02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

بریج دندان - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

بریج دندان یا پل دندانی یک روش درمانی دندانپزشکی است که می تواند شکاف خالی دندان هایی که از دست رفته اند را پر کرده و ظاهر و عملکرد دندان ها را تا حد زیادی با این روش پوشش دهد. بریج دندان از یک یا چند عدد دندان مصنوعی تشکیل شده است که می تواند به آسانی در کنار سایر دندان ها قرار گرفته و اختلالاتی چون مشکل طرح لبخند، کج شدن سایر دندان ها و ... برطرف می نماید. 

بریج دندان چیست؟

اگر یک یا چند دندان از دست رفته دارید، با بریج دندان می توانید این فاصله را با یک یا چند دندان مصنوعی یا کاذب برطرف سازید. یک بریج به طور معمول از تاج هایی در هر دو طرف دندان از دست رفته یا دندان های کاذب ساخته شده است و در محل مورد نظر نصب می شود.

کاندید مناسب دریافت بریج دندان

اگر دندان یا دندان هایی از دست رفته دارید بریج دندانی می تواند به شما کمک کند. شایع ترین دلایل از دست رفتن دندان ها، پوسیدگی، بیماری¬ های لثه و آسیب دیدگی است. علاوه بر این ها ممکن است که دلیل بیماری مادرزادی از ابتدای تولد یک یا چند دندان نداشته باشد. برای تهیه یک پل دندانی، شما به دندان های سالم در دو طرف دندان های از دست رفته نیاز دارید. عوامل مختلفی تعیین کننده این هستند که فرد می تواند کاندید مناسبی برای بریج باشد یا خیر:

- از دست دادن یک یا چند دندان دائمی
- برخورداری از سلامت کامل (فاقد شرایط حاد سلامتی، عفونت یا سایر مشکلات)
- داشتن دندان هایی که بریج را پشتیبانی کنند و همچنین از ساختار استخوانی قوی برخوردارند.
- بهداشت دهان و دندان برای حفظ وضعیت بریج دندان

دلیل استفاده از بریج دندان چیست؟

همه ما می دانیم که همه دندان ها با وجود یکدیگر کار می کنند و اگر دندانی از دست رفته باشد، دندان های اطراف نیز به فضای خالی منتقل شده و دیگر مانند قبل عملکرد خوبی نخواهند داشت. از طرفی دندان های فک مقابل شما نیز می توانند به سمت بالا یا پایین حرکت کنند. بریج در موارد زیر می تواند به شما کمک نماید:

- بازگرداندن لبخند شما
- بازیابی توانایی در جویدن غذا
- بازیابی گفتار و تلفظ صحیح
- حفظ فرم صورت
- جلوگیری از حرکت دندان های باقی مانده و حفظ آنها در موقعیت صحیح خود
- برطرف نمودن مشکلات نیش
- جلوگیری از درد ناشی از استرس اضافی روی دندان ها و فک شما
- خودآگاهی در مورد نوع نگاه یا لبخند

بریج دندان

بریج دندان متشکل از چه چیزهایی است؟

یک پل دندانی معمولی دارای:

- دندان های اباتمنت (Abutment):

دندان های اباتمنت وظیفه اتصال را به عهده داشته و معمولا همراه با ایمپلنت یا پروتز دندان به کار می‌روند. متخصص دندانپزشکی دو تاج را روی دندان ها با در دو طرف شکاف ایجاد شده قرار می دهد. این دندان های لنگر یا نگهدارنده می توانند یا دندان های طبیعی شما باشند و یا ایمپلنت و پروتز.

- پونتیک ها:

این دندان یا دندان های کاذب شکاف را پر کرده و به تاج ها متصل می شوند. پونتیـک هـا، واحدهایـی از دندانهـای ثابـت هسـتند کـه جایگزیـن دندانهـای طبیعـی از دسـت رفتـه شده و چندیـن نیـاز را بـرآورده می سـازند.

