هر واحد دندان یعنی چه و چه تاثیری در قیمت ونیر دندان دارد؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

تاریخ انتشار - ۲۱ اسفند ۱۳۹۸

هر واحد دندان چیست؟

اگر به مطب دندانپزشک مراجعه کرده‌اید و متوجه نشدید منظور از هر واحد دندان چیست باید توضیح دهیم که اصطلاح واحد دندان در دندانپزشکی یعنی تعداد دندان هایی که تحت درمان قرار گرفته اند. هر واحد دندان شامل یک دندان بیمار می شود که روی آن درمان‌های مختلفی مانند نصب تاج دندان، کاشت ونیر دندانی یا ترمیم انجام گرفته باشد. قیمت کارهای مختلف دندانپزشکی نیز معمولا بر اساس هر واحد دندان محاسبه می شود.

هر واحد لمینت چند دندان است؟

 هر واحد لمینت ونیر مخصوص یک دندان است و برای محاسبه قیمت لمینت ونیر نیز ابتدا قیمت هر واحد لمینت بر اساس عوامل مختلفی مانند برند، کشور سازنده، رنگ انتخاب شده و میزان دستمزد دندان پزشک ارزیابی شده و سپس قیمت لمینت کل دندان ها بر اساس قیمت هر واحد لمینت تعیین می شود.

هر واحد کامپوزیت یعنی چی؟

هر واحد کامپوزیت یعنی یک دندان بیمار که با کامپوزیت ونیر پوشش داده شده باشد. معمولاً برند سازنده کامپوزیت های دندانی قیمت هر واحد کامپوزیت را بر اساس مواد سازنده ماتریس کامپوزیت تعیین می کنند و دندانپزشک نیز با توجه به تعداد دندان هایی که باید پوشش داده شود و دستمزدی که بابت فرم دهی رزین کامپوزیت روی هر واحد دندان می گیرد؛ قیمت کل کامپوزیت ونیر را بر اساس هر واحد کامپوزیت محاسبه می‌کند.

قیمت هر واحد ونیر دندان چگونه تعیین می شود؟

به طور کلی می‌توان گفت قیمت هر واحد ونیر دندان به عوامل زیر بستگی دارد:

میزان دستمزد دندانپزشک زیبایی برای آماده‌سازی یا فرم دهی جهت کاشت ونیر دندان

میزان دستمزد دندانپزشک برای آماده سازی دندان ها جهت کاشت لمینت و کامپوزیت متفاوت است. چون لمینت سرامیکی نیاز به تراش دندان قبل از کاشت ونیر دارد درصورتیکه کامپوزیت دندان باید روی هر واحد دندان فرم دهی شود. معمولاً دستمزد ندان پزشکان برای نصب هر واحد لمینت نسبت به هر واحد کامپوزیت دندان بیشتر است. البته فرم دهی کامپوزیت ونیر ها نیز روی دندان نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد اما نسبت به تراش دندان برای کاشت لمینت ونیر راحت تر است. دستمزد دندانپزشک زیبایی نسبت به مهارت و تجربه ای که در کاشت ونیر دندان دارد؛ نیز متفاوت است. معمولاً دندانپزشکانی که سابقه طولانی بیش از ۱۰ سال در کاشت لمینت و کامپوزیت دندان داشته باشند؛ دستمزد‌های بسیار بالایی دارند. اما در عوض نتیجه اصلاح طرح لبخند توسط دندانپزشکان زیبایی با تجربه جذاب تر و بادوام تر است.

مهارت و تکنولوژی بکار رفته برای ساخت هر واحد لمینت سرامیکی 

یکی از دلایل ارزان تر بودن کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت سرامیکی عدم نیاز به ساخت کامپوزیت ونیر ها در لابراتوار است. قیمت هر واحد لمینت سرامیکی بر اساس مهارت و تکنولوژی به کار رفته برای ساخت آن در لابراتوار متفاوت خواهد بود. در صورتی که در لابراتوار از تکنولوژی های بسیار پیشرفته مانند لمینت دیجیتالی یا نرم‌افزار CAD/CAM استفاده شود؛ هزینه لمینت ونیرها نیز افزایش خواهد یافت. برخی از مطب های دندانپزشکی به پرینترهای سه بعدی و نرم افزار کدکم به همراه اسکنر داخل دهانی که می تواند تصاویر سه بعدی با کیفیتی از دندان ها بگیرند و سپس در نرم افزار لمینت سرامیکی را با بیشترین انطباق طراحی کنند؛ مجهز شده اند. این تصاویر سه بعدی دقیق به پرینترهای سه بعدی ارسال می شوند و لمینت های سرامیکی با دقت بسیار بالا در مطب دندانپزشک ساخته خواهند شد. نتیجه نهایی اصلاح طرح لبخند با لمینت سرامیکی دیجیتال نسبت به لمینیت استاندارد بسیار طبیعی تر و جذاب تر است؛ به همین علت هزینه لمینت سرامیکی دیجیتال نیز بیشتر است.

