02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

لمینت دندان در دوران بارداری

زمان مطالعه : 6 دقیقه | منتشر شده در: 1403/02/22

آیا انجام لمینت دندان در دوران شیردهی مجاز است؟ انجام لمینت دندان در دوران شیردهی به طور کلی توصیه نمی شود. برخی از مواد مورد استفاده در لمینت دندان ممکن است از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شوند و برای او مضر باشند.
در حالی که لمینت روشی ایمن و موثر برای اصلاح طرح لبخند است، انجام آن در دوران بارداری توصیه نمی شود. در این مطلب از سایت دکتر محمدی، به بررسی دلایل این موضوع و جایگزین های مناسب برای لمینت دندان در دوران بارداری می پردازیم.

آیا لمینت دندان برای بارداری بی خطر است؟

متخصصان زنان و زایمان و دندانپزشکان انجام لمینت دندان در دوران بارداری را توصیه نمی کنند. چند دلیل مهم برای این موضوع وجود دارد:

عