02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

ریتینر - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

منتشر شده در: 1399/09/11

بروزرسانی شده در: 1402/12/12

ریتینر (یا نگهدارنده یکی از ابزارهای دندانپزشکی است که پس ار اتمام ارتودنسی به بیمار داده می شود تا در دهان بگذارد و از به هم ریختگی مجدد دندان هایش جلوگیری کند.

باید بدانید زمانیکه دندان های شما پس از اتمام ارتودنسی از بند سیم و براکت آزاد شد باید برای حفظ سلامت دندان های خود اقداماتی انجام دهید. مطمئنا شما میخواهید از لبخند زیبای خود برای مدت طولانی لذت ببرید و به همه نشان دهید که زیباییتان چند برابر شده است. پس باید به این نکته توجه کنید که این پایان دوران درمان شما نیست و راه ادامه دارد. بعد از پایان ارتودنسی اکنون وقت استفاده از ریتینر (Retainer) است.

ریتینر (Retainer) ها در واقع قطعات پلاستیکی هستند که دندانپزشک با قالب گیری از دندان های بیمار بعد از اتمام ارتودنسی برای او می سازد. درحقیقت، نگهدارنده برای هر فرد شخصی سازی می شود و هر فرد ریتینر (Retainer) مخصوص خود را دارد. 

ریتینر (Retainer) ها در واقع پس از انجام ارتودنسی بر روی دندان ها قرار میگیرند و آنها را در جای صحیح و درست فعلی خود قرار می دهند و اجازه نمیدهند دندان ها از جای خود تکان بخورند و حرکت کنند.

ریتینر (Retainer)ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام بنا بر تشخیص دندانپزشک برای هر بیمار استفاده می شوند.

اگر میخواهید نتیجه حاصل از درمان ارتودنسی که انجام داده اید به بهترین شکل ممکن اثربخشی خود را حفظ کند و ادامه دار باشد و همیشه لبخند زیبا و جذاب داشته باشید، باید از ریتینر استفاده کنید.

قبل از استفاده از ریتینر (Retainer) بهتر است اطلاعات کاملی در این راستا داشته باشید. این مقاله هر آنچه نیاز دارید در ارتباط با ریتینر بدانید را به شما تقدیم می کند. می توانید با مراجعه به مطب دکتر شهاب محمدی زیبایی دندان های خود را پس از ارتودنسی حفظ کنید و زیباتر از همیشه به نظر برسید. 

دلایل استفاده از ریتینر (Retainer) چیست؟

دندان های ارتودنسی شده تمایل دارند به جایگاه اولیه خود بازگردند و در همان حالت قبلی قرار گیرند. این حرکت دندان ها میتواند با افزایش سن شدت بیشتری بگیرد و باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای بیمار شود؛ از جمله:

 • کراس بایت دندان ها،
 • اور بایت،
 • روی هم افتادن دندان ها
 • و انواع اختلالات این چنینی.

 پس بهتر است بعد از ارتودنسی از پلاک نگهدارنده یا ریتینر (Retainer) استفاده کنیم تا هم دچار مشکلات ذکر شده نگردیم و هم زیبایی لبخند و دندان های خود را حفظ کنیم. توجه کنید که استفاده از ریتینر باعث می شود زمان طولانی تری از زیبایی دندان خود لذت ببرید.

انواع ریتینر (Retainer)

ریتینر (Retainer)ها دارای انواع مختلفی هستند که به آنها اشاره می کنیم:

 • رتینر هالی
 • ریتینرثابت
 • ریتینرشفاف

ریتینر (Retainer) هالی

یکی از انواع بسیار رایج و مورد استفاده در دندانپزشکی ریتینر هالی است. این ریتینر از نوع جنس اکرلیک است که در یک قالب نازک و بسیار کم وزن متناسب با حالت دهان و دندان بیمار سخته می شود. 

ریتینرها  یک سیم فلزی در قسمت جلویی خود دارند که بر روی سطح دندان های جلو بیمار قرار می گیرد.

ریتینر هالی بسیار برای استفاده کردن ساده و راحت می باشد و دارای دوام بالا نیز هست.

ریتینر (Retainer) هالی به شکلی طراحی می شود که بسیار راحت قابلیت جابجایی و قرار گرفتن و خارج شدن از دهان را دارد.

پلاستیکی که در سقف دهان شما قرار می گیرد، دارای رنگ بندی و طرح های دلخواه است که میتوانید آن را به هر شکلی که بخواهید تهیه کنید.

