بهترین روش برداشتن کامپوزیت - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

تاریخ انتشار - ۳ اسفند ۱۳۹۸

آیا کامپوزیت ونیر های قدیمی روی دندانهای شما تغییر رنگ داده اند و لبخندتان دیگر جذابیت قبل را ندارد؟ نگران نباشید یک دندانپزشک باتجربه می تواند برداشتن کامپوزیت ونیر را بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی برای شما انجام دهد. روشهای مختلفی برای برداشتن کامپوزیت دندان وجود دارد که برخی از آنها با پیشرفته تکنولوژی سریع تر و ایمن تر شده اند.
برداشتن کامپوزیت ونیر با ورقه های سمباده 
سطح ساینده ورق سمباده(Sandpaper Discs) می تواند کامپوزیت ونیر ها را از روی دندان ها برداشته و آن ها را پولیش کند. ورقه های سمباده کاملا انعطاف پذیرند و به تمام سطح دندان‌ها دسترسی دارند در نتیجه می توانند مینای دندان را مجددا از زیر کامپوزیت ونیرها بیرون بیاورند و سطح شفاف دندان‌ها را مجدداً نمایان کنند. با پیشرفت تکنولوژی و ابداع روش های دیگر، استفاده از سمباده های کاغذی به عنوان روشی قدیمی تقریبا منسوخ شده است و در حال حاضر از تکنولوژی های پیشرفته ای مانند  استفاده می شود.
برداشتن کامپوزیت با دریل های کاربیدی
دریل های کاربیدی با سرعت بسیار بالا می ‌توانند در پولیش کردن کامپوزیت دندان موثر باشند. در صورتی که دندانپزشک از فشار مناسب هنگام استفاده از دریل کاربید روی دندان های شما استفاده کند میتواند کامپوزیت ونیر ها را بسیار سریعتر از روش ورق های سمباده از روی دندان های شما بردارد. اما متاسفانه دریل کاربید به اندازه ورقه سمباده انعطاف پذیر نیست و نمی‌تواند مواد کامپوزیت بین دندانها در گوشه هایی که دسترسی به آنها با سخت است را از روی دندانها بردارد. به همین علت روش های جدیدتر با تکنولوژی پیشرفته تر مانند طراحی شده اند.
برداشتن کامپوزیت دندان با ( Air-abrasion)
با استفاده از تکنولوژی ابریژن، دندانپزشکان از ابزاری استفاده می کنند که جریان هوای حاوی ذرات اکسید آلومینیوم بسیار ریز را روی دندان ها کنترل می کند. با این ابزار می توان کامپوزیت ها را بدون آسیب رساندن به مینای دندان با دقت بسیار بالا از روی دندان‌ها برداشت.
ابزار  تقریباً شبیه به مینی سندبلاست است که برای برداشتن پوسیدگی های دندان مورد استفاده قرار می گیرد. جریان ذرات اکسید آلومینیوم، ساییدگی روی دندان ها ایجاد کرده و در نتیجه لایه کامپوزیت دندان را از روی مینای دندان می تراشد. البته موادی که از نوک ابزار Air Abrasion بیرون می آید؛ مخلوطی از سیلیکا Silica، اکسید آلومینیوم Aluminum Oxide یا جوش شیرین Baking Soda است و توسط هوا یا گاز فشرده که از سر هندپیس ابزار با فشار بیرون می آید؛ دندانها را لایه برداری میکند. کامپوزیت دندانی که از روی دندانها برداشته شده توسط یک ساکشن که به یک لوله نازک متصل است؛ از دهان خارج میشود.

