02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1398/05/01

ونیر های لمینت لایه های نازکی از مواد سرامیکی هستند که به عنوان روکش روی دندان های طبیعی قرار می گیرند. این نوع ونیر ها از پرسلین ساخته شده و معمولاً با هدف زیبایی دندان ها و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرند. با نصب لمینت های سرامیکی، دندان ها سفید تر، یکدست تر و زیبا تر به نظر می رسند. ونیر های سرامیکی قادرند عیوب مختلف موجود در دندان ها مانند پریدگی لبه دندان ها، زرد شدن و فاصله زیاد بین دندان ها را برطرف کنند. ونیر های لمینت توسط دندانپزشک زیبایی طی چند جلسه روی دندان ها نصب شده و طول عمری بین ۱۰ تا ۲۰ سال دارند.

جنس ونیر لمینت چیست؟

پرسلین یک ماده غیر فلزی و غیر عالی است که خواصی شبیه به شیشه دارد و می تواند به مینای دندان بچسبند. ونیر های پرسلین ظاهر بسیار زیبایی دارند و نسبت به شرایط و محیط دهان و دندان سازگارند. ونیر های لمینت را تنها می توان روی سطح دندان مورد استفاده قرار داد. ضخامت ونیرهای دندان بسته به شرایطی که مورد استفاده قرار می گیرند؛ بین نیم تا ۱.۲ میلی متر متغیرند.
لمینت های سرامیکی دارای رنگ های متفاوتی هستند و با استفاده از سایه زدن می توان رنگ آن ها را دقیقا شبیه دندانهای طبیعی فرد درآورد. جنس سرامیکی لمینت ها حالت نیمه شفاف دارد که موجب می شود درخشندگی زیبایی به دندان ها بدهد.
برخی از لمینت  های سرامیکی از لیتیوم سرامیک و برخی دیگر از سرامیک خالص تهیه می شوند که بستگی به تکنولوژی ساخت شرکت سازنده دارد.
سرامیک به صورت یک پودر محلول در آب که به آن پرسلین فلدسپتیک می گویند روی رفرکتوری دای  refractory die  توسط تکنسین های لابراتوار لایه گذاری می شود. سپس سرامیک تحت فشار حرارت داده شده و محصول در دمای بالا ذوب شده و لمینت های نهایی داخل قالب با استفاده از تکنیک موم گم شده تولید می شوند.

ضخامت لمینت سرامیکی دندان

ضخامت لمینت های سرامیکی حدود 0.5 تا 0.6 میلیمتر است که تقریبا دو برابر ضخامت پوست تخم مرغ می باشد. البته تکنولوژی‌های جدید در لمینت های سرامیکی مانند لومینیرز ها نیز به بازار عرضه شده که به آنها ونیر های فوق نازک می گویند و ضخامت آنها حدود 0.2 میلیمتر است.

کاربرد لمینت های سرامیکی

در حال حاضر ونیرهای لمینت پورسلین جایگاه خود را در فرهنگ عمومی به خوبی باز کرده‌اند. از این لمینت های سرامیکی برای اصلاح ظاهر دندان های کوتاه یا دندان هایی که از جای خود خارج شده اند یا کج شده اند؛ استفاده می شود.
اصلی ترین کاربرد ونیر های دندانی، بهبود ظاهر دندان هاست که برای اصلاح دندان های جلو یا پیشین فک مورد استفاده قرار می گیرند. از لمینت های پرسلین میتوان برای تغییر رنگ، شکل، زاویه دندانها و یکدست شدن آنها استفاده کرد.
بنابراین دندان‌هایی که تغییر رنگ داده باشند؛ سائیده شده باشند؛ لبه آنها پریده باشد؛ کج شده باشند یا فضای بسیار زیادی بین آنها وجود داشته باشد و یا از جای خود خارج شده باشند را می توان با لمینت های سرامیکی اصلاح کرد.
استفاده از ونیر های دندانی یک روش انتخابی است و معمولاً به عنوان یک روش درمانی زیبایی در نظر گرفته می شود.
معمولا و نیروهای سرامیکی به درخواست خود بیماران تنها برای زیباترشدن ظاهر چهره شان نصب می شود؛ تا به منظور بهبود ساختار دندان ها یا جلوگیری از تغییر شکل بیشتر آنها.
از لمینت های سرامیکی می توان برای هم تراز کردن دندان های فک بالا و پایین و همچنین تنظیم خط لثه نیز استفاده کرد.
ونیروهای لمینت دندان برای برطرف کردن مشکلات زیر در دندان ها استفاده می شود:
دندان‌هایی که به علت درمان روت کانال یا مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین فلوراید تغییر رنگ داده اند.
وجود پرکردگی های بسیار وسیع که موجب تغییر رنگ دندان شده است
دندانهایی که در اثر سایش کوتاه شدند.
دندان هایی که شکسته اند یا لبه آن ها پریده است.
دندان های کج که از محل خود خارج شده‌اند و یا چرخیده اند.
دندان هایی که بین آنها فاصله زیادی وجود دارد که با استفاده از لمینت سرامیکی این فاصله ها به حداقل می رسد.
همچنین لمینت های سرامیکی در اصلاح رنگ دندان هایی که با بلیچینگ و سفید کردن تغییری در آنها ایجاد نمی شود؛ موثرند.

لمینت های سرامیکی چطور موجب زیبایی طرح لبخند می شود؟

ونیر های دندان که لمینت های پرسلین نیز نامیده می‌شوند در ابتدا به شکل پوسته نازک ویفری از مواد همرنگ دندان ساخته شده و سپس برای پوشش دادن دندان های جلویی هر فرد طبق نظر دندانپزشک و شرایط اختصاصی هر بیمار طراحی می شوند. رنگ، شکل، اندازه و طول این لمینت های سرامیکی را می توان طبق نظر بیمار و دندانپزشک به شکل دلخواه درآورد. به منظور اصلاح طرح لبخند توسط لمینت های سرامیکی این نوع ونیر ها به پشت دندان سیمان می‌شوند تا به شکل دندانهای طبیعی به نظر برسند. طراحی و جنس لمینت های سرامیکی به گونه ای انتخاب می شود که ظاهری درخشان و همرنگ با دندانهای طبیعی فرد داشته باشند. ونیرهای لمینت مقاوم تر از رزین های پلاستیکی هستند و دوام و طول عمر آنها نیز از کامپوزیت ها بیشتر است.
با اینکه سرامیک یا پرسلین ذاتاً شکننده است و در صورتی که بیفتد یا ضربه ای به آن وارد شود به راحتی می شکند اما در صورتی که به یک ساختار محکم تر مانند دندان طبیعی متصل شود؛ دیگر چنین ضعفی ندارد چون نیروهایی که مستقیماً به آن وارد می شوند از سرامیک عبور کرده و توسط ساختار مستحکم و ثابت دندان های طبیعی زیر آن تحمل می شود. ماهیت سخت و شیشه ای مانند سرامیک ونیر های دندانی یک سطح بادوام را ایجاد خواهد کرد که در مقابل زرد شدن و ساییدگی مقاوم است.

تکنولوژی اتصال ونیر لمینت سرامیکی روی دندان

تکنولوژی اتصال ونیر لمینت به مینای دندان شبیه همان تکنولوژی است که هنگام پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این تکنولوژی یکسری مراحل طی می شود تا لمینت قرار گرفته روی مینای دندان به آن پیوند بخورد. پس از برقراری پیوند بین لمینت های سرامیکی و مینای دندان، این پیوند به صورت یک لایه سیمانی قرار گرفته بین لمینت و مینای دندان عمل می کند و موجب می شود لمینت های سرامیکی مستحکم در جای خود باقی بمانند.
مهارت توانایی دندانپزشک زیبایی یکی از فاکتورهای مهم در انجام موفق لمینت دندان است اما فاکتورهای دیگری مانند کیفیت لمینت ها، طراح و سازنده لمینت ها و تکنولوژی طراحی و ساخت آنها نیز در زیباتر شدن ظاهر لمینت و دوام و طول عمر آن موثر است.
معمولا طراحی و ساخت لمینت ها بر اساس قالبی که دندانپزشک به لابراتوار می فرستد؛ حدود سه تا چهار روز زمان می برد. البته این زمان بستگی به تعداد لمینت ها، نحوه طراحی و قالب گیری دندان پزشک نیز دارد و ممکن است بین یک تا دو روز بیشتر شود.
در صورتی که مطب پزشک به سیستم کامپیوتری مجهز باشد این شانس را دارید که لمینت طراحی شده را پیش از آماده شدن در لابراتوار در نرم افزار ببینید و طراحی آن را به شکل دلخواه خود تغییر بدهید.
  در صورتی که دندانپزشک از دستگاه کدکم CAD/CAM و نرم افزار مرتبط با آن استفاده کند می تواند با پرینت سه بعدی لمینت سرامیک را در همان جلسه اول در مطب بسازد و روی دندان‌های شما نصب کند. هر چند در حال حاضر به علت جدید بودن تکنولوژی کدکم CAD/CAM هزینه آن کمی نسبت به روش سنتی بالاتر است اما صرفه جویی بسیار زیادی در زمان بیمار خواهد کرد به همین علت بسیاری از کلینیک دندانپزشکی و مطب های دندانپزشکی زیبایی در حال حاضر به این تکنولوژی مجهز شدند.

روش نصب ونیر لمینت پرسلین روی دندان

لمینت های پرسلین با روش غیر مستقیم روی دندان ها نصب می شوند در این روش پس از قالب گیری از دندان های تراش خورده کل لمینت ها در آزمایشگاه ساخته شده وسپس روی دندانهای بیمار نصب می شوند.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی های کامپیوتری مانند طراحی با کمک کامپیوتر و ساخت با کمک کامپیوتر یا کدکم CAD/CAM می توان فرآیند ساخت و طراحی لمینت های سرامیکی را طی یک جلسه انجام داد و روی دندان بیمار نصب کرد.
لمینت های سرامیکی از یک لایه نازک سرامیکی که جایگزین مینای دندان می شوند طبق قالب گرفته شده توسط دندانپزشک از دندانهای بیمار پس از تراش دادن دندان ها در لابراتوار ساخته می شود. به منظور نصب ونیر های سرامیکی حدود نیم میلیمتر از مینای دندان تراشیده شده و سپس قالب گیری از دندان ها با جزئیات کامل انجام می گیرد. تراش دادن مینای دندان موجب می شود فضای کافی برای نصب لمینت های سرامیکی روی دندان ها ایجاد شده و ظاهر ونیر های سرامیکی روی دندان طبیعی تر به نظر برسد و با دندان های دیگر در یک خط قرار بگیرد. پیوند بین ونیر لمینت پرسلین و دندان باید توسط مینای دندان انجام گیرد نه توسط عاج دندان. چون اتصال به تاج دندان نمی‌تواند استحکام مورد نظر و پایداری کافی را برای پیوند بین دندان و لمینت سرامیکی ایجاد کند. به همین علت اتصال و پیوند بین مینای دندان و لمینت سرامیکی هم از لحاظ دوام و پایداری و هم از لحاظ زیبایی نتیجه مطلوب را به وجود خواهد آورد. به منظور ایجاد پیوند بهتر بین لمینت سرامیکی با مینای دندان یک رزین حساس به نور بین دندان و لمینت پرسلین پیش از سیمان شدن ونیر مورد استفاده قرار می گیرد.
ونیر های لمینت را می توان روی دندانهای جلویی یا عقبی فک قرار داد اما چون دلیل اصلی استفاده از لمینت های سرامیکی، اصلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهری بیمار است معمولاً از لمینت های سرامیکی فقط برای دندانهای پیشین فک استفاده می شود.

عوامل موثر در موفقیت نصب لمینت سرامیکی

در حال حاضر ونیر لمینت یکی از متداول ترین درمان های زیبایی در دندانپزشکی است که به دندانپزشک کمک می کند رنگ، شکل، طول و ظاهر دندان های بیمار را اصلاح کند. نصب موفق لمینت های سرامیکی نیاز به برنامه ریزی دقیق، تبحر دندانپزشک و همچنین ایجاد انتظارات واقعی در بیمار دارد. با مراقبت های معمول و حفظ بهداشت دهان و دندان، لمینت های سرامیکی درمان ایده آل و طولانی مدت برای افرادی است که تمایل دارند طرح لبخند خود را اصلاح کنند و ظاهر زیباتری داشته باشند.

چرا هزینه نصب ونیر لمینت از کامپوزیت بیشتر است؟

 لمینت های سرامیکی ظاهر شفاف و بسیار زیبایی دارند و شباهت آنها به دندانهای طبیعی بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان هاست؛ به همین علت هزینه لمینت کردن نسبت به کامپوزیت نیز بیشتر است.

در چه شرایطی نمی توان از ونیر لمینت استفاده کرد؟

درمان با لمینت سرامیکی را می توان برای اصلاح عیوب دندانی در حد متوسط استفاده کرد و در صورتی که عیوب بسیار جدی مانند خالی بودن جای یک یا چند دندان، تغییر رنگ بسیار شدید تا حد سیاه شدن، تغییر زاویه بسیار زیاد دندان یا به عنوان مثال روی هم افتادن دندان ها نمی توان استفاده کرد. در این شرایط باید از روش‌های دیگری مانند بریج دندان، ایمپلنت دندان یا ارتودنسی دندان بهره برد.
پوسیدگی های شدید و آسیب دیدگی های جدی نیز باید با استفاده از تاج دندان مصنوعی پس از ترمیم دندان اصلاح شود.
 همچنین درصورتی که بیمار عاداتی مانند دندان قروچه کردن یا سیگار کشیدن داشته باشد؛ نصب لمینت ها ممکن است تاثیر چندانی برای او نداشته باشد. چون دندان قروچه کردن موجب شکستن و ترک خوردن لمینت ها شده و سیگار کشیدن نیز احتمال بروز بیماریهای لثه و افتادن ونیر لمینت را بالا می برد.

مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!