از این ریتینر برای درمان مشکلات جزئی دندان نیز استفاده می گردد تا همیشه زیباترین لبخند را بر لب داشته باشید.

ریتینر (Retainer) ثابت

ریتینر ثابت بر خلاف ریتینر شفاف قابلیت برداشته شدن از روی دندان را ندارد. این ریتینر (Retainer) به طور معمول برای دندان های جلو فک پایین استفاده می شود که سریعا پس از پایان ارتودنسی باید بر روی دندان قرار بگیرند.

ریتینر (Retainer) ثابت زمانی که رو دندان قرار میگیرد دیگر قابل برداشت نیست و همچنین قابل مشاهده و دیده شدن نیز نمی باشد. چرا که این پلاک های گیرنده به پشت دندان ها متصل می شوند و ممکن برا ی مدت بسیار زیادی در همان پشت باقی بمانند.

در این روش نیازی به مداخله بیمار برای خروج ریتینر (Retainer) وجود ندارد و از این بابت روش بسیار مناسبی به حساب می آیند. این دقیقا برخلاف ریتینر هالی و شفاف است که باید بیمار دائما حواسش به استفاده از ریتینر باشد.

ریتینر (Retainer) شفاف

ریتینر شفاف یکی از رایج ترین ریتینر (Retainer)ها می باشد. این نوع از ریتینر شباهت بسیار بالایی به ارتودنسی نامرئی دارد. این ریتینر (Retainer)ها از نوعی پلاستیک شفاف ساخته می شوند که دارای ظرافت بسیار بالا نیز هستند. این ریتینر بر رو دندان قرار میگیرد و قابل مشاهده نمی باشد. 

در واقع هیچ کس از حضور ریتینر (Retainer) بر رو دندان شما باخبر نخواهد شد.

دوام این نوع از ریتینر به دلیل شفافیت و جنسی که دارد نسبت به ریتینر هالی کمتر است. قرار دادن و برداشتن این نوع از ریتینر (Retainer) بسیار راحت است . این نوع از پلاک ها در واقع فقط باعث حفظ حالت فعلی دندان ها می گردند و در تغییر موقعیت آنها نقشی ایفا نمی کنند.

چگونه به استفاده از ریتینر (Retainer) عادت کنیم؟

ممکن است شما تجربه استفاده از ارتودنسی نامرئی را قبلا داشته باشید، در این حالت هم ممکن است زمانی که ریتینر را در دهان خود و بر روی دندان قرار می دهید، احساس ناراحت بودن کنید. بنابراین زمانی طول می کشد تا به این عضو جدید دهان خود عادت کنید. 

توجه داشته باشید ممکن است فردای روزی که ریتینر (Retainer) را بر روی دندان خود قرار دادید، ترشح بزاق دهان شما چندین برابر شود.

بهتر است نگران این مسئله نباشید چرا که به طور اتوماتیک به آن عادت خواهید کرد. باید توجه کنید که  هنگام غذا خوردن ریتینر متحرک از دهان شما خارج شود و پس از صرف غذا و شستشوی دندان و دهان دوباره باید بر رو دندان قرار گیرد.

مدت زمانی که ریتینر (Retainer) باید بر رو دندان شما قرار گیرد، چقدر است؟

در ابتدا شروع به استفاده از ریتینر شاید مجبور باشید برای سه الی شش ماه به طور مداوم از ریتینر (Retainer) متحرک استفاده کنید. در طول این مدت زمان باید با قرار دادن ریتینر بر روی دندان خود از تثبیت موقعیت فعلی دندان ها اطمینان حاصل کنید.

پس از سپری شدن این مدت ممکن است با توجه به تشخیص دندان پزشک فقط هنگام شب از ریتینر (Retainer) لازم باشد استفاده کنید.

چگونگی نگهداری و مراقبت از ریتینر (Retainer)

ریتینرها مانند بریس و سیم و به طور کل دستگاه ارتودنسی نیاز به مراقبت دارند و  رعایت بهداشت دهان و دندان امر ضروری به حساب میاید. 

برای داشتن لبخند زیبا و جذاب بهتر است ابتدا با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، دندان ها را در وضعیت بهداشتی خوبی قرار دهیم.

برای تمیز نگه داشتن و مراقبت از ریتینر (Retainer) شفاف می توانید از مسواک و کمی خمیر دندان استفاده کنید تا هرگونه ذره غذایی از بین برود.

برای تهیه بهترین و باکیفیت ترین ریتینر ها، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات دکتر شهاب محمدی است.

باید از قرار دادن ریتینر (Retainer) در برابر نور مستقیم خورشید و گرما جلوگیری کنید چرا که به دلیل ساختار پلاستیک وار آنها، می توانند در اثر گرما و حرارت بالا تغییر شکل دهند و دیگر قابل استفاده نباشند.

استفاده صحیح و مراقبت از ریتینر باعث می شود نتایج حاصل از ارتودنسی مدت زمان بیشتری باقی بمانند.

نحوه تمیز کردن ریتینر (Retainer)ها و نگهدارنده های ارتودنسی

به دلیل اینکه ممکن است حتی در زمان استفاده و یا پس از استفاده از بریس نیز دندان ها تمایل به بازگشت به حالت قبل خود را داشته باشند، استفاده از ریتینر (Retainer) حتمی می باشد. پس باید به بهترین حالت ممکن از آنها استفاده شود و آنها را تمیز کرد.

در این مقاله به توضیح کامل نحوه تمیز کردن ریتینر می پردازیم چرا که اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، یا ارتودنسی را انجام داده و به پایان رسانده اید و یا قصد انجام آن را دارید. این مقاله هر آنچه برای تمیز کردن ریتینر (Retainer) نیاز است را به شما میگوییم.

 ریتینر (Retainer) ها بر روی دندان شما بدون هیچگونه فاصله ای قرار میگیرند و ممکن است باعث تجمع باکتری و یا پوسیدگی دندان شما بگردند اگر به آنها نرسید و آنها را تمیز نکنید. پس با دقت به مطالب نوشته شده توجه کنید تا بتوانید از ریتینر مراقبت کنید و مدت زمان طولانی از آن استفاده کنید. تمیز کردن انواع ریتینر (Retainer) با یکدیگر متفاوت است پس به طور جداگانه هر کدام را توضیح می دهیم.

تمیز کردن ریتینر (Retainer) پلاستیکی شفاف و هالی

ریتینر پلاستیکی و شفاف به دلیل اینکه هر دو متحرک بوده و قابلیت خارج شدن از دهان را دارند، تمیز کردن آنها کار راحت تری نسبت به ریتینر (Retainer) ثابت می باشد. در طول روز 2 ساعت زمان دارید تا آنها را از دهان خارج کرده، تمیز کنید و سر جای خود قرار دهید.

برای آنکه بتوانید ریتینر شفاف و هالی و را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. بلافاصله پس از آنکه ریتینر را از رو دندان خود خارج کردید، تا زمانی که هنوز مرطوب است، آن را تمیز کنید. اگر ریتینر خشک شود، تمیز کردن آن بسیار دشوار خواهد بود.
 2. پس از هر وعده غذایی دندان خود را مسواک زده و ریتینر (Retainer) را با آب ولرم بشویید. از آب خیلی گرم و خیلی سرد برای شستشوی ریتینر به هیچ عنوان استفاده نکنید. 
 3. برای شستشو ریتینر (Retainer) از خمیر دندان استفاده نکنید چرا که خمیر دندان باعث سایش و از بین بردن بافت ریتینر می شود و آن را بدشکل میکند. بهتر است ریتینر (Retainer) را با آب ولرم و مایع ظرف شویی با مسواک نرم بشویید. مسواک حتما نرم باشد تا آسیبی به ریتینر وارد نشود.
 4. از یک گوش پاک کن یا سواب پنبه مانند استفاده کنید تا بتوانید تمام شیارها و قسمت های عمیق ریتینر (Retainer) را هم بشویید.
 5. یکی از راه های ذیگر شستشو استفاده از یک قرص ضدعفونی کننده است که در لیوان آب ولرم قرار بگیرد و ریتینر را در آن شناور قرار دهید تا از آلودگی ها پاک شود.

تمیز کردن ریتینر (Retainer) ثابت

این ریتینر به دلیل اینکه متحرک نیست و همواره بر رو دندان های شما قرار دارد، باید روزانه آن را با نخ دندان تمیز کنید. تمیز کردن این ریتینر (Retainer) ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد اما بعد از چند بار تمیز کردن، روش آن را می آموزید و برایتان راحت می شود. مراحل زیر را برای تمیز کردن ریتینر ثابت انجام دهید:

 1. 10 الی 20 سانتی متر از نخ دندان را بیرون بکشید و با استفاده از فلاس تریدر، بین دو دندان جلویی فک پایین را نخ دندان بکشید.
 2. انتهای یک طرف نخ را با انگشت خود نگه دارید و طرف دیگر را با فلاس تریدر ببندید.
 3. زمانی که نخ را از پایین سیم گرفته اید، آن را به آسانی از بین دندان خود بالا و پایین ببرید. نخ دندان باید بسیار آرام تا خط لثه پیشروی کند و کشیده شود.
 4. نخ دندان را به اطراف دندان ها بکشید تا تمام قسمت های دندان به آسانی تمیز شود.
 5. برای تمامی دندان هایی که ریتینر (Retainer) به آنها متصل شده است، انجام دهید.

اگر انجام هر یک از مراحل بالا برای شما سخت بود، از دندانپزشک خود در این راستا کمک بخواهید تا طرز صحیح هر یک را به شما بیاموزد.

مزایای استفاده از ریتینر (Retainer) چیست؟

 • ارتودنسی باعث اصلاح دندان های نامرتب می شود و لبخند زیبایی را برای شما به وجود می آورد. ریتینر به شما کمک میکند تا خط لبخند زیبا خود را حفظ کنید و زیباتر به نظر برسید.
 • به طور کلی باعث افزایش سلامت دهان و دندان می شود .
 • ریتینر (Retainer) نه تنها برای تثبیت حالت اصلاح شده دندان مورد استفاده قرار میگیرد، بلکه در کودکان به حل و کاهش مشکلات گفتاری کمک ویژه می کند. این ابزار برای کودکان بسیار موثر است.

نقش ریتینر (Retainer) در تکلم کودکان

ریتینر در کودکان میتواند بسیار مفید و موثر واقع شود. در واقع داشتن دندان هایی صاف و همتراز در کودکان امر بسیار مهمی می باشد. ریتینر (Retainer) به کودکان کمک میکند تا دندان های صاف داشته باشند و بتوانند غذا را به راحتی بجوند و در نتیجه هضم راحت تری داشته باشند. 

هر چقدر کودکان غذا را بیشتر بجوند مواد مغذی بیشتری جذب بدنشان می شود و به رشد آنها کمک شایانی می شود. 

از مزایای بهتر جویدن غذا این است که بزاق بیشتری در دهان ترشح می شود که این به معنی افزایش تعداد آنزیم های گوارشی است و خود این امر سبب کاهش پلاک و حفره در دندان است. ارتودنسی و استفاده از ریتینر (Retainer) به کودکان کمک میکند تا غذا را بهتر بجوند و دندان صاف داشه باشند.

در کودکان ریتینر میتواند هنگام ادا کلمات به زبان کمک کند تا در موقعیت مناسب قرار بگیرد . ارتودنسی برای کودکان دارای مشکلات تکلم راه حل بسیار مناسبی می باشد. ریتینر (Retainer) باعث میشود کودکان هنگام ادا حروف صدا دار به راحتی بتوانند آن ها را ادا کنند.

نقش ریتینر (Retainer) در حفظ بهداشت دهان و دندان بیماران دیابتی

استفاده از ریتینر (Retainer) در کودکان و در بزرگسالان باعث تراز شدن دندان ها می شود که به طور قطع می توانیم بگوییم کیفیت بهداشت دهان و دندان را به طرز ویژه ای بالا میبرد. طبق گزارشات انجمن دیابت آمریکا، سلامت دهان و دندان باعث ایجاد اثرات منفی بر روی سلامتی افرادی می شود که دیابت دارند و مشکلات آنها را تشدید می کند.

بنابراین با توجه به تاثیرات ارتودنسی و افزایش بهداشت دهان و دندان، استفاده از ریتینر به همراه رعایت بهداشت برای افراد دیابتی بسیار موثر است.

نقش ریتینر (Retainer) در بهبود تنفس

استفاده از ریتینر نه تنها به عنوان ابزاری برای همتراز کردن و زیبا کردن دندان ها موثر است بلکه بر فیزیولوژی دستگاه تنفس نیز تاثیر میگذارد. از ریتینر در افرادی که دارای مشکلات تنفسی و تنگی نفس هستند و یا در خواب خروپف میکنند و در شب دچار مشکل نفس کشیدن هستند نیز استفاده می گردد و کمک شایانی به آنها میکند.

چقدر طول می کشد تا به استفاده از ریتینر (Retainer) عادت کنیم؟

مسلما برای اینکه به یک شی جدید عادت کنید باید مدت زمانی با آن سر کنید و سپس با گذشت زمان به آن عادت می کنید. این زمان برای هر فرد متفاوت است. علی الخصوص این مسئله برای کودکان سخت تر است چرا که طاقت کمتری دارند. نکات زیر به شما کمک میکند تا کودک خود را در امر پذیرش درمان کمک کنید.