نوع ونیر دندان

نوع ونیر دندان مهم ترین عاملی است که در قیمت هر واحد ونیر دندان تاثیر می گذارد. به طور کلی ونیر های دندانی به دو دسته لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان تقسیم می شوند. قیمت هر واحد لمینت به علت دوام طولانی تر، کیفیت مرغوب تر و نیاز به آماده سازی و تراش دادن دندان و طراحی و ساخت در لابراتوار نسبت به کامپوزیت دندان گرانتر است.
از طرف دیگر نوع لمینت سرامیکی نیز در هزینه نهایی آن موثر خواهد بود. به عنوان مثال لومینیرز به عنوان یکی از انواع لمینت فوق نازک که نیاز به تراش دادن دندان ندارد؛ ارزان تر از لمینت سرامیکی استاندارد است. بنابراین توصیه می شود در جلسه مشاوره با دندانپزشک حتماً از او بخواهید که دندان های شما را را به نحوی بررسی کند که اگر برای نصب لومینیرز مناسب هستند بتوانید از این گزینه ارزان قیمت تر نیز استفاده کنید.
کامپوزیت ونیرها نیز دارای انواع مختلفی مانند میکرو یا نانو هیبرید هستند که به طور کامل در مقاله "بهترین طبقه بندی کامپوزیت برای ونیر دندان کدام است؟" تفاوت آنها پرداخته‌ایم. به طور کلی نوع فیلر مورد استفاده در ماتریس کامپوزیت، جنس رزین و چسب کامپوزیت در هزینه هر واحد کامپوزیت دندان موثر است.

مارک ونیر دندان و کشور سازنده آن

لمینت ونیر و کامپوزیت دندان در حال حاضر توسط کشورهای مختلفی ساخته میشود که با آنها در مقاله "انواع مارک کامپوزیت دندان" آشنا شدید. علاوه بر جنس لمینیت که می‌تواند از سیلیکات، شیشه، سرامیک و ترکیبات آن باشد و همچنین کامپوزیت دندان که از رزین کامپوزیت های مختلفی تولید می شود؛ کشور سازنده ونیر  دندان در هزینه نهایی هر واحد لمینت یا کامپوزیت دندان موثر است. معمولاً قیمت هر واحد کامپوزیت یا لمینت ساخته شده توسط شرکت های اروپایی مانند سوئیس بسیار گرانتر از کشورهای آسیایی مانند کره جنوبی است.
 گارانتی کردن ونیر دندان توسط شرکت سازنده نیز روی قیمت هر واحد لمینت یا هر واحد کامپوزیت موثر است. در صورتی که ونیر دندان توسط شرکت سازنده گارانتی شده باشد؛ هرگونه مشکلی که در کوتاه مدت مشاهده شود مانند قرار گیری نادرست روی دندان یا ترک خوردن، توسط دندانپزشک به صورت رایگان ترمیم خواهد شد. البته قیمت هر واحد ونیر دندان دارای گارانتی نسبت به انواع معمولی آن کمی گران تر است.

هر واحد دندان یعنی چه و چه تاثیری در قیمت ونیر دندان دارد؟

مواد مورد استفاده در ساخت ونیر دندانی

همانطور که اشاره کردیم مواد مورد استفاده در ساخت ونیر دندانی از نوع لمینت و کامپوزیت بسیار متنوع است که روی ویژگی های مختلف آنها مانند دوام و طول عمر، مقاومت در برابر زرد شدن یا سایش تاثیر می گذارد. هرچه مواد مورد استفاده در ساخت ونیر دندان مرغوب تر و با کیفیت تر باشد؛ قیمت هر واحد لمینت یا کامپوزیت دندان نیز گران تر خواهد بود.