انواع بریج دندان یا پل دندانی

چهار نوع اصلی بریج دندان وجود دارد: معمولی، بریج cantilever یا بازودار، بریج مریلند یا Maryland و بریج بر پایه ایمپلنت. در ادامه با هر یک از این بریج ها آشنا خواهیم شد.

بریج دندان معمولی

یک بریج دندان معمولی یا Traditional شامل یک یا چند دندان کاذب است که توسط تاج های دندانی که روی هر یک از دندان های اباتمنت نصب شده اند قرار داده می شود. این نوع بریج، محبوب ترین نوع پل دندانی است و در زمانی که شما در دو طرف شکاف ایجاد شده با دندان های از دست رفته از دندان های طبیعی برخوردار هستید مورد استفاده قرار گیرد.

بریج دندان cantilever یا بازودار

بریج دندان cantilever گرچه مشابه یک بریج معمولی است، اما پونتیک در آن توسط یک تاج که تنها به یک دندان اباتمنت متصل شده است حفظ شود. برای یک بریج cantilever، شما تنها به یک دندان طبیعی در کنار شکاف دندان های از دست رفته نیاز دارید.

بریج دندان مریلند یا Maryland

بریج دندان مریلند نیز مشابه به بریج معمولی بوده و از دو دندان طبیعی اباتمنت در هر طرف از شکاف استفاده می نماید. در هر صورت، در حالی که یک بریج معمولی از تاج های دندانی در دندان اباتمنت استفاده می نماید، بریج مریلند از یک چارچوب فلزی یا سرامیکی استفاده می نماید که به پشت دندان های پایه می چسبند. از این نوع بریج همانند پل معمولی، تنها زمانی می توان بهره بود که در هر طرف از شکاف یک دندان طبیعی داشته باشید.

بریج بر پایه ایمپلنت

همانطور که از نام این بریج بر می آید، بریج بر پایه ایمپلنت از یک ایمپلنت دندانی برخلاف تاج یا چارچوب استفاده می نماید. به طور معمول، برای هر دندان از دست رفته یک ایمپلنت با جراحی قرار می گیرد و این ایمپلنت ها پل را در موقعیت خود نگه می دارند. اگر ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته امکان پذیر نباشد، ممکن است بریج یک پونتیک معلق در میان دو تاج بر پایه ایمپلنت داشته باشد. 
یک بریج بر پایه ایمپلنت که از قوی ترین و پایدارترین سیستم برخوردار است معمولا به دو عمل جراحی نیاز دارد که یکی برای کاشتن در استخوان فک بوده و جراحی دوم برای قرار دادن بریج دندان. این درمان ممکن است چند ماه به طول انجامد.

از چه روش درمانی دندانپزشکی می توان به جای بریج دندان استفاده کرد؟

به جز بریج ممکن است برخی افراد پروتزهای جزئی را که همان دندان های کاذب متحرک است انتخاب کنند. شما می توانید برای تمیز کردن آنها به بیرون آورده و مجددا در دهان قرار دهید. همچنین ممکن است شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان باشید. یک ایمپلنت با عمل جراحی در فک شما قرار داده می شود. یک دندانپزشک متخصص و با تجربه می تواند در انتخاب بهترین گزینه به شما کمک کند.

هزینه بریج دندان

 دندانی متغیرهای زیادی وجود دارند که می توانند هزینه بریج یا پل دندانی را تحت تأثیر قرار دهند از جمله:

- تعداد دندان های مورد نیاز برای پر کردن شکاف
- موارد مورد استفاده مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا یا آلیاژ فلز پوشیده شده از رزین
- پیچیدگی یا دشواری نصب
- نیاز به سایر درمان های اضافی مانند بیماری های لثه
- مهارت دندانپزشک متخصص و موقعیت کلینیک او

بریج دندان

مزایای بریج دندان کدامند؟

مزایای پل دندانی به شرح زیر هستند:

- پل های دندانی معمولا کوچک و سبک بوده و افراد هنگام جویدن غذا بسیار راحت هستند. 
- آنها نیروی طبیعی نیش را تصحیح و توزیع می کنند، نیرویی که توسط دندان های از دست رفته به خطر می افتد
- عادت کردن به این روش درمانی معمولا آسان است
- بریج دندان به حفظ فرم صورت شما کمک می کند
- در این روش جابجایی و حرکت دندان های مجاور بهتر کنترل می شود
- توانایی طبیعی در گفتار و غذا خوردن افزایش می یابد
- اگر بهداشت و مراقبت از آن در سطح بالایی حفظ شود، طول عمر و ماندگاری آن بالاتر خواهد رفت.

معایب بریج دندان

در این روش درمانی اگر یکی از دندان های اباتمنت شما به طور جدی خراب شود، ممکن است کل بریج دندان شما به خطر بیفتند. به عنوان مثال، اگر در یکی از دندان های پشتیبان شما، یک پوسیدگی عمیق، عفونت یا بیماری پریودنتال رخ دهد، ممکن است کل بریج را از دست بدهید. از این رو، فضای طراحی، تناسب و ظرفیت بارگذاری به همراه تشخیص انجام پل دندانی بسیار مهم است.
یکی از خطاهای معمول هنگام ساختن بریج دندان، طول آن است. طبق قانون فیزیک (قانون Ante)، هر اندازه طول بریج بیشتر باشد، نیروی بیشتری بر روی دندان های اباتمنت واقع است. این نیروی بیش از حد می تواند باعث ایجاد یک فشار غیر قابل تحمل روی دندان های پایه شود. از این رو دندانپزشک متخصص باید نیروهای گزش را نسبت به انسداد مکانیکی و آنچه افراد می خورند به دقت بررسی نماید.
بزرگترین عیب پل های دندانی، تهیه دندان است، به خصوص اگر آن شامل دندان های جوان با ترمیم کم یا بدون ترمیم شود. ما واقعا دوست نداریم که این دندان های بکر به عنوان اباتمنت عمل کنند، زیرا مطالعات نشان داده اند که این دندان های جوان به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک به درمان کانال ریشه نیاز پیدا می کنند.
اما چرا این شرایط رخ می دهد؟ زیرا کاهش مقدار زیادی از مینای دندان می تواند به التهاب عصب و در نتیجه حساسیت یا درد منجر شود. این عارضه جانی در یک تا سه درصد از موارد رخ می دهد. از این رو برای جلوگیری از این آسیب، باید به یک فرآیند آزمایشگاهی غیر تهاجمی برای آماده سازی دندان تکیه کرد. این تکنیک امکان آماده کردن تاج هایی محکم را فراهم می آورد و در نتیجه می توان میزان بروز عوارض جانبی را به کمتر از یک در پانصد مورد کاهش داد.

بریج دندان

فرآیند درمان بریج دندان

برای دریافت بریج دندان، شخص باید حداقل دو مرتبه به دندانپزشکی مراجعه نماید:

مرحله اول

زمانی که تصمیم شما برای بریج دندان نهایی شد، در اولین قرار ملاقات دندانپزشکی باید دندان های پایه یا اباتمنت برای تاج هایی که قرار است بریج را در جای خود نگه دارند آماده شوند. این آماده سازی شامل برداشتن مقداری از مینای دندان است تا جایی برای قرار دادن تاج روی آن وجود داشته باشد.
با استفاده از ماده ای نرم مانند بتونه که بیمار بتواند آن را گاز بگیرد، برشی از طرح دقیق دندان ایجاد می شود. سپس یک ماده گچ مانند برای ایجاد مدل از دندان ها با استفاده از قالب به کار می رود. آزمایشگاه از این مدل تورفتگی برای ساخت بریج دائمی استفاده می کند. برای محافظت از دندان ها تا زمان ساخت تاج دائمی در آزمایشگاه، یک بریج موقت روی دندان های پایه قرار می گیرد.

مرحله دوم

در جلسه دوم، تاج های موقت برداشته شده و تاج های دائمی از نظر جایگذاری مناسب بررسی می شوند و سپس با استفاده از یک سیمان قوی و دائمی در جای خود قرار می گیرند. بعد از آن، دندانپزشک تاج ها را بررسی می نماید تا مطمئن شود که نیش بیمار بسیار بالا نبوده و آن را متناسب با وضعیت او تنظیم می نماید. قرار ملاقات های بعدی ممکن است برای تنظیم نیش لازم باشند. برخی از دندانپزشکان در ابتدا از سیمان موقت برای چسباندن بریج دائمی استفاده می نمایند سپس مدتی منتظر می مانند تا از تناسب بریج جدید اطمینان حاصل کرده و بعد از سیمان دائمی بهره می گیرند.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت

بین این دو روش تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

هزینه کدام یک بالاتر است بریج دندان یا ایمپلنت؟

زمانی که صحبت از بریج در برابر ایمپلنت می شود افراد اغلب از قیمت به عنوان یک عامل تعیین کننده برای گزینه درمانی خود استفاده می نماید. ایمپلنت ها به طور کلی هزینه بالاتری نسبت به بریج دارند بخصوص اگر به بیش از یک کاشت دندان نیاز داشته باشید. هزینه بریج دندان نیز همانطور که در بالا به آن اشاره شد بر اساس نوع بریج، تعداد دندان های از دست رفته، مهارت دندانپزشک و ... متفاوت است. 

روند درمانی بریج دندان در مقابل ایمپلنت

مراحل انجام بریج به اندازه ایمپلنت طولانی نیست زیرا در در ایمپلنت به ایجاد ارتباط عملکردی و ساختاری مستقیم بین سطح کاشت مصنوعی و استخوان زنده لازم است. با این حال بریج می تواند تهاجمی تر باشد زیرا برای حمایت از آن نیاز به تغییر دائمی ساختار دندان های اطراف است.

زمان بهبودی دو روش بریج و ایمپلنت دندان

دندانپزشک شما می تواند معمولا یک ایمپلنت را در عرض یک یا دو ساعت قرار داده و زمان بهبودی آن نسبتا سریع است. اکثر افراد نیز می توانند روز بعد از آن به فعالیت های عادی خود بازگردند. اما پس از بریج دندان، معمولا یک زمان بازیابی کوتاه وجود دارد و پس از اینکه دندانپزشک درمان را به پایان رساند ممکن است شما دچار درد جزئی در لثه شوید. در ضمن برای اینکه با بریج دندان به راحتی غذا بخورید و دچار مشکل نشوید باید برنامه مراقبتی خود را تغییر دهید.

جمع بندی

یکی از سوالات رایجی که افراد در زمانی که دندان های خود را از دست داده اند و خطر عفونت آنها را تهدید می نماید بهره گیری از بریج دندان یا ایمپلنت است. در این مقاله ما به طور کامل در مورد روش درمانی بریج دندان توضیح دادیم اما لازم به ذکر است که در پایان بگوییم این روش منسوخ شده و روش بریج بر پایه ایمپلنت که در بالا هم توضیح کوتاهی در مورد آن داریم جایگزین شده است. با روش بریج بر پایه ایمپلنت محافظت گسترده ای از دندان ها به عمل آمده و با آن از سلامت فک نیز حمایت می شود. علاوه بر این، با افزایش سن، فرم صورت نیز تا حد زیادی حفظ می شود. اما در نهایت مسئله ای که بسیار اهمیت دارد، مراجعه به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه است که سلامتی دهان و دندان شما را تا حد زیادی تضمین نماید.

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!