02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

ایمپلنت All on 4 - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

منتشر شده در: 1399/09/10

بروزرسانی شده در: 1403/01/03

ایمپلنت All on 4 جدیدترین و یک روش دائمی برای کاشت ایمپلنت دندانی تمام فک است. این ایمپلنت، گزینه بسیار مناسبی برای اشخاصی که دندان های خود را در اثر بیماری یا تصادف از دست داده اند می باشد. امروزه دندانپزشکان با روش های نوین و متعدد دندانپزشکی قادر هستند تا در هر شرایط و هر ویژگی آناتومی، مشکلات دهان و دندان افراد را حل کنند. 

ما در این مقاله سعی داریم شما را با یکی از روش های کارآمد درمانی دندانپزشکی به نام ایمپلنت All on 4 آشنا سازیم. پس با ما همراه باشید.

ایمپلنت All on 4 چیست؟

با ایمپلنت All on 4 می توان کل پروتز یک فک را با قرار دادن 4 ایمپلنت در هر فک بی دندان سوار کرد. این روش دائمی یک جایگزین ایده آل برای تمامی دندان های از دست رفته است که برای هر قوس دندان از چهار ایمپلنت دندانی در هر فک استفاده می شود. از آنجایی که این نوع ایمپلنت دندان با زوایای دقیقی کاشته می شود پس بیشترین ثبات در استخوان را دارد.

دو ویژگی مهم ایمپلنت All on 4 کدامند؟

All on 4 یک تکنیک مراقبتی است که با استفاده از تعداد کمتری از ایمپلنت ها می توانید به لبخند ایده آل خود دست یابید. این روش درمانی دارای دو ویژگی است:

- در این روش شما ممکن است به چهار ایمپلنت نیاز داشته باشید. روش سنتی ایمپلنت یا کاشت دندان های کامل شامل هشت تا ده ایمپلنت در هر فک برای اور بریج (over-bridges) پرسلن ثابت است. در هر صورت با ایمپلنت All on 4، شما تنها به چهار ایمپلنت نیاز دارید. گاهی اوقات به دلیل تراکم کمتر استخوان، ممکن است به جای چهار به پنج شش دندان در فک بالا نیاز باشد.

- مقاومت بهینه به دلیل ایمپلنت زاویه دار عقب حاصل می شود. ایمپلنت های عقب با زاویه 30 تا 45 درجه به صورت عمودی وارد شده و این بدان معنا است که حتی اگر شما تحلیل استخوان را تجربه کرده باشید، باز هم بدون انجام مراحل طولانی و پر هزینه پیوند استخوان، واجد استفاده از ایمپلنت All on 4 هستید.

مزایای ایمپلنت All on 4 

ایمپلنت All on 4 مزایای متعددی را در بر می گیرد، این نوع ایمپلنت به طور مستقیم با سلامت دهان و دندان ارتباط دارد و به طور غیر مستقیم زمینه های دیگری از زندگی شما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد:

- از تخریب و تحلیل استخوان جلوگیری می کند

یکی از اثرات شایع دندان های از دست رفته، تخریب استخوان در فک است. از آنجایی که ایمپلنت ها مستقیما روی استخوان فک قرار می گیرند به روشی مشابه با ریشه دندان های طبیعی عمل کرده و در به حداقل رساندن تحلیل استخوان بیشترین تأثیر را دارند. سیستم ایمپلنت All on 4 به گونه ای است که از دندان های طبیعی تقلید کرده و باعث حفظ توده استخوان می شود.

حتی در بیمارانی که تا حدی از دست رفتن استخوان را تجربه کرده اند نیز می توان از ایمپلنت All on 4 استفاده نمود. از آنجایی این نوع سیستم ارتباط امنی را با استخوان فک فراهم می کند، پس نیاز به پیوند استخوان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در نتیجه با اجتناب از نیاز به پیوند استخوان، زمان بهبودی و درمان نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد. 

- اعتماد به نفس بیشتر

بیمارانی که ایمپلنت All on 4 را دریافت می کنند با برخورداری از مجموعه ای کامل از دندان هایی که به طور ایمن و راحت در دهان آنها متصل شده اند، بدون نگرانی با خوردن تمامی غذاهای مورد علاقه خود و نیز نوشیدنی ها لذت می برند. با دانستن اینکه این روش دائمی بوده و دندان های شما همیشه ثابت خواهند بود، اعتماد به نفس آنها به طرز قابل توجهی افزایش می یابد. چرا که دیگر نیازی نیست نگران پروتزهای شل باشند و خجالت بکشند.

- مراقبت و بهداشت راحت تر

مراقبت از دندان ها و ایمپلنت All on 4آسان بوده و بیماران تنها کافی است که بسیاری از عادت های مراقبت از دهان و دندان را که از قبل با آنها آشنا بوده اند دنبال نمایند. مسواک زدن، کشیدن نخ دندان، استفاده از دهانشویه و مراجعه جهت معاینه های منظم دندانپزشکی موارد ضروری است که باید با ایمپلنت All on 4نیز رعایت نمود.

 یکی دیگر از مزیت های ایمپلنت All on 4این است که در این روش دیگر نیازی به چسب های نامرتب و پر هزینه که معمولا با سایر سبک های معمول دندان مصنوعی مورد نیاز هستند نیست. این امر خود باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

- یک راه حل دائمی

یکی دیگر از مزایای ایمپلنت All on 4 ارائه نتایج دائمی و بدون نیاز به حضور به جلسات مکرر برای نصب مانند دندان مصنوعی معمولی است. از آنجایی که این سیستم با بهره گیری از یک پروتز و از طریق ایمپلنت به طور امنی روی دهان نصب می شود دیگر فرد مستعد ابتلا به مشکلات رکود لثه نبوده و مانند دندان های مصنوعی به مرور زمان شُل نمی شوند. در واقع ایمپلنت All on 4 یک راه حل دائمی است که به راحتی بیشتر بیماران ختم می شود.

- لبخند بیمار را بهبود می بخشد

ایمپلنت All on 4 بلافاصله پس از نصب، لبخند و ظاهر کلی فرد را تا حد زیادی بهبود می بخشد. علاوه بر این، پس از قرار دادن ایمپلنت، چین و چروک اطراف دهان نیز تا حد زیادی صاف شده و در نهایت بیماران بسیار جوان تر به نظر می رسند.

معایب ایمپلنت All on 4 

ایمپلنت All on 4برای بسیاری از بیماران کارآمد بوده است اما ممکن است همه کاندید مناسبی برای آن نباشد. دندانپزشکان بنا به دلایل زیر، ایمپلنت All on 4 را به برخی از بیماران خود توصیه نمی کنند:

- زمانی که ایمپلنت در یک روز نصب می شود، شما دیگر نمی توانید دندان ها را نظر ظاهر، راحتی یا مسائل مربوط به نیش بسنجید.

- ایمپلنت All on 4 را نمی توان در نواحی مولار دهان که بیشترین نیروی نیش است قرار داد.

- گاهی برای نگه داشتن این نوع ایمپلنت به سطح بالایی از استخوان نیاز است.

به طور کلی درک تمامی جوانب مرتبط با این نوع ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تنها دندانپزشک شما است که می تواند در این زمینه شما را راهنمایی نماید و تشخیص دهد که آیا ایمپلنت All on 4 روش ایده آلی برای جایگزینی دندان های از دست رفته است یا خیر.

بهترین کاندید برای ایمپلنت All on 4 چه کسی است؟

دندانپزشکان از ایمپلنت All on 4 بسته به نیاز بیماران و برای ایمن سازی پروتزهای دندانی در قوس بالا، قوس پایین یا هر دو بهره می گیرند. این روش درمانی هم برای افرادی که اکنون دارای دندان های مصنوعی هستند و هم آنهایی که برای اولین بار قرار است پروتز را تجربه نمایند ایده آل می باشد. به ویژه افرادی که در حال حاضر پروتز دارند. در واقع برخلاف پروتزهای معمولی، این ایمپلنت از جای خود تکان نخورده و تغییر مکان نمی دهد. از سوی دیگر، گاز گرفتن، جویدن، صحبت کردن و لبخند زدن نیز با سهولت و اطمینان بیشتری حاصل می آیند.

به طور کلی، کاندیداهای مناسب ایمپلنت All on 4 عبارتند از:

- افرادی که تمام دندان ها یا اکثر آنها را در هر دو قوس از دست داده اند: در حالی که از ایمپلنت های دندانی می توان برای ایمن سازی تاج ها و بریج ها نیز استفاده نمود، All on 4 روشی است که به طور انحصاری برای ایمن سازی پروتزهای دندان با قوس کامل استفاده می شود. 

- برخورداری از سلامت کافی جهت انجام جراحی: به طور کلی قرار دادن ایمپلنت یک روش جراحی بوده و با درجات خاصی از خطر همراه است. پس کاندید ایمپلنت All on 4 باید از سلامت کافی برای این جراحی برخوردار باشد.

- نکشیدن سیگار: سیگار کشیدن در دوره نقاهت پس از عمل جراحی کاملا ممنوع بوده و به بیماران توصیه اکید می شود که پس از بهبودی نیز سیگار نکشند. سیگار کشیدن منجر به بسیاری از مشکلات دهان و دندان می شود از جمله بیماری لثه که می تواند کاشت ایمپلنت را با شکست روبرو کند.

- برخورداری از تراکم استخوان مناسب در فک: در حالی که ایمپلنت All on 4 نسبت به ایمپلنت های معمولی به تراکم استخوان کمتری نیاز دارد اما برای حمایت از این سیستم، میزان مشخصی از تراکم لازم است. بیمارانی که تراکم استخوان کافی برای دریافت این نوع ایمپلنت را ندارند باید قبل از جایگذاری آن، یک جراحی پیوند استخوان انجام دهند.