تجهیزات به کار رفته در ساخت ونیر دندان

تجهیزات بکار رفته برای ساخت ونیر دندان در لابراتوار یا نصب در مطب دندانپزشک بر اساس مشکلات و عیوب ظاهری دندان ها ممکن است متفاوت باشد. برخی از عیوب ظاهری دندان به راحتی توسط لمینیت یا کامپوزیت پوشانده می‌شوند اما برخی دیگر نیاز به آماده سازی دندان پیش از کاشت ونیر دارند. قیمت هر واحد لمینت بر اساس نیاز و درخواست دندانپزشک در لابراتوار تعیین می شود. قیمت هر واحد کامپوزیت دندان نیز بر اساس لایه هایی که دندان پزشک روی دندان بیمار شکل می دهد تا ظاهر هر واحد دندان را بپوشاند متغیر خواهد بود.
در حال حاضر کیت های مختلفی در دسترس دندانپزشکان قرار گرفته است که برای تراشیدن دندان یا فرم دهی لایه های کامپوزیت به کار می برند. این کیت های دندانپزشکی زیبایی، تجهیزات مختلفی است که هر کدام از آنها هزینه متفاوتی را شامل می‌شوند. از طرف دیگر استفاده از تجهیزاتی مانند نور لیزر برای سفت کردن دندان یا چسب برای چسباندن و سیمان کردن ونیرهای دندانی از عواملی است که در هزینه هر واحد لمینت یا کامپوزیت دندان موثر است.

اندازه مورد نیاز برای هر واحد ونیر دندان

اندازه هر واحد کامپوزیت یا لمینت و تعداد دندان هایی که باید با ونیر دندانی پوشش داده شود؛ در هزینه نهایی آن موثر است. البته قیمت هر واحد لمینت تا حدودی ثابت است اما معمولا زمانی که بیمار تصمیم بگیرد؛ تمام دندانهای جلویی خود را لمینت کند می ‌تواند از تخفیفات ویژه ارائه شده توسط مطب های دندانپزشکی بهره‌مند شود. معمولاً در شرایطی که فقط یک دندان نیاز به ترمیم داشته باشد؛ قیمت یک واحد لمینیت نیز برای آن محاسبه می شود.

موقعیت مکانی مطب دندانپزشک

قیمت هر واحد ونیر دندان در نقاط مختلف کشور بسیار متفاوت است. اختلاف قیمت هر واحد لمینت دندان ممکن است ۲۰ تا ۳۰ درصد در شهرهای بزرگتر افزایش یابد. معمولاً این تفاوت قیمت به علت هزینه های بیشتر دندانپزشکان در شهرهای بزرگ است. البته با توجه به اینکه تجربه دندانپزشک در نتیجه نهایی ونیر دندان و اصلاح طرح لبخند تاثیر بسیار زیادی دارد؛ معمولاً بیماران ترجیح می دهند به مطب هایی که در شهر های بزرگ قرار دارند؛ مراجعه کنند. چون دندانپزشکان در شهرها مراجعین بیشتری دارند و تجربه آنها بیشتر است. از دیگر دلایل پایینتر بودن هزینه در شهرستان ها، کمتر بودن هزینه اجاره بها یا مالیاتی است که دندانپزشک باید بپردازد. به هر حال برای انتخاب دندانپزشک زیبایی باید تحقیقات و بررسی‌های لازم را انجام دهید تا بهترین گزینه را انتخاب نمایید. متاسفانه در صورتی که نتیجه نهایی در اصلاح طرح لبخند برای شما رضایت بخش نباشد؛ هزینه زیادی را برای آن پرداخت کرده اید که دیگر قابل بازگشت نیست.

