02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

آیا کاشت دندان به روش ایمپلنت، دائمی است؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/04/05

ایمپلنت های دندانی چندین سال است که به خوبی مورد استفاده قرار گرفته اند اولین ایمپلنت دندان توسط برند مارک که یک جراح سوئدی بود در سال ۱۹۵۲ کشف شد از آن زمان تا کنون ایمپلنت دندان به عنوان روش دائمی جایگزین شدن با دندان طبیعی شناخته شده است. چون هم به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند و هم زیبایی و اعتماد به نفس بیماران را به آنها باز می گرداند. طی ساهای گذشته با مطالعات انجام گرفته، کاشت دندان به روش ایمپلنت پیشرفت‌ قابل توجهی کرده است. درصد موفقیت ایمپلنت های دندانی بسیار بالاتر رفته و روشهای جراحی پیش از ایمپلنت دندان مانند عمل پیوند استخوان و لیفت سینوس نیز توسعه پیدا کرده است به همین علت طول عمر ایمپلنت نیز افزایش یافته است.

علاوه بر جنبه زیبایی کاشت دندان، با استفاده از ایمپلنت دندانی، صحبت کردن، خوردن غذا و سلامت دندان های شما نیز به خوبی حفظ می شود. چون پایه ایمپلنت در استخوان فک کاشته می شود؛ دیگر نگران افتادن یا از جا در آمدن آن ها مانند دندان های مصنوعی نخواهید بود. همچنین چون ایمپلنت های دندانی نیازی به دندانهای طبیعی مجاور به عنوان پایه خود ندارند؛ سلامت دهان و دندان شما را به خوبی حفظ می کنند و آسیبی به دیگر دندان های شما نمی رسانند.

نسبت به روش‌های دیگر جایگزین کردن دندان های از دست رفته مانند مینی ایمپلنت، دندانهای مصنوعی یا بریج دندانی می‌توان گفت که کاشت دندان به روش ایمپلنت طول عمر بیشتری دارد و تقریباً یک روش دائمی است. چون پایه ایمپلنت از جنس تیتانیوم ساخته شده که بسیار مقاوم است و معمولاً تا پایان عمر بدون هیچ مشکلی در فک بیمار باقی می ماند. همچنین درصد موفقیت بالای کاشت ایمپلنت (حدود ۹۸ درصد) نشان می دهد که امکان طول عمر ایمپلنت دندان بسیار بالا است و پیامدهای غیرقابل ترمیم برای ایمپلنت دندان بسیار کم است. اکثر دندانپزشکان بر این باورند که ایمپلنت های دندانی می توانند بیش از ۲۵ سال با موفقیت در استخوان فک بیمار دوام بیاورند.

چرا ایمپلنت دندان طول عمر بسیار بالایی دارد؟

دلایل بسیاری زیادی وجود وجود دارد که چرا ایمپلنت دندان محبوبیت زیادی بین بیماران پیدا کرده است. علاوه بر عملکرد بسیار مناسب ایمپلنت دندان هنگام جویدن، صحبت کردن و گاز زدن که دقیقا مانند دندان طبیعی عمل می کند؛ حفظ سلامت سایر دندان ها، لثه و استخوان فک، روش کاشت ایمپلنت را به روش ایده آلی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته تبدیل کرده است. اما سوال بسیاری از بیمارانی که می خواهند روش کاشت دندان را انتخاب کنند این است که:

 آیا ایمپلنت دندان با توجه به هزینه نسبتاً زیاد آن، طول عمر قابل قبولی دارد؟

تقریبا همه افرادی که دندان خود را از دست داده اند می دانند که عمل کاشت ایمپلنت روش مطمئنی برای جایگزین کردن یک یا چند دندان آنهاست اما ا اکثر آنها تصور می‌کنند که ایمپلنت دندان طول عمر کافی ندارد؛ بنابراین سرمایه گذاری روی آن منطقی نیست. در صورتی که این تصور اصلاً درست نیست بلکه دوام ایمپلنت دندان تا حدی است که می توان از آن تا پایان عمر استفاده کرد. اصلی ترین دلایل بالا بودن طول عمر ایمپلنت دندان موارد زیر است:

1. ایمپلنت دندان در استخوان فک کاشته می شود.

