر است که تقریبا دو برابر ضخامت پوست تخم مرغ می باشد. البته تکنولوژی‌های جدید در لمینت های سرامیکی مانند لومینیرز ها نیز به بازار عرضه شده که به آنها ونیر های فوق نازک می گویند و ضخامت آنها حدود 0.2 میلیمتر است.

لمینیت

کاندید مناسب برای کاشت ونیر لمینیت

درصورتیکه یک یا چند علامت زیر را داشته باشید؛ کاندید مناسبی برای نصب ونیر لمینیت هستید:

• دندانهایتان تغییر شکل داده باشد به عنوان مثال کوتاهتر شده با لب پر شده باشد.

• برخی از دندان هایتان شکسته باشد.

• دندانهایتان با گذشت زمان سائیده شده باشند.

• یک یا چند دندانتان براثر حوادث مختلف شکسته و یا لب پر شده باشند.

• دندان هایتان به طور طبیعی کج در آمده باشند.

• فاصله قابل توجهی بین دندانهای شما وجود داشته باشد.

• دندان هایتان زرد شده و یا در اثر عوامل مختلف مانند مصرف برخی داروهای خاص و آنتی بیوتیکها یا پرکردگی های وسیع تغییر رنگ داده باشند.

• تراز نبودن دندان هایتان، گاز زدن یا جویدن غذاها را برایتان مشکل کرده باشد.

• ظاهر یک یا چند دندانتان با سایر دندانها متفاوت باشد.

• دندان هایتان به علت دندان قروچه کردن ساییده شده باشد.

چه افرادی نمی توانند ونیر لمینیت سرامیکی نصب کنند؟

درمان با لمینت سرامیکی را می توان برای اصلاح عیوب دندانی در حد متوسط استفاده کرد و در صورتی که عیوب بسیار جدی مانند خالی بودن جای یک یا چند دندان، تغییر رنگ بسیار شدید تا حد سیاه شدن، تغییر زاویه بسیار زیاد دندان یا به عنوان مثال روی هم افتادن دندان ها مشاهده شود؛ نمی توان از این روش استفاده کرد. در این شرایط باید از روش‌های دیگری مانند بریج دندان، ایمپلنت دندان یا ارتودنسی بهره برد.

پوسیدگی های شدید و آسیب دیدگی های جدی نیز باید با استفاده از تاج دندان مصنوعی پس از ترمیم دندان اصلاح شود.

 همچنین درصورتیکه بیمار عاداتی مانند دندان قروچه کردن یا سیگار کشیدن داشته باشد؛ نصب لمینت ها ممکن است تاثیر چندانی برای او نداشته باشد. چون دندان قروچه کردن موجب شکستن و ترک خوردن لمینت ها شده و سیگار کشیدن نیز احتمال بروز بیماریهای لثه و افتادن ونیر لمینت دندان را بالا می برد.

مدت زمان ریکاوری پس از نصب لمینیت پرسلین

یکی از مهم ترین مزیت های ونیر های دندانی این است که بیماران بلافاصه پس از نصب لیمنیت ها می توانند از ظاهر زیبای آنها بدون هیچگونه احساس درد و ناراحتی لذت ببرند. چون برای نصب لمینت های پرسلین از خود دندان های طبیعی استفاده می شود؛ زمان بهبود و ریکاوری نیز بسیار سریع است.

مراقبت از لمینیت های سرامیکی پس از نصب

یکی از مهمترین دلایل شکست لمینت های سرامیکی ابتلا به بیماری‌های لثه یا پریودنتال جزئی است که در نتیجه حفظ و نگهداری ضعیف و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود. بنابراین با مراقبت های معمول و حفظ بهداشت دهان و دندان، لمینت های سرامیکی درمان ایده آل و طولانی مدتی برای افرادی است که تمایل دارند طرح لبخند خود را اصلاح کنند و ظاهر زیباتری داشته باشند. برای مراقبت از لمینیت های پرسلین باید:

• از خوردن مواد قلیایی، اسیدی و دارای رنگهای مصنوعی خودداری کنید

• از ساییدن دندان‌ها به یکدیگر خودداری کنید.

• عادات مربوط به حفظ بهداشت دهان و دندان خود را اصلاح کنید

• از محافظ های دندان استفاده کنید.

• از لمینت ها به عنوان ابزار استفاده نکنید.

• مراقب دندان قروچه کردن خود باشید.

دوام و طول عمر لمینیت سرامیکی

مطالعات بسیاری در خصوص دوام ونیر پرسلین انجام گرفته است. نتایج این مطالعات نشان می دهد که لمینت های سرامیکی حداقل حدود ۱۰ سال دوام می آورند و در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت شود حتی ممکن است تا ۱۵ سال نیز بدون نیاز به تعویض روی دندانهای بیمار باقی بمانند.

