02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

اوردنچر - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

منتشر شده در: 1399/09/24

بروزرسانی شده در: 1402/12/12

اوردنچر یکی از درمان های زیبایی و کارآمد برای افرادی است که هیچ دندانی در دهان نداشته و یا تمامی دندان های آنها در حال پوسیدگی می باشد. همانطور که می دانید دندان های مصنوعی امروزه مورد پسند اکثر افرادی که به دلایلی دندان های خود را از دست داده اند، نیست. چون غذا خوردن و صحبت کردن با این دندان های مصنوعی و پروتزها تا حدی ناخوشایند و دشوار است. 
اما با اوردنچر دیگر خبری از این مشکلات نیست. از این رو قصد داریم در این مقاله در مورد اوردنچر و ویژگیهای منحصربفرد آن توضیح دهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه بمانید.

اوردنچر چیست؟

اوردنچر (Overdenture) بر پایه ایمپلنت مجموعه ای از پروتزهای مصنوعی هستند که توسط ایمپلنت پشتیبانی می شوند. به عبارتی نوعی پروتز مصنوعی که روی ایمپلنت های دندانی نصب شده و یا به آن متصل می شوند. در اوردنچر جایگزینی پایدارتری نسبت به پروتزهای سنتی کامل یا جزئی وجود دارد.
برای آغاز کار در ابتدا دندانپزشک ایمپلنت را قرار می دهد و سپس فرصت می دهد تا محل بهبود یافته و ایمپلنت با استخوان فک  شما ادغام شود. پس از آن، دندان های کاذب در بالای ایمپلنت نصب شده و به شما لبخندی طبیعی و زیبا می بخشد. 
ایمپلنت اوردنچر می تواند به عنوان یک پروتز ثابت و یا متحرک مورد استفاده قرار گیرد. در واقع هر دو نوع آنها از نظر راحتی و سلامت کلی از پروتزهای معمولی بهتر هستند. مراقبت های پس از کاشت نیز باید مانند دندان های معمولی صورت گیرد یعنی مسواک زدن و کشیدن نخ دندان.

فرآیند کار نصب اوردنچر به چه صورت است؟

زمانی که دندانپزشک وضعیت دهان و دندان شما را ارزیابی نمود و مشخص شد که شما کاندید مناسبی برای دریافت اوردنچر هستید، یکی از دو مدل آن به شما پیشنهاد می شود. مراحلی که به طور کلی در درمان اوردنچر وجود دارند عبارتند از:

- ارزیابی وضعیت دهان و دندان با اشعه ایکس:

اگر دندانپزشک درمان اوردنچر را برای شما مناسب تشخیص داد، با تصویربرداری اشعه ایکس و در برخی موارد اسکن CT از استحکام و پهن بودن استخوان فک شما برای ایمپلنت اطمینان حاصل می نماید.

- جراحی اولیه:

در طی این جراحی لثه های شما برای ایمپلنت آماده می شوند. روزنه ای در بافت لثه ایجاد شده و سوراخی به آرامی در استخوان فک شما پدیدار می آید تا بتوان ایمپلنت های دندانی را وارد آن نمود. پروتزهای موقت به صورت سفارشی ساخته می شوند تا بیمار قبل از جراحی نهایی از آن استفاده نماید.

- دوره نقاهت:

در دوره نقاهت، به ایمپلنت های دندانی فرصت داده می شود تا با استخوان فک پیوند بخورند. فشار حداقل روی ایمپلنت های جدید برای بهبود به موقع و کاهش درد و ناراحتی از اهمیت بالایی برخوردار است. 

- جراحی ثانویه:

جراحی ثانویه در محل کاشت و به منظور بازگشایی بافت لثه انجام می شود. این روش این امکان را برای لثه فراهم می آورد تا قبل از اتصال اوردنچر و ثابت شدن آن در محل بهبود یابد.

کاربرد اوردنچر

به طور کلی اوردنچر در موارد زیر کاربرد دارد:
-    افرادی که دندان های خود را در یک یا دو فک از دسته داده اند و به دلیل هزینه بالای ایمپلنت نمی توانند پروتز ثابت انجام دهند. اما با اوردنچر می توانند با تعداد کمتری ایمپلنت صاحب دندان هایی کامل و زیبا شوند.
-    در صورتی که استخوان فک بیمار تحلیل رفته باشد و نتوان از دندان مصنوعی استفاده نمود و یا در زمان صحبت کردن و غذا خوردن دچار مشکل می شوند.
-    اوردنچر بر پایه ایمپلنت برای فردی که به طور کامل دندان های خود را از دست داده و بافت لثه او دچار تغییرات زیادی شده است بسیار مناسب می باشد و پوشش بیشتری را به دهان او می بخشد.

درمان اوردنچر چقدر طول می کشد؟

کل دوره درمان معمولا بین سه تا شش ماه به طول می انجامد و این شامل مشاوره اولیه برای معاینه تا مراحل نهایی کار می شود. پس از این دوره بیماران می توانند از لبخند طبیعی خود لذت ببرند.

مزایای اوردنچر

اوردنچر مزایای متعددی را نسبت به پروتزهای معمولی کامل یا جزئی ارائه می دهد و تمامی این مزایا می تواند کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تأثیر قرار داده و باعث شادی و سلامت روحی او شود:

 ثبات

اوردنچر بر پایه ایمپلنت نسبت به پروتزهای معمولی بسیار پایدارتر است و از این رو شما دیگر لازم نیست که نگران افتادن پروتز دندانی باشید. اگر پروتز ثابت باشد، آن تنها توسط یک متخصص دندانپزشک حرفه ای قابل برداشت است. اما اگر متحرک باشد شما می توانید آنها را برای تمیز کردن بیرون آورید. در هر صورت ثبات اوردنچر نسبت به پروتز معمولی خیلی بیشتر خواهد بود.

جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان

با اوردنچر بر پایه ایمپلنت، استخوان فک توسط ایمپلنت پشتیبانی می شود و بر خلاف پروتزهای معمولی صورت بیمار به هیچ وجه تغییر شکل نمی دهد. از آنجایی که پروتزهای معمولی راهی برای حمایت از فک فرد ندارند در نتیجه کمبود دندان می تواند به طور قابل توجهی چهره فرد را تحت تأثیر قرار دهد. 

نگران افتادن دندان ها نباشید

اوردنچر بر پایه ایمپلنت این امکان را به شما می دهد تا بدون نگرانی از افتادن دندان یا صدای آن، غذاهای مورد علاقه خود را با لذت بجوید. زمانی که اوردنچر نصب شد، دندان های شما را محکم در جای خود نگه می دارد. اما در مورد پروتزهای معمولی، افراد باید از خوردن غذاهایی که ممکن است به آن آسیب برسانند خودداری کنند. با اوردنچر شما می توانید مانند دندان های واقعی انواع غذاها را بخورید.

یک راه حل دائمی

اوردنچر از تیتانیوم ساخته شده است و تقریبا در تمامی موارد و پایان عمر شما، با شما خواهند بود. در صورتی که شما از اوردنچر به خوبی محافظت کنید می توانید لبخند مادام العمر را تضمین نمایید. در غیر این صورت، ممکن است پس از چند سال، از نتایج کار راضی نباشید.

هزینه کمتر

پروتزهای معمولی اغلب نیاز به ترمیم دارند بخصوص پروتزهای ارزان قیمت. گرچه استفاده از پروتزهای ارزان قیمت معمولا وسوسه انگیز است اما این امر معمولا بعدا منجر به صرف هزینه های بیشتری در دراز مدت خواهد شد. اما با اوردنچر بر پایه ایمپلنت شما تقریبا بدون هیچ هزینه اضافی می توانید یک عمر از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرید.

معایب اوردنچر

برای انجام پروتزهای جزئی چند جلسه مراجعه به دندانپزشکی لازم است زیرا در ابتدا دندانپزشک باید قالب از دهان شما گرفته و آن را برای ساخت پروتز به آزمایشگاه ارسال نماید. به طور کلی روند ساخت این نوع پروتز خیلی طولانی نیست. اما در مورد اوردنچر باید بگوییم که آنها دوره درمان طولانی تری دارند. طولانی ترین انتظار زمانی است که استخوان در اطراف ریشه های فلزی باید ترمیم شود و این به تنهایی می تواند چندین ماه به طول انجامد. 
اگر استخوان فک شما ضعیف باشد، قبل از پیوند استخوان، دوره درمان حتی ممکن است طولانی تر شود. در مجموع می توان گفت که مدت زمان طولانی درمان نقص اصلی این درمان به شمار می رود.

چه کسی کاندید مناسب اوردنچر بر پایه ایمپلنت است؟

زمانی که شما به درمان اوردنچر فکر می کنید باید چندین مسئله را در نظر داشته باشید، از جمله اینکه آیا کاندید مناسبی برای این درمان به شمار می روید یا خیر. جوانانی که استخوان فک آنها هنوز در حال رشد است نمی توانند کاندید مناسبی برای این روش درمانی باشند. افرادی نیز که بسیار سیگار می کشند نمی توانند گزینه خوبی باشند زیرا سیگار کشیدن توانایی در بهبود دهان را به حداقل می رساند. 
افرادی نیز که به طور مداوم دندان های خود را فشار می دهند و یا دچار ساییدگی دندان هستند به علت فشار روحی که این نوع درمان دارد رد صلاحیت می شوند. به طور کلی بیمارانی که مبتلا به هر یک از این شرایط هستند بهتر است که با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنند تا بهترین تصمیم گیری در مورد آنها اتخاذ شود.
در مجموع کاندید مناسب اوردنچر بر پایه ایمپلنت از شرایط زیر برخوردار است:

-    انگیزه ای قوی برای مراقبت از لثه ها و دستگاه های جدیدی که قرار است در دهان او جای گیرند دارد.
-    از لثه های سالم و عاری از عفونت یا بیماری برخوردار است.
-    استخوان فک او به اندازه کافی محکم است تا بتواند از دستگاه ایمپلنت پشتیبانی نماید.

هزینه ایمپلنت اوردنچر

قیمت ایمپلنت اوردنچر براساس تعداد پایه هایی که در استخوان فک کاشته می شود و همچنین نوع پروتز دندان مصنوعی که روی پایه های ایمپلنت سوار می شود تعیین خواهد شد. 
به خاطر داشته باشید که تبحر دندانپزشک در نتیجه نهایی و دوام ایمپلنت دندان تاثیر بسیار زیادی دارد. بنابراین، بهتر است اوردنچر را در کلینیک های تخصصی و توسط ایمپلنتولوژیست ماهر انجام دهید تا متحمل هزینه های اضافی بعد از کاشت آن نشوید.
معمولا در کلینیک های معتبر، امکان پرداخت اقساطی هزینه ایمپلنت اوردنچر وجود دارد و شما می توانید در جلسه مشاوره از تعرفه کاشت دندان و روش اقساطی آن به طور کامل مطلع شوید.

برترین گزینه میان انواع مختلف پروتزها چیست؟

اوردنچر بر پایه ایمپلنت ایده آل ترین گزینه برای افرادی است که دندان ندارند. ایمپلنت باعث ایجاد ثبات برای پروتز شده و در نتیجه از تحلیل استخوان جلوگیری می نماید. در نهایت، اوردنچر بر پایه ایمپلنت می تواند اعتماد به نفس شما را تا حد زیادی بهبود بخشد زیرا آنها دقیقا مانند دندان های واقعی هستند.

جایگزین عالی برای پروتز چیست؟

یک گزینه عالی برای پروتزهای مصنوعی، پروتز ترکیبی دائمی (permanent hybrid prosthesis) است. این نوع پروتز، با استفاده از چندین ایمپلنت از بریج ها در هر نقطه از ایمپلنت پشتیبانی می کنند. این روش درمانی همچنین لبخندی واقعی و طولانی مدت به شما می بخشد.

آیا افراد سیگاری می توانند اوردنچر بر پایه ایمپلنت انجام دهند؟

توصیه متخصصین دندانپزشکی به افراد سیگاری این است که قبل از دریافت اوردنچر ایمپلنت حتما سیگار را کنار بگذارند. سیگار کشیدن سبب می شود که بهبود لثه به طول انجامیده و این خود باعث از بین رفتن ایمپلنت خواهد شد.

آیا درمان اوردنچر بر پایه ایمپلنت درد دارد؟

اکثر افرادی که تحت این درمان قرار می گیرند آرامبخش دریافت می کنند تا اذیت نشوند. پس از عمل نیز این افراد درد و ناراحتی را تجربه خواهند کرد که به مرور رفع خواهد شد. اما اگر آنها ناراحتی جدی داشته باشند باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه نمایند.

مراقبت های پس از اوردنچر کدامند؟

یکی از مهمترین مزایای اوردنچر متحرک این است که شما می توانید برای تمیز کردن دهان خود هنگام شب آنها را از دهان خارج کنید. با این کار طول عمر اوردنچر نیز تضمین خواهد شد. همانند بهداشت دندان های طبیعی، از اوردنچر نیز به منظور جلوگیری از عفونت باید به خوبی مراقبت نمود و مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را فراموش نکرد.
علاوه بر این، مراجعه منظم به دندانپزشکی برای انجام معاینات نیز اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این امر به دندانپزشک این امکان را می دهد تا وضعیت اوردنچر را کنترل نموده و هر گونه تنظیمات لازم را به منظور راحتی و ظاهر چهره شما انجام دهد.

جمع بندی

اوردنچر بر پایه ایمپلنت می تواند جایگزینی عالی برای دندان های مصنوعی یا پروتزها به شمار آیند. آنها در اصل نوعی پروتز هستند که توسط دو یا گاهی سه ایمپلنت روی فک شما نصب می شوند. اگر شما نیز با توجه به موارد کالا کاندید مناسبی برای اوردنچر هستید می توانید با مراجعه به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه صاحب دندان ها و لبخندی زیبا و طبیعی شوید. فراموش نکنید که با اوردنچر می توانید از خوردن انواع گسترده ای از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید و دیگر نگران چسب پردردسر دندان های مصنوعی نباشید. از همه مهتر، اعتماد به نفس شما تا حد زیادی افزایش یافته و می توانید بدون هیچ نگرانی در موقعیت اجتماعی حضور یابید. 
اوردنچر

به این مقاله امتیاز دهید

4.5 از 1 رأی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

حسین یوسفی

سلام میخواستم از چگونگی هزینه اوردنچر اطلاعاتی کسب کنم ممنون میشم در صورت راهنمایی بروجرد لرستان