ایمپلنت دندان از سه جز اصلی تشکیل می شود: یک پست یا پایه که به شکل یک پیچ است، تاج دندانی سرامیکی و اباتمنت که این دو جز را به هم وصل میکند. جراح دندان، پوست ایمپلنت دندان را در استخوان فک می کارد که به عنوان ریشه تاج عمل کرده و با استخوان جوش می خورد. کاشت پایه ایمپلنت نیاز به جراحی مختصری دارد که بیشتر از ۱۰ دقیقه طول نمی کشد. تاج دندان پروتزی که در مرحله بعد روی پایه ایمپلنت قرار می گیرد نیز بسیار مستحکم است و در صورتی که به درستی از آن مراقبت شود مانند دندان طبیعی عمر طولانی دارد.

جنس پایه و اباتمنت هر دو از تیتانیوم است. تیتانیوم یکی از مستحکم ترین فلزاتی است که تاکنون کشف شده است و در حقیقت آلیاژی است که خورده نمی شود به همین علت انتخاب مناسبی برای ساخت پایه یا پست ایمپلنت است. نکته مهم دیگر سازگاری زیستی آن است طوری که بدون هیچ مشکلی به استخوان فک جوش خورده و به ندرت توسط بدن بیمار پس زده میشود. 

2. ایمپلنت های دندانی دچار پوسیدگی نمیشوند.

دندان طبیعی ممکن است دچار پوسیدگی شود چون باکتری های موجود در دهان در حضور مواد قندی، اسیدی تولید می کنند که مینای دندان را می خورد و دندان را ضعیف کرده و موجب پوسیدگی و خرابی آن می شود. در صورتیکه این پوسیدگی ترمیم نشود احتمال از دست دادن دندان نیز بسیار بالا می رود. اما ایمپلنت ها هرگز دچار پوسیدگی نمی شوند چون تیتانیوم نسبت به اسید های دندان مقاوم است. سرامیک نیز که به عنوان تاج دندان استفاده می‌شود تقریبا این قابلیت را دارد به همین علت می توان گفت که ایمپلنت های دندانی حتی از دندان طبیعی نیز در برابر پوسیدگی مقاوم ترند و به همین علت کاشت دندان به روش ایمپلنت، دائمی است.

3. ایمپلنت دندان نمی شکند.

تیتانیوم نسبت به ضربه نیز بسیار مقاوم است. پایه‌ و اباتمنت کاشت دندان معمولاً بسیار قوی تر از ریشه دندان طبیعی هستند اما در صورتی که به درستی از تاج دندان سرامیکی مراقبت نشود؛ ممکن است دچار شکستگی شود. البته چون سرامیک نیز یک ماده فوق مقاوم است و تقریباً به اندازه دندان طبیعی مقاومت دارد بنابراین باید همان مراقبت های معمول از دندان طبیعی را برای تاج دندان سرامیکی نیز رعایت کنید. به عنوان مثال نباید از دندان ایمپلنت شده به عنوان وسیله‌ای برای شکستن یا باز کردن چیز های سخت استفاده کرد. البته حتی در صورتی که تاج دندان سرامیکی ترک بخورد یا بشکند نیز ترمیم و یا تعویض آن بسیار راحت و حتی راحت تر از پرکردن دندان طبیعی است.

 

ایمپلنت دائمی

 

طول عمر ایمپلنت دندان و تاج پروتزی آن چقدر است؟

می توان گفت طول عمر ایمپلنت دندان و تاج پروتزی بسیار زیاد و حتی چندین برابر دندان طبیعی است به طور کلی تاج دندان سرامیکی بیش از ۱۵ سال بدون هیچگونه مشکلی برای فرد کار می کند و ایمپلنت دندان نیز بیش از ۲۵ سال با همان کیفیت اولیه در فک بیمار پایدار می ماند. البته عواملی مانند حفظ بهداشت دهان و دندان، محل کاشت ایمپلنت در فک و نحوه قرار گیری آن در استخوان فک از عواملی است که روی طول عمر ایمپلنت دندان موثر است.

