02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان

زمان مطالعه : 2 دقیقه | منتشر شده در: 1401/12/24

نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان یکی از موضوعاتی است که بسیاری از افراد در مورد کاهش عفونت از دندانپزشک سوال می کنند. عفونت دندان حفره ای از چرک (آبسه) است که در اثر تکثیر باکتری ها ایجاد می شود.

علائم این عفونت ممکن است شامل دندان درد شدید، حساسیت به گرما و سرما، تورم غدد، متورم شدن لثه ها، بوی بد دهان و درد هنگام جویدن باشد. چنانچه عفونت به استخوان های اطراف گسترش یابد، ممکن است فرد در وضعیت بسیار وخیمی قرار گیرد.

از این رو، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک را برای رفع عفونت دندان شما تجویز نماید. در حقیقت، دندانپزشک آنتی بیوتیک ها را یکی از بهترین راه حل ها برای کنترل عفونت و گسترش آن می داند. در ادامه مطلب قصد داریم در مورد دو آنتی بیوتیک آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان و نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان آنها صحبت کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

لزوم مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان

عفونت دندان همیشه به آنتی بیوتیک نیاز ندارد. در بسیاری از موارد، ممکن است این مشکل خود به خود برطرف شود. شستشو با آب نمک گرم یا مصرف داروهای بدون نسخه، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممکن است به کاهش درد و تورم دندان کمک کند.

با این حال، اگر شما دچار نقص ایمنی یا در واقع سیستم ایمنی ضعیفی دارید و نیز اگر عفونت دندان شما در حال گسترش است، دندانپزشک شما ممکن است یکی از دو آنتی بیوتیک آموکسی سیلین و مترونیدازول را برای عفونت دندان  تجویز نماید.

علائم عفونت دندان عبارتند از:

  • تب
  • خستگی
  • کسالت
  • تورم در فک یا گردن
  • درد یا تورم شدید

در صورت عدم درمان، عفونت دندان ممکن است به استخوان ها و بافت های اطراف سرایت کند. این می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی شود، از جمله:

  • از دست دادن دندان
  • پنومونی (عفونت ریه)
  • عفونت مغزی
  • اندوکاردیت (عفونت در قلب)

پس اگر عفونت شدید دندان داشته باشید، دندانپزشک شما ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک های آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان و به منظور جلوگیری از گسترش آن تجویز کند.

نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان

موضوعات مرتبط: آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

آموکسی سیلین برای عفونت دندان

یکی از رایج ترین داروهایی که برای این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد، آموکسی سیلین برای عفونت دندان می باشد. این دارو از کلاس پنی سیلین بوده و به گونه ای موثر می تواند عفونت های سرسخت و باکتری ها را نابود سازد.

یکی از مزایای آموکسی سیلین برای عفونت دندان، پایین بودن عوارض گوارشی نسبت به سایر آنتی بیوتیک های دیگر است و همین مسئله باعث شده که این دارو نسبت به سایرین ترجیح داده شود.

نحوه مصرف آموکسی سیلین نیز برای عفونت دندان بدین شرح است: آموکسی سیلین 500 میلی گرم، هر 8 ساعت یک بار و یا به عبارتی سه بار در روز. دندانپزشکان برای نتیجه بهتر توصیه می کنند که این نوع دستور مصرف حداقل به مدت سه روز انجام شود.

مترونیدازول برای عفونت دندان

مترونیدازول نیز یکی از آنتی بیوتیک هایی است که برخی از دندانپزشکان آن را برای عفونت دندان تجویز می کنند. البته به یاد داشته باشید که در وضعیت عادی این دارو گزینه اول برای درمان آبسه یا عفونت نمی باشد.

برای اینکه عفونت شما به طور کامل با مترونیدازول از بین برود باید دوز 500 میلی گرم آن را در طول شبانه روز و هر 8 ساعت یک بار مصرف نمایید.

به غیر از اینکه تجویز مترونیدازول برای دندان، این آنتی بیوتیک ممکن است برای بعضی از عفونت های باکتریایی نیز موثر عمل کند. در حقیقت زمانی که عفونت گسترش یافته است، هر دو آنتی بیوتیک آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان استفاده می شوند تا مانع از رشد بیشتر باکتری ها گردند.

نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان

جمع بندی

عفونت دندان معمولا در اثر پوسیدگی دندان، کار دندانپزشکی ناموفق، دندان شکسته یا آسیب دیده به وجود می آید. دندانپزشکان برای گسترس عفونت ممکن است دو آنتی بیوتیک رایج را تجویز کنند و لازم است که شما نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان را بدانید.البته تمامی عفونت های دندان نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ندارند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است دندانپزشک برای حفظ دندان و جلوگیری از گسترش عفونت آن را تجویز کند.

زمانی که دندان درد شروع می شود ممکن است وسوسه شوید که مراجعه با دندانپزشک را به تاخیر بیندازید. اما فراموش نکنید که عفونت دندان در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی برای سلامتی شود. همچنین اگر مشکوک به آبسه دندان هستید، فورا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!