لمینت سرامیکی

مقایسه ونیر لمینیت و ونیر کامپوزیت

ونیرهای لمینت مقاوم تر از رزین های پلاستیکی یا ونیر کامپوزیت هستند و دوام و طول عمر آنها نیز از کامپوزیت ها بیشتر است. ظاهر لمینیت ها بسیار زیباتر از ونیر کامپوزیت است و به صورت کاملا تخصصی در لابراتوار ساخته می شوند. 

مقایسه ونیر لمینیت و ارتودنسی

لمینت (لمینیت) های سرامیکی می توانند با تغییر ظاهر دندان در مدتی کوتاه بدون نیاز به استفاده از براکت ها یا جابجایی فیزیکی دندان به اصلاح مشکلات ظاهری آنها کمک کنند. پس از نصب ونیر لمینت هیچ اثری از دندان های زاویه دار یا کج پشت آن مشاهده نمی شود. براکت ها علاوه براینکه کمی گران هستند؛ درمان با آنها مدت زمان طولانی تری نیاز دارد. از طرفی پس از در آوردن براکت ها باید برای تمام عمر از محافظ های دندانی استفاده کنید تا از جابجایی مجدد آنها جلوگیری کنید.

مزایای ونیر لمینت دندان چیست؟

 • در لمینت دندان دندان، حداقل مقدار سایش از دندان‌ها ایجاد می‌شود. در برخی موارد می‌توان دندان‌های لمینت دندان چینی را بدون ساییدگی روی دندان‌ها ساخت. بنابراین کمترین آسیب‌ به دندان‌ها با لمینت دندان وارد می‌شود.
 • از آنجایی که دندان‌های لمینت دندان چینی با چسب‌های جامد باند می‌شوند، افتادن آن خیلی کم است.
 • از آنجایی که لمینت دندان دندان‌ها یکی یکی چسبانده می‌شوند، جلوی نخ دندان کشیدن را نمی‌گیرد.
 • زیبایی لمینت دندان دندان بیشتر از سایر روش‌های درمانی است و بنابراین پرطرفدار است.
 • از آنجایی که لومینیرهای دندانی پرسلن مواد باکیفیتی هستند، سازگاری با دندان خوب است. بیماران خیلی سریع به لمینت دندان دندان عادت می‌کنند.
 • لومینیرهای دندانی نور را از خود نفوذ نمی‌دهند و نمی‌توان آنها را از دندان‌های طبیعی تشخیص داد.
 • در ابتدای درمان می‌توان مشاهده کرد که لمینت دندان چه نتیجه‌ای خواهد داشت.
 •  لمینت دندان چینی تغییر رنگ نمی‌دهد و خاصیت محافظتی دارد.

عوارض لمینت دندان دندان

 • حذف مقداری از مینای دندان
 • حساسیت دندان
 • بی‌نظمی در رنگ
 • درد و ناراحتی
 • زمان‌بر بودن تنظیم بافت لثه
 • حساسیت و از بین رفتن پالپ دندان

عوارض جانبی رایج لمینت دندان‌‌ها، درد و ناراحتی جزئی است که برای تسکین ناراحتی فقط به داروهای مسکن نیاز دارید، مگر اینکه ناراحتی و درد مدت طولانی ادامه پیدا کند.

 

ونیر لمینت دندان چینی در چه مواردی استفاده می‌شود؟

ونیرهای لمینت دندان چینی برای کسانی خوب است که نگران ظاهر زیبایی دندان‌های قدامی خود هستند.

 • افزایش طول دندان و تغییر شکل،
 • دندان شکسته و بدشکلی،
 • سطح پایین شلوغی دندان‌ها،
 • در موارد ساییدگی دندان،
 • در بستن فاصله بین دندان‌ها.

معایب لمینیت سرامیکی

• تراشیدن مینای دندان - یکی از معایب ونیر های دندان این است که نمی‌تواند بدون تراشیدن مینای دندان روی دندانهای طبیعی نصب شوند.

• هزینه - لمینت (لمینیت) های پرسلین معمولا نسبت به ونیر های دیگر مانند کامپوزیت گرانتر هستند.

• ثابت تا پایان عمر - زمانی که ونیر پورسلین را روی دندان‌های خود کاشتید باید برای تمام عمر آنها را نگه دارید و نمی‌توانید مجددا دندان های طبیعی خود را داشته باشید. به همین علت به منظور ترمیم یا جایگزین کردن آنها همواره باید هزینه هایی را متحمل شوید.

• ساییدگی دندان های فک مقابل - اگر دندان قروچه می کنید خطر ساییده شدن دندانهای فک مقابل با لمینت (لمینیت) های سرامیکی وجود دارد. چون لمینت (لمینیت) ها از سرامیک بسیار سخت تهیه می شوند و می توانند موجب سایش دندانهای طبیعی شوند.

هزینه ونیر لمینیت

هزینه لمینت بسته به اینکه چه تعداد از دندان ها را شامل می شود و دندانها در کدام ناحیه از فک قرار دارند؛ متغیر است. لمینت های سرامیکی ظاهر شفاف و بسیار زیبایی دارند و شباهت آنها به دندانهای طبیعی بسیار بیشتر از کامپوزیت هاست؛ به همین علت هزینه لمینت کردن نسبت به کامپوزیت نیز بیشتر است.

تاریخچه لمینیت پرسلین

در سال ۱۹۸۲ دکتر سیمنسن توانست از روش دکتر فکور برای ساخت ونیر های پرسلین ای استفاده کند. او از اسید هیدروفلوریک برای چسباندن ونیرهای پرسلین دندان استفاده کرد. از آن سال به بعد تحقیقات گسترده ای در خصوص ونیر های پرسلین آغاز گردید و این روش درمان زیبایی روز به روز گسترش بیشتری پیدا کرد.

چه کسانی برای لمینت دندان دندان چینی مناسب نیستند؟

کسانی که در موقع شب دندان قروچه دارند.

افرادی که عاداتی مانند ناخن جویدن، پاره کردن نخ با دندان، جویدن پشت مداد دارند.

اگر قبلاً روکش روی دندان ساخته شده بود. در صورت وجود روکش در دندان موجود باید مجدداً روکش انجام شود. در چنین مواردی از لمینت دندان ونیر استفاده نمی‌شود.

در صورت وجود پرکردگی‌های گسترده روی دندان، اگر پرکننده‌ها حداقل ۳ سطح دندان را پوشانده باشند، در این موارد دندان را لمینت دندان کنید زیرا بهترین چسبندگی روکش‌های لمینت دندان شده روی لایه مینای دندان حاصل می‌شود. لمینت دندان‌های چینی برای دندان‌هایی با سایش بیش از حد لایه مینا توصیه نمی‌شود. اگر لمینت دندان دندان روی دندان‌هایی با لایه مینای کمتر اعمال شود، چسبندگی و عمر لمینت دندان کمتر می‌شود.

تفاوت بین دندان‌های لمینت دندان و زیرکونیومی

لمینت دندان ورقه‌های نازک چینی بدون تکیه‌گاه فلزی هستند که به سطوح جلویی دندان می‌چسبند و با تراشیدن مقدار کمی از روکش جلویی دندان چسبانده می‌شوند. در برخی موارد لمینت دندان دندان را بدون ساییدگی اعمال می‌کنند. حداقل ۴۰ درصد از دندان باید با روکش‌های زیرکونیومی ماساژ داده شود و دندان از اطراف بریده شود.

به طور کلی ونیرهای لمینت دندان چینی برای ترمیم بسیار مناسب هستند. به این دلیل که دندان لمینت دندان چینی زیبایی بیشتری نسبت به ونیرهای زیرکونیومی دارد. ناحیه‌ای که معمولاً روکش‌های زیرکونیومی کار شده، دندان‌های خلفی است.

زیرکونیوم را برای دندان‌های خلفی انتخاب می‌کنند زیرا مقاومت آن در برابر فشار و شکستگی بیشتر از لومینیرهای دندانی است. در ضمن اگر ساییدگی و ریزش زیاد در دندان‌ها وجود دارد، بهتر است روکش‌های زیرکونیومی استفاده شود.

روکش‌های پرسلن به خاطر طول عمرشان شهرت دارند. بررسی‌ها نشان داده که این روکش‌ها در بسیاری از موارد می‌توانند ۱۰ سال یا بیشتر دوام بیاورند.

یکی دیگر از مواد رایج مورد استفاده برای لمینت دندان، کامپوزیت بر پایه رزین است. لمینت دندان کامپوزیت در مقایسه با پرسلن هزینه کمتری دارد، اما دوام چندانی ندارد. مراحل کار گذاشتن لمینت دندان‌های کامپوزیت به یک دندانپزشک یا متخصص پروتز دندان نیاز دارد، در حالی‌که ونیرهای پرسلن برای رسیدن به نتیجه موفقیت‌آمیز به یک تکنسین آزمایشگاهی خوب نیاز دارد.

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!