طول عمر ایمپلنت به چه عواملی بستگی دارد؟

طول عمر ایمپلنت معمولاً بیشتر از ۲۵ سال است اما عوامل متعددی روی این طول عمر موثرند:

نحوه مراقبت از ایمپلنت های دندانی مهمترین عامل موثر روی طول عمر ایمپلنت و تاج آن هستند؛ مراقبت هایی مانند نخ دندان کشیدن و مسواک زدن و باز نکردن یا نشکستن چیزی با دندانهای ایمپلنت شده از مهم ترین نکات مراقبت از ایمپلنت های دندانی است.

خودداری از جویدن یا گاز زدن اجسام سخت مانند سر خودکار یا پوست پسته و غیره در طولانی تر شدن طول عمر ایمپلنت دندان تاثیر بسزایی دارد.

تخصص و تجربه دندانپزشکی که ایمپلنت دندانی را در دهان شما قرار میدهد نیز مهم است. متخصصان می دانند که چطور رشد استخوان و جوش خوردن آن با ایمپلنت را ارزیابی کرده و ایمپلنت را چطور در فک بکارند که بیشترین دوام را داشته باشد.

به طور کلی می توان گفت سبک زندگی، سلامت عمومی بدن و حفظ بهداشت دهان و دندان فاکتورهای مهمی برای طولانی تر شدن عمر ایمپلنت های دندانی و دوام ایمپلنت هستند.

درصد موفقیت کاشت دندان به روش ایمپلنت چقدر است؟

انجمن جراحان دهان، فک و صورت آمریکا اعلام کرده اند که درصد موفقیت ایمپلنت دندان به طور متوسط ۹۵ درصد است که البته این موفقیت بستگی به موقعیت کاشت ایمپلنت، سلامت عمومی و سبک زندگی افراد دارد. برخی افراد مانند بیمارانی که از دیابت رنج می برند یا سیگاری ها از سلامت لثه و استخوان فک کافی برخوردار نیستند؛ به همین علت پیش از انتخاب روش دائمی ایمپلنت دندان ، میزان تراکم استخوان و سلامت لثه باید توسط دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی معاینه و تایید شود.

دلایل اصلی عدم موفقیت کاشت دندان چیست؟

البته با اینکه ایمپلنت ها از فلز تیتانیوم ساخته شده اند احتمال شکستن یا خم شدن آنها وجود دارد. با توجه به پیشرفت هایی که در جنس مواد سازنده ایمپلنت و طراحی آن ها انجام گرفته، نحوه کاشت دندان به روش ایمپلنت نسبت به سالهای پیش تفاوت بسیاری کرده است. اگر فشار وارده بر ایمپلنت در دهان شما بسیار زیاد باشد مثلاً بخواهید با آن چیز سختی را بشکنید، احتمال ترک خوردن و شکستن  تاج دندان سرامیکی یا خود پایه ایمپلنت بسیار زیاد است. البته حتی در صورت شکستن ایمپلنت یا تاج دندان پروتزی نیز می توان آن را ترمیم و مجدداً استفاده کرد. بنابراین در صورت مشاهده ترک یا شکستگی در ایمپلنت بهتر است فورا به پزشک مراجعه کنید.

چطور بفهمیم که ایمپلنت دندان آسیب دیده و نیاز به ترمیم دارد؟

 در صورتی که با ایمپلنت دندان خود مشکلی دارید یا احساس می کنید از جای خود خارج شده یا لق شده است، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. البته با مراجعه به دندانپزشک به طور منظم حدوداً سالی یکبار می توان از بروز مشکلاتی مانند عفونت یا تحلیل لثه و استخوان در ناحیه ایمپلنت شده تا حد زیادی پیشگیری کرد.

با این وجود هر گونه مشکلی که برای ایمپلنت ایجاد شود به راحتی قابل حل است با وجود اینکه نرخ موفقیت کاشت دندان به روش ایمپلنت بالاست اما ممکن است به ندرت پیامدهای زیر در کوتاه مدت و بلند مدت پس از انجام ایمپلنت مشاهده شود:

عفونت لثه اطراف ناحیه ایمپلنت شده که موجب لق شدن یا افتادن ایمپلنت می شود.

