02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

پروتز و دندان مصنوعی - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

پروتز دندان یا دندان مصنوعی قطعه ای است که جایگزین تاج دندان می شود و می تواند جای خالی دندان از دست رفته ما را به طور کامل پر کند. پروتز دندان و دندان مصنوعی در انواع مختلفی مثل پروتز دندان ژله ای یا پروتز دندان سرامیکی ساخته می‌شود و برای ثابت نگه داشتن آن نیز می توان از روش‌های مختلف دندانپزشکی مثل ایمپلنت دندان،بریج، اتصال با پیچ یا چسب استفاده کرد.

دندان مصنوعی معمولاً به دو دسته کلی دندان مصنوعی ثابت و دندان مصنوعی متحرک تقسیم می شود که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. دندان مصنوعی را می توان به طور کامل برای جایگزین شدن دندان های یک فک با قرار گرفتن روی لثه یا به جای چند دندان استفاده کرد که در این روش به آن دندان مصنوعی تکه ای می گویند.

دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی متحرک که برای جایگزین شدن دندانهای یک فک به طور کامل ساخته می شود، این مزیت را دارد که بیمار می تواند هر زمان که بخواهد آنها را از دهان خارج کند. معمولاً توصیه می‌شود که دندان‌های مصنوعی متحرک قبل از خواب از دهان خارج شده و در محلول شست‌وشو مخصوصی قرار داده شود.

دندان مصنوعی متحرک معمولا از جنس رزین اکریلیک و پرسلین ساخته می شود و از لحاظ ظاهری کاملا شبیه به دندانهای طبیعی به نظر می رسد. از اکریلیک صورتی برای ساخت قسمت ژله ای که شبیه لثه به نظر می‌رسد استفاده شده و از پرسلین نیز برای ساخت پروتز دندان سرامیکی.

نصب دندان مصنوعی متحرک

برای نصب دندان مصنوعی متحرک معمولاً از چسب یا پیچ استفاده نمی شود چون بیمار باید بتواند دندان‌ها را از دهان خارج کند با این حال اگر از دندان مصنوعی متحرک روی پایه‌های ایمپلنت استفاده می کنید، احتمال دارد دندانپزشک با چسب یا پیچ آنها را در محل خود ثابت کند تا شرایط بهتری برای جویدن یا صحبت کردن داشته باشید.

مزایای دندان مصنوعی متحرک

قیمت دندان مصنوعی متحرک از دندان مصنوعی ثابت کمتر است و شما می توانید برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته خود از این دندان مصنوعی ارزان استفاده کنید.

دندان مصنوعی متحرک به خوبی می تواند مثل دندان های طبیعی به شما در جویدن غذاها و همچنین صحبت کردن کمک کند.

استفاده از آن بسیار راحت است و خود بیمار به راحتی می تواند آنها را از دهان خارج کرده و مجددا آنها را در دهان قرار دهد.

معایب دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی متحرک از طریق چسب پیچ یا پایه متصل نشده است و هنگام صحبت کردن یا جویدن ممکن است از دهان شما خارج شود.

مراقبت از دندان های مصنوعی متحرک تا حدودی مشکل است چون هر شب باید آنها را از دهان خارج کرده و با محلول مخصوص شستشو دهید همچنین باید آنها را مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

دندان مصنوعی تکه ای متحرک

دندان مصنوعی تکه ای متحرک برخلاف دندان مصنوعی کامل فقط جایگزین یک یا چند دندان شما می شود. این نوع دندان مصنوعی از سه بخش پلاستیکی به جای لثه و یک بخش فلزی برای ثابت نگه داشتن آن روی لثه و همچنین سرامیک یا کامپوزیت به عنوان تاج دندان تشکیل شده است.

مزایای دندان مصنوعی تکه ای

دندان مصنوعی تکه ای متحرک نسبت به دندان مصنوعی کامل پایداری بیشتری در دهان شما دارد و نسبت به دندان مصنوعی ثابت ارزان تر است.

وجود زوائد فلزی موجب می شود که دندان مصنوعی تکه ای به خوبی روی لثه شما نگه داشته شود و به راحتی از جای خود بیرون نیاید.

معایب دندان مصنوعی تکه ای 

مراقبت و نگهداری از دندان مصنوعی تکه ای متحرک مشکل است چون شما باید بعد از هر وعده غذایی آنها را از دهان خارج کرده و شستشو دهید.

بخشی از پایه های فلزی دندان مصنوعی تکه ای ممکن است روی لثه شما مشخص باشد و بنابراین از لحاظ ظاهری کمی ناخوشایند است.

دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی ثابت توسط دندانپزشک نصب می شود و بیمار دیگر نمی‌تواند آنها را از دهان خارج کند. فرآیند نصب دندان مصنوعی ثابت پیچیده‌تر از دندان مصنوعی متحرک است. در صورتی که دندان مصنوعی ثابت روی پایه های ایمپلنت نصب شود، دندانپزشک از پیچ و چسب برای نصب اوردنچر استفاده می‌کند اما اگر دندان مصنوعی قرار باشد روی لثه ثابت شود معمولاً از استامپ های درون ریشه استفاده می شود تا از طریق آن ها دندانها ثابت نگه داشته شود.

دندان مصنوعی تکه ای ثابت

دندان مصنوعی تکه ای ثابت بیشترین کاربرد را در روش بریج دارد. زمانی که شما بخواهید یک یا چند دندان تان را را به نحوی جایگزین کنید که دندانهای کناری به عنوان پایه دندان مصنوعی جدید به کار بروند دندانپزشک قالبی را از جای خالی دندان های تان تهیه کرده به لابراتوار می‌فرستد و یک ست کامل از دندان های به هم چسبیده توسط لابراتوار تهیه می‌شود که معمولاً یک یا دو عدد از این دندان های مصنوعی روی دندان های کناری ثابت و فیکس می‌شوند و دندان وسط که به دو دندان کناری متصل بوده جای خالی دندان از دست رفته شما را پر می کند.

پروتز دندان موقت

پروتز دندان موقت معمولاً توسط دندانپزشکان در شرایط خاصی روی جای خالی دندان بیمار قرار داده می‌شود. به عنوان مثال اگر پس از کاشت پایه ایمپلنت تا زمانی که پروتز دندان مصنوعی اختصاصی شما در لابراتوار از روی قالب گرفته شده توسط دندانپزشک ساخته می شود می توانید از پروتز دندان موقت استفاده کنید تا از لحاظ ظاهری جای خالی دندان شما پیدا نباشد.

پروتز دندان تکی

پروتز دندان تکی معمولا برای نصب شدن روی پایه ایمپلنت ساخته می‌شود. این نوع پروتز های دندان مصنوعی هم می توانند توسط چسب به اباتمنت متصل شده و هم ممکن است از طریق یک پیچ به اباتمنت پیچ شوند. 

این نوع پروتز دندان از نوع دندانهای مصنوعی ثابت به شمار می‌آید و باید از آن مثل دندان طبیعی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مراقبت کنید. 

پروتز دندان تکی برای ایمپلنت از جنس سرامیک یا زیرکونیا ساخته می شود که دوام و طول عمر بالایی دارد و لحاظ ظاهری نیز فوق‌العاده‌ به دندان طبیعی شباهت خواهد داشت. با توجه به این که این دندان توسط پایه ایمپلنت حمایت می شود مثل دندان طبیعی می توانید با آن هر چیزی را بخورید و بجوید.

قیمت دندان مصنوعی

قیمت دندان مصنوعی تا حد بسیار زیادی به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد: 

  • پیچیدگی درمان هر شخص 
  • زمان مورد نیاز برای تکمیل درمان 
  • محل کلینیک 
  • تجربه و مهارت دندانپزشک 
  • نوع کردن مصنوعی انتخاب شده 

تعرفه دندان مصنوعی همچنین به هزینه ساخت آن در لابراتوار و تعداد دندانهای مورد نیاز هر بیمار و تعرفه‌ای که دندانپزشک برای ساخت و نصب دندان مصنوعی در نظر می گیرد، بستگی دارد.

همچنین قیمت دندان مصنوعی با توجه به جنس آن نیز متغیر است و پروتز هایی که از جنس سرامیک ساخته می شوند معمولاً گرانتر از دندانهای مصنوعی ژله ای و کامپوزیت هستند. 

بهترین روش برای تعیین قیمت پروتز و دندان مصنوعی مراجعه به دندانپزشک و مشاوره رایگان است.

چطور از دندان مصنوعی مراقبت کنیم؟

مهمترین نکته این است که شما نمی توانید دندان مصنوعی را در صورتی که زرد شود، مجددا سفید کنید چون این دندان ها از سرامیک یا پلاستیک ساخته شده‌اند و امکان سفید شدن ندارد. بنابراین، برای به حداقل رساندن زرد شدن آنها باید مرتباً آنها را شستشو دهید و غذاها، پلاک ها و باکتری های جمع شده اطراف آنها را تمیز کنید.

اگر از دندان مصنوعی متحرک استفاده می کنید حتماً شبها آن را در محلول شستشوی مخصوص بگذارید و طبق دستورالعمل پزشک، آن را با مسواک تمیز کنید. در صورتی که دندان مصنوعی شما ثابت است باید آن را مثل دندان طبیعی مسواک زده و نخ دندان بکشید.

هنگام درآوردن و نصب مجدد دندان مصنوعی متحرک با احتیاط رفتار کنید. سیم های پلاستیک آن احتمال دارد بشکند و یا از تنظیم خارج شود. در این صورت شما باید به پزشک مراجعه کنید تا آن را تنظیم کند و یا دوباره بسازد.

دندان مصنوعی متحرک را هرگز در آب داغ قرار ندهید چون پلاستیک آن ذوب شده و حالت خود را از دست میدهد.

دندان مصنوعی را نباید با خمیر دندان معمولی مسواک بزنید بلکه باید از خمیر دندان هایی که مخصوص دندان مصنوعی تولید شده اند، استفاده کنید. این خمیردندانها حاوی مواد شیمیایی هستند که به افزایش مقاومت و سفید ماندن دندان های مصنوعی کمک می‌کند و همچنین به پلاستیک آن آسیبی نمی رساند.

در صورتی که دندان مصنوعی شما آسیب دیده حتماً باید برای تنظیم مجدد یا ترمیم آن به دندانپزشک مراجعه کنید هرگز برای ترمیم کردن آن از وسایل جانبی و غیر استاندارد استفاده نکنید.

هرچند می توانید هنگام شب نیز با دندانهای مصنوعی خود بخوابید اما توصیه می‌شود که آنها را در بیاورید تا فشار بیش از حدی هنگام خوابیدن به آنها وارد نشود و حالت خود را از دست ندهند.

روزهای اول پس از نصب دندان مصنوعی ممکن است در خوردن و جویدن مشکل داشته باشید چون محیط دهان و دندان شما باید به این جسم خارجی عادت کند اما پس از چند روز که لثه های شما به این دندان های مصنوعی جدید عادت کرد به راحتی می توانید هر نوع غذایی را بخورید و بجوید. جویدن آدامس با دندانهای مصنوعی چندان نتیجه خوبی نخواهد داشت و معمولاً توصیه می شود که با دندان مصنوعی آدامس نجوید چون ممکن است به پلاستیک اکریلیکی آن بچسبد و موجب به هم خوردن تنظیم آن و یا حتی شکستن آن شود.

آیا نصب دندان مصنوعی، دردناک است؟

زمانی که برای اولین بار دندان های مصنوعی روی لثه های شما قرار می گیرد، احساس کمی آزردگی و درد کاملاً طبیعی است که این درد ممکن است یک یا دو ماه نیز شما را آزار دهد اما کم کم زمانی که لثه ها وبه دندان مصنوعی عادت کرد، این درد از بین می رود. 

طول مدتی که هر بیمار بعد از نصب دندان مصنوعی در لثه های خود احساس درد می کند، متفاوت است اما در صورتی که این درد بیش از یک یا دو ماه طول کشید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دندان مصنوعی را مجدداً برای شما تنظیم کند.

چه زمانی دندان مصنوعی نیاز به تعویض یا ترمیم دارد؟

در صورتی که احساس کردید دندان مصنوعی لق شده یا مثل قبل به خوبی روی لثه شما قرار نمی گیرد بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا مجدداً آن را تنظیم کند. به هر حال توصیه می شود که چکاپ های منظم نزد دندانپزشک را هر شش ماه یک بار انجام دهید تا در صورتی که دندان مصنوعی دچار آسیب‌دیدگی شد، دندانپزشک آن را به سرعت ترمیم کند تا مشکلات جدی تری را مشاهده نکنید.

دندانهای مصنوعی، دائمی هستند؟

به طور قطع نمی‌توان گفت که دندانهای مصنوعی یک درمان دائمی هستند. اما آنها راه حل های طولانی مدتی برای پر کردن جای خالی دندان های شما می باشند که راحتی بیشتری برای تان به ارمغان می آورند و اگر به درستی از دندانهای مصنوعی مراقبت کنید می توانند حتی بیش از ۱۵ تا ۲۰ سال برای شما کارایی داشته باشند.

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!