 • برای ریتینر کودک خود جعبه ای تهیه کنید که برایش جذاب باشد. میتوانید برای جلب بیشتر نظر کودک خود از شخصیت ها و قهرمان های کارتونی که دوست دارد برچسب تهیه کنید و بر روی جعبه ریتینر بچسبانید تا کودک ترغیب به استفاده از آن شود. همچنین علاقه به استفاده از آن پیدا میکند و جای آن را همیشه به خاطر دارد.
 • اگر کودک شما سواد خواندن و نوشتن دارد بهتر است بر رئو جعبه یادداشت برایش بگذارید و برایش نقاشی بکشید تا به او یادآوری شود که باید از ریتینر خود استفاده کند.
 • جعبه ریتینر را با کودک خود در جای مشخص برای مثال روی اپن قرار دهید تا انجام یک کار مشترک به او یادآوری کند که استفاده از ریتینر یک سرگرمی مشترک برای هر دوی شماست.
 • در ابتدا استفاده از این ابزار برای کودک بسیار عجیب و شاید غیرقابل قبول باشد، اما بهتر است بگوییم که نگران نباشید چرا که کودکان قابلیت تطابق پذیری دارند و به زودی با آن کنار خواهند آمد

بهترین زمان برای استفاده از ریتینر چه زمانی می باشد؟

مهم ترین مسئله زمان استفاده از ریتینر است. ریتینرها را باید بلافاصله پس از درآوردن ارتودنسی مورد استفاده قرار بگیرند. زمانی که ارتودنسی در دهان است، خظری دندان ها را تهدید نمیکند که به جای قبلی خود برگردند، اما اگر ارتودنسی خارج شود و جای آن چیز دیگری در هان و بر رو دندان قرار نگیرد، ممکن است دندان ها دوباره تغییر حالت دهند.

استفاده از ریتینر در واقع روش تکمیلی و حمایتی برای حمایت از دندان ها می باشد. در بعضی از موارد ممکن است دندانپزشک صلاح بداند که با توجه به شرایط بیمار بعد از مدت زمان خاصی از ریتینر استفاده کند و دقیقا بالافاصله نباشد، اما در بیشتر مواقع بعد از خارج کردن ارتودنسی ریتینر برای استفاده بیمار تجویز می شود.

بهترین زمان استفاده از ریتینر تا یک ماه پس از پایان ارتودنسی است چرا که امکان حرکت دندان ها به سمت محل قبلی خود را کاهش میدهد. توجه کنید هیچ وقت نمی شود جلوی حرکت دندان ها را گرفت و زمانی که از جابجایی صحبت میکنیم منظورمان بیشترین جابجایی می باشد.

جابجایی دندان ها تا پایان عمر در حال رخ دادن است و به هیچ عنوان نمی شود جلوی آن را گرفت.

مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران متفاوت است. عوامل دخیل در این تجویز سن بیمار، میزان حرکت دندان هایش، وضعیت قرار گیری دندان ها، فک و شرایط درمان وی است. 

باید به طور کلی به ویزیت های مکرر و متناوب پرداخت و با دندانپزشک خود در ارتباط باشید تا پروسه پس از درمان را کنترل و بررسی کند.

میتوانید برای مشاوره در این زمینه با مطب دکتر شهاب محمدی تماس حاصل کنید.

آیا باید هر شب ریتینر خود را تمیز کنیم؟

همانطور که هر روز دندان های خود را می شویید و آنها را مسواک میزنید باید هر روز ریتینر خود را تمیز کنید. تمیز کردن ریتینر نقش مهمی در سلامت دهان و دندان شما ایفا میکند پس بهتر است روزانه به آن رسیدگی کنید و شب با محلول آن را بشویید.

از چه خوراکی هایی نباید حین داشتن ریتینر استفاده کنیم؟

زمانی که ریتینر در دهان شما قرار دارد، بهتر است از خوردن خوراکی های چسبناک بپرهیزید. سعی کنید از آدامس به هیچ عنوان استفاده نکنید و خوراکی هایی که نیاز به جویدن بسیار دارند و یا سفت هستند مصرف نکنید، چرا که باعث آسیب دیدن به ریتینر شما می شود.

به این مقاله امتیاز دهید

4.5 از 1 رأی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!