آیا  برای برداشتن کامپوزیت ونیر ایمن است؟

بله روش کاملا ایمن است. تنها نکته‌ای که باید در آن احتیاط شود؛ محافظت از چشم ها پیش از شروع برداشتن کامپوزیت با ابزار ابریژن است. چون اسپری ذرات ممکن است موجب وارد شدن ذرات ساینده به چشم و در نتیجه آسیب رساندن به آن شود. معمولاً از بیمار درخواست می‌شود تا عینک های محافظ به چشم بزند و یک ورقه پلاستیکی نیز اطراف دندان ها قرار داده می شود؛ تا ذرات پخش شده را به خود جذب کند. البته ساکشن کردن ذرات نیز تا حدودی از پخش شدن آنها در دهان و ورود آنها به مجاری تنفسی و ریه ها نیز جلوگیری می‌کند.

مزایای ایرابریژن چیست؟

در مقایسه با روش دریل سنتی مزایای ایر ابریژن بسیار زیاد است که می توان به موارد زیر به عنوان برخی از آنها اشاره کرد:
در روش ایر ابریژن هیچگونه حرارت، فشار و لرزشی ایجاد نمی شود
در اکثر مواقع استفاده از روش ایر ابریژن نیازی به بی‌حسی موضعی ندارد مخصوصاً اگر میزان کامپوزیت ونیر روی دندان ها چندان زیاد نباشد
ایر ابریژن هیچ گونه آسیبی به دندان‌های طبیعی، بافت اطراف دندان مانند لثه یا رشته‌های عصبی نمی‌رساند
این روش خطر شکستن یا لب پر شدن دندانها را در اثر سایش و برداشتن کامپوزیت ونیر به حداقل می رساند
نحوه انجام ایر ابریژن بسیار ساده است و همچنین سریعتر از روشهای قدیمی مانند کاغذ سمباده یا دریل کاربید عمل می کند

معایب ایر ابریژن چیست؟

       ایر ابریژن به عنوان بهترین روش برداشتن کامپوزیت دندان لزوماً بدون درد نیست. هوا و ذرات ساینده ممکن است ایجاد حساسیت درد و ناراحتی برای بیمار کند.
•      روش ایر ابریژن معمولاً برای افرادی که از کامپوزیت ونیر بسیار زیادی به خصوص برای از بین بردن فاصله بین دندان ها استفاده کرده اند؛ توصیه نمی شود. روش ایر ابریژن برای برداشتن لایه های نازک کامپوزیت دندانی مناسب تر است.
در صورتی که دندان دچار پوسیدگی شده باشد نمی توان از روش ایر ابریژن برای از بین بردن پوسیدگی استفاده کرد بلکه باید همان دریل سنتی مورد استفاده قرار گیرد و زمانی که پوسیدگی به طور کامل برداشته شد میتوان در ادامه، کار را با روش ایر ابریژن انجام داد.
      از ابریژن میتوان ‌برای تاج دندان، پیوند آنلی Onlays یا اینلی Inlays و ایجاد سایش در سطح آنها استفاده کرد.

چه کسی بهترین کاندید برای استفاده از روش ایر ابریژن است؟

تمام افرادی که تمایل دارند ونیرهای کامپوزیت قدیمی را از روی دندان های خود بردارند می توانند از روش ایر ابریژن استفاده کنند. اما این روش برای سایش دندان هایی که با ترمیم های فلزی مثل آمالگام نقره پر شده اصلا مناسب نیست. استفاده از روش ایر ابریژن برای تمام سنین مناسب است. در نتیجه کودکان و حتی افراد کهنسال نیز می توانند کاندید مناسبی برای استفاده از روش ایر ابریژن باشند.

بهترین روش برداشتن کامپوزیت

کاربرد روش ایر ابریژن چیست؟

برداشتن کامپوزیت دندان 
برداشتن پوسیدگی های بسیار سطحی و آماده سازی سطح دندان برای باندینگ 
رفع زردی و تغییر رنگ دندان ها

هزینه برداشتن کامپوزیت با روش ایر ابریژن چقدر است؟

هزینه برداشتن کامپوزیت دندان به روش مورد استفاده و  زمانی که دندانپزشک روی دندان‌های شما کار می‌کند؛ بستگی دارد. چون معمولاً بیمه های دندانی، کامپوزیت ونیر را تحت پوشش قرار نمی دهند در صورتی که بخواهید از روش ایر ابریژن به عنوان بهترین روش برداشتن کامپوزیت دندان استفاده کنید؛ هزینه ای از طرف بیمه به شما پرداخت نمی شود. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب روش برداشتن کامپوزیت، هزینه برداشتن کامپوزیت دندان را طی یک جلسه مشاوره رایگان با دندانپزشک مشخص کنید.

میکرو اچر( Micro-etcher)

میکرواچر یک ابزار نازل سندبلاست است. این نازل به اندازه ورقه سمباده تمام سطح دندان را نمی پوشاند و فقط برای برداشتن مقدار مشخصی از کامپوزیت ونیر مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا بسیاری از دندانپزشکان در مرحله نهایی برای اطمینان از اینکه تمام کامپوزیت ونیر از روی دندان ها برداشته شده از این روش استفاده می کنند. میکرو اچر یکی از ابزارهای ارزشمند دندانپزشکی است چون سطح دندان را با دقت بسیار بالا در حد میکرو تمیز می کند و در نتیجه قدرت پیوند مینای دندان را برای کاشت کامپوزیت دندان یا لمینت بعدی تا ۴۰۰ درصد افزایش می دهد. سطح دندان و مینای دندان بعد از استفاده از ابزار میکرو اچر برای برقراری پیوند به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. سندبلاست این روش بسیار سریع و راحت است و فرایند برداشتن کامپوزیت دندان با استفاده از میکرو اچر چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد.
هندپیس Micro-etcher با ویژگی‌های منحصر به فردی ساخته می شود که قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه‌ای دارد و به دندانپزشک این امکان را می‌دهد که در هر جهتی آن را بچرخاند تا حتی زوایای غیر قابل دسترس برای روش های دیگر، توسط میکرو اچر تمیز شود. سرنازل میکرو اچر همچنین قابلیت چرخش ۳۸۰ درجه ای دارد و البته قابل تعویض نیست.

 کاربرد میکرو اچر

برداشتن کامپوزیت و مواد فلزی مانند آمالگام (Amalgam) از روی دندان ها بدون آسیب رساندن به مینای دندان
ترمیم لمینت پرسلین پس از نصب
آماده سازی دندان ها برای نصب کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی
تمیز کردن زوایای غیر قابل دسترس از پوسیدگی های دندانی
از بین بردن پروبها برای رسیدن به بهترین حالت زیبایی در دندان ها
برداشتن چسب موقت از روی دندان ها
برداشتن چسب از روی سطح داخلی تاج و بریج پیش از سیمان کردن مجدد
تراز کردن یا ترمیم دندان های مصنوعی