آسیب دیدن بافت لثه و عصب ها که موجب بی حسی، ایجاد درد یا احساس خارش در لثه، لب ها یا دندان طبیعی می شود.

فشار روی ناحیه ایمپلنت شده که موجب لق شدن یا افتادن ایمپلنت میشود.

مشکلات سینوسی به سبب اینکه ایمپلنت ها وارد حفرات سینوسی شده اند البته در صورتی که ایمپلنت در فک بالایی کاشته شده باشد.

تحلیل لثه و تحلیل استخوان که منجر به  ایجاد عفونت،  لق شدن یا افتادن  ایمپلنت می شود و درنتیجه انجام ندادن جراحی های لازم مانند پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت بروز می کند.

ایجاد عفونت یا تحلیل لثه اطراف مرحل کاشت ایمپلنت به علت عدم حفظ بهداشت سایر دندان ها و رعایت نکردن مراقبتهای بهداشتی و دستورات پزشک.

طول عمر ایمپلنت All on 4 چقدر است؟

کاشت دندان به روش ایمپلنت برای کل دندانهای فک، نیاز به کاشت تعداد زیادی پایه در استخوان فک بیمار دارد. به همین علت ممکن است پس از مدتی، ایمپلنت های دندانی فرد را دچار مشکلاتی مانند تحلیل لثه یا استخوان کند اما با ایمپلنت All on 4 ، استخوان فک کاملا سالم باقی می مانند و لثه نیز مانند قبل پایدار است. به همین علت طول عمر و دوام آنها نیز بیشتر است. هرچند طول عمر ایمپلنت دندان نسبت به شرایط هر فرد متفاوت است اما بیشتر نتایج مطالعات نشان می دهد که ایمپلنت All on 4می تواند بیش از ۳۰ سال دوام داشته باشد. در صورتی که بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و ایمپلنت All on 4را مرتب تمیز کنید تا پایان عمر می ‌توانید از زیبایی دندانهای کاشته شده خود لذت ببرید.

در صورتی که عمل جراحی پیوند استخوان انجام داده باشم، طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

حدود ۱۰ درصد افرادی که میخواهند ایمپلنت دندان انجام دهند تراکم استخوان کافی برای حفظ قدرت و استحکام ایمپلنت جوش خورده با فک را ندارند. تراکم استخوان ناکافی می تواند ناشی از بیماری، عفونت‌، تصادف یا از دست دادن طولانی مدت دندان باشد به همین علت پیوند استخوان روش ایده آلی برای بازگرداندن سلامت استخوان فک و کاشت موفق ایمپلنت دندان است.

عمل جراحی روی استخوان فک پیش از انجام کاشت ایمپلنت به چند روش انجام میگیرد:

پیوند استخوان اتو ژنوس: در این روش که معمول ترین تکنیک پیوند استخوان است کمی از استخوان لگن خود بیمار که در آن سلول های استخوانی بسیاری وجود دارد تراشیده شده و برای پیوند استخوان مورد استفاده قرار می گیرد. 

آلوگرافت: در روش آلوگرافت به جای استخوان بدن خودتان از استخوان افراد دیگری که آن را اهدا کرده اند، استفاده می شود.

زنوگرافت: این پیوند استخوان با استخوانی که از بدن انسان گرفته نشده بلکه از بدن حیوانی که معمولاً گاو است، برداشته شده است؛ انجام می گیرد. این نوع استخوانی سازگاری کاملی با استخوان بدن انسان و آناتومی او دارد.

پیوند استخوانی آلوپلاستیک: به جای استفاده از عناصر طبیعی استخوانی، در پیوند آلوپلاستیک از فسفات کلسیم که به صورت مصنوعی ساخته شده برای پیوند استخوان فک استفاده می شود.

به کار بردن هر کدام از این روشها به تشخیص پزشک نه تنها برای سلامت استخوان فک شما لازم است بلکه مزایای بسیاری از جمله جلوگیری از تحلیل استخوان فک، تحریک رشد بیشتر آن و ایجاد استحکام و مقاومت بیشتر برای استخوان فک را دارد. به همین علت می توان گفت جراحی پیوند استخوان، دوام ایمپلنت و طول عمر آن را بسیار بیشتر خواهد کرد.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!