روش انجام ایمپلنت All on 4 به چه صورت است؟

ایمپلنت All on 4 به طور کلی شامل مراحل زیر است:

در ابتدا دندان های باقیمانده بیمار در امتداد برجستگی دندان کشیده می شوند. این امر باعث سهولت در نصب ایمپلنت خواهد شد. سپس به منظور تعیین جایگذاری ایده آل ایمپلنت، اسکن و اشعه ایکس دقیق از دندان های بیمار به عمل می آید، جراحی دهان با در نظر گرفتن جایگذاری ایمپلنت ها و به منظور بهینه سازی ثبات پروتز انجام می شوند. زمانی که کاشت ایمپلنت به اتمام رسید، دندانپزشک پروتز را در جای خود قرار می دهد.

جایگزین ایمپلنت All on 4

اگر دندانپزشک تشخیص دهد که بیمار کاندید مناسبی برای دریافت ایمپلنت All on 4 نمی باشد، گزینه های معمولی دندانپزشکی نظیر پل های دندان یا پروتز جزئی را به او پیشنهاد می دهد. جراحی پیوند استخوان و افزایش لثه نیز برای بیمارانی که جهت پشتیبانی از کاشت دندان به بافت اضافی نیاز دارند در نظر گرفته می شود. یک دندانپزشک متخصص و با تجربه تمام مشخصه¬های ایمپلنت All on 4 و سایر روش های درمانی را در جلسه مشاوره با جزئیات برای بیمار توضیح داده و به او در تصمیم گیری بهتر کمک خواهد نمود.

سوالات متداول در مورد ایمپلنت All on 4

اکثر بیماران هنگام مراجعه به دندانپزشکی سوالاتی را در مورد این روش درمانی از دندانپزشک می پرسند:

- تفاوت ایمپلنت All on 4 با پروتزهای دندانی چیست؟

تفاوت عمده ایمپلنت All on 4با پروتزهای مختلف این است که آنها یک راه حل دائمی را برای از بین رفتن دندان ها یا آسیب دیدگی شدید آنها ارائه می دهند. در واقع این نوع ایمپلنت مستقیما در فک شما جای گرفته و عملکرد و ظاهر آنها دقیقا مشابه با دندان های طبیعی است.

- جراحی ایمپلنت All on 4 چقدر طول می کشد؟

جراحی تقریبا هر هر قوس به میزان 2.5 ساعت به طول می انجامد.

- میزان موفقیت با ایمپلنت دندان All on 4 چقدر است؟

مطالعات منتشر شده میزان موفقیت 98 درصدی را با استفاده از ایمپلنت All on 4نشان می دهد.

- آیا نتایج درمان طبیعی به نظر می رسند؟

نتایج درمان با ایمپلنت All on 4 کاملا طبیعی به نظر می رسند. در واقع دوستان شما به سختی متوجه خواهند شد که شما از ایمپلنت استفاده نموده اید مگر اینکه خودتان به آنها بگویید.

- نیاز به ایمپلنت All on 4در مورد دو قوس بالا و پایین دهان یا یک قوس چگونه است؟

ایمپلنت All on 4را تنها می توان روی قوس بالا یا پایین قرار داد. اما پس از اینکه دندانپزشک متخصص شرایط شما را ارزیابی نمودند و احساس کردند که شما در هر دو قوس نیاز به ایمپلنت All on 4 نیاز دارید، روش را به طور همزمان روی هر دو قوس انجام می دهند. در واقع این امر ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه، نتایج بهتری را نیز برای شما در پی خواهد داشت.

- پس از ایمپلنت All on 4 چه نوع مراقبتی لازم است؟

پس از این ایمپلنت، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان روزانه مانند دندان های طبیعی شما توصیه می شود. دندانپزشک متخصص پس از درمان، تمامی دستورالعمل های بهداشت دهان و دندان را در اختیار شما قرار داده و مناسب ترین برنامه بهداشت روزانه را متناسب با نیازهای شما توصیه می نماید.

جمع بندی

ایمپلنت All on 4 می تواند بهترین گزینه برای افرادی باشد که دندان های خود را از دست داده اند و خطراتی مانند رکود لثه، تحلیل استخوان و سایر نگرانی های مرتبط با بهداشت دهان و دندان در صورت عدم درمان، آنها را تهدید می نماید. این افراد می توانند با بهره گیری از این روش درمانی، در سلامت دهان و دندان خود سرمایه گذاری نموده و از وجود مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری نمایند. 

قطعا مراجعه به یک دندانپزشک متخصص و متعهد برای بررسی دندان های شما و اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای دریافت این نوع سیستم درمانی هستید وقت گذاشته و به دقت شرایط شما را ارزیابی خواهد نمود. 

به این مقاله امتیاز دهید

4.5 از 1 رأی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!