نحوه دریافت دستمزد ونیر دندان توسط دندانپزشک

چون بیمه‌های درمانی هزینه ونیر دندان را پوشش نمی‌دهند؛ بیماران به دنبال مطب هایی هستند که به آنها برنامه پرداخت طولانی مدت برای پرداخت هزینه ونیر دندان را پیشنهاد دهند. دندانپزشکان نیز تلاش می کنند؛ پکیج های درمانی را به بیماران پیشنهاد دهند که با بودجه آنها متناسب باشد. زمانی که برنامه درمانی با ونیر لمینت و کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک مشخص شد می ‌توانید به طور دقیق قیمت نهایی آن را بر اساس نحوه دریافت دستمزد توسط پزشک معین کنید. برخی از دندانپزشکان دریافت های طولانی مدت به صورت اقساطی را نیز قبول می‌کنند. البته برخی از بیمه های تکمیلی نیز در صورتی که دندانپزشک علت نیاز شما به لمینت سرامیکی را وجود عیوبی که اختلال در نحوه جویدن غذا یا صحبت کردن شما ایجاد می‌کنند؛ تایید کند؛ بخشی از هزینه ونیر دندان را پرداخت میکنند. به هر حال برای مشخص شدن نحوه دریافت دستمزد توسط دندانپزشک برای هر واحد کامپوزیت ونیر یا لمینت دندان بهتر است یک جلسه مشاوره در مطب داشته باشید. در کلینیک دکتر شهاب محمدی نحوه دریافت هزینه لمینت ونیر یا کامپوزیت دندان به نحوی تنظیم می شود که بیمار علاوه بر برخورداری از بهترین کیفیت ونیر دندان بتواند در شرایط ایده آل هزینه لمینت دندان را بپردازد.

جمع بندی

بهتر است به خاطر داشته باشید زمانی که به دندانپزشک زیبایی مراجعه می‌کنید؛ بر اساس هزینه‌ای که پرداخت می کنید؛ کیفیت هر واحد ونیر دندان متفاوت خواهد بود. ونیروهای دندانی راه‌حل‌های بسیار گران قیمتی هستند که عیوب ظاهری دندان را به طور کامل می پوشانند. هر واحد دندان با توجه به آسیب دیدگی که دارد؛ نیاز به بازسازی و طراحی ونیر دندان ای خاصی خواهد داشت. به همین علت ممکن است قیمت هر واحد کامپوزیت یا لمینت دندان برای هر واحد دندان متفاوت باشد. ونیرهای دندانی، دوام و طول عمر زیادی دارند و با وجود اینکه هزینه اولیه آنها کمی گران است اما در طولانی مدت برای بیمار مقرون به صرفه هستند. با کاشت ونیر دندان نه تنها اعتماد به نفس بیماران افزایش خواهد یافت بلکه در اکثر مواقع نیاز به درمان های تکمیلی مانند ارتودنسی نیز رفع خواهد شد. اصلاح طرح لبخند با ونیر دندان از نوع کامپوزیت یا لمینت مزایا و معایب خاص خود را دارد و بهتر است برای انتخاب نوع ونیر دندان به یک دندان پزشک زیبایی با تجربه مراجعه کنید تا از نتیجه نهایی آن راضی باشید.مشاوره رایگان دندانپزشکی

نظرات کاربران

 • 1398/12/24
  0 0

  سلام لمینیت چند واحد هست؟

  • 1398/12/24
   0 0

   سلام معمولا 8-6 واحد لمینت انجام میشه. بستگی به طرح لبخند شما داره.

 • 1399/02/05
  0 0

  دندان جلویی من یکیش اندازه یه ذره سنگ شکسته . قیمت کامپوزیت در اسلامشهر چنده؟

  • 1399/02/07
   0 0

   سلام متاستفانه اطلاعی ندارم. قیمت ها متفاوت است.

 • 1399/02/05
  0 0

  من یکی از دندان جلویی من اندازه یه ذره سنگ شکسته؟ قیمت کامپوزیت تو اسلامشهر چنده؟

  • 1399/02/07
   0 0

   سلام پاسخ داده شد.

 • 1399/02/18
  0 0

  سلام من شش تا دندون های جلوی بالا را میخوام ایمپلنت کنم هزینش چقد میشه

  • 1399/02/23
   0 0

   سلام هزینه های توی صفحه تعرفه ایمپلنت موجوده یا میتونید با مطب تماس بگیرین

 • 1399/02/22
  0 0

  سلام ،میخواستم بدونم مثلا اگه قیمت هرواحد کامپوزیت ۴۰۰ باشه من برای ونیر ۸واحد کلا باید سه میلیون و دویست پرداخت کنم یا هزینه اضافی هم دارد؟

  • 1399/02/25
   0 0

   سلام نه هزینه ی اضافی نداره. ولی باید از مسواک و خمیردندان مخصوص استفاده کنید.

نظر خود را درباره مطلب بالا بیان کنید