تجربه من از برداشتن کامپوزیت دندان

حدود یک سال پیش زمانی که تصمیم گرفتم برای اصلاح طرح لبخند از کامپوزیت دندان استفاده کنم؛ واقعا از اینکه قرار است یک لبخند هالیوودی داشته باشم؛ خوشحال بودم. البته شغل من طوری بود که ایجاب می کرد ظاهرم کمی جذاب و منحصر به فرد باشد. به همین علت فکر کردم که با کامپوزیت ونیر ظاهر خودم را تغییر بدهم تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشم و در کارم موفق شوم. آن زمان صددرصد این اطمینان را داشتم که کامپوزیت‌دندان برای موفقیت من ضروری است؛ از طرفی از اینکه بخواهم از لمینت سرامیکی استفاده کنم که مجبورم تا پایان عمر آنها را روی دندان هایم بگذارم؛ می‌ترسیدم. پس تصمیم گرفتم پیش از نصب لمینت سرامیکی از کامپوزیت دندان استفاده کنم تا ببینم به همان نتیجه ای که انتظارش را دارم؛ میرسم یا نه. بنابراین تحقیقات بسیار زیادی انجام دادم و متوجه شدم حتی اگر از کامپوزیت ونیر ها رضایت نداشته باشم می توانم آنها را از روی دندان هایم بردارم و لمینت سرامیکی بکارم. 
حدوداً یک سال از زمانی که کامپوزیت ونیر ها را روی دندان هایم کاشته ام می گذرد. با اینکه تمام روش های "مراقبت بعد از کامپوزیت دندان" را به خوبی رعایت کردم اما احساس می کنم دیگر مانند قبل زیبا نیستند و تصمیم گرفتم از روشهای برداشتن کامپوزیت ونیر استفاده کنم و سپس لمینت سرامیکی بکارم.
زمانی که به دندانپزشک مراجعه کردم برایم توضیح داد که مهم نیست که کامپوزیت ونیر چند سال روی دندان ها نصب شده باشد. چه یک ماه از کاشت کامپوزیت ونیر گذشته باشد و چه چهار یا پنج سال می‌توان با روش‌های مختلف عمل برداشتن کامپوزیت ونیر را به راحتی انجام داد. کامپوزیت دندان را می‌توان تقریباً بدون آسیب رساندن به مینای دندان های طبیعی به طور کامل تمیز کرد حتی در برخی موارد برداشتن کامپوزیت دندان بدون نیاز به نصب لمینت سرامیکی انجام می گیرد و بیمار می تواند از همان دندانهای طبیعی خود لذت ببرد. اما در صورتی که دندان آسیب دیده باشد به عنوان مثال دچار پوسیدگی شده باشد امکان دارد نیاز به نصب لمینت سرامیکی یا تاج دندان باشد. در هر صورت ابتدا باید کامپوزیت دندان را با روش هایی مانند ایر ابریژن یا دریل کاری تمیز کرد و سپس تصمیم گرفت که آیا دندانها حساس شده و نیاز به لمینیت دارند یا خیر؟
از اینکه کامپوزیت ونیر را که یک روش بازگشت پذیر است؛ انتخاب کرده بودم؛ واقعا خوشحالم. چون دندانپزشک توانست با کاغذ سمباده مخصوص، باندینگ بین کامپوزیت ونیر و دندان هایم را به راحتی از بین ببرد. حین برداشتن کامپوزیت با کاغذ سنباده هیچگونه درد یا ناراحتی احساس نکردم. البته همان‌طور که به من توصیه شده بود به یک دندانپزشک متخصص زیبایی مراجعه کردم تا دندان هایم حین برداشتن کامپوزیت دندان آسیب نبیند.
خوشبختانه دندانپزشک با تبحر و مهارت بسیار زیادی کامپوزیت ها را از روی دندان هایم برداشت و هیچ گونه آسیبی نیز به مینای دندان من نرسید. من از کامپوزیت ونیر برای پر کردن فاصله بین دو تا از دندانهای جلو نیز استفاده کرده بودم و یکی از دندان هایم نیز لب پریدگی جزئی داشت و به شکل وی درآمده بود که دندانپزشک کاملا آن را با کامپوزیت ونیر شکل داده بود. زمانی که مواد کامپوزیت به طور کامل از روی دندان هایم برداشته شد؛ دوباره همان ظاهر معمولی قبلی خود را در آینه مشاهده کردم و بلافاصله تصمیم گرفتم که از لمینیت سرامیکی دائمی برای اصلاح طرح لبخند خودم استفاده کنم.
هرچند حدود سه هفته طول کشید تا لمینت سرامیکی اصلی آماده و روی دندان هایم نصب شود اما نتیجه آن نسبت به کامپوزیت ونیر بسیار جذاب تر و زیبا تر بود. از اینکه بخشی از مینای دندان را برای نصب لمینت سرامیکی تراشیده بودم اصلا پشیمان نیستم چون ظاهر دندان هایم فوق العاده تغییر کرد و نسبت به کامپوزیت ونیر احساس بهتری بعد از نصب لمینت سرامیکی داشتم.مشاوره رایگان دندانپزشکی

نظرات کاربران

 • 1399/03/10
  0 0

  اهورا آيا با پودر استخوان میشه روکش دندان ساخت

  • 1399/03/11
   0 0

   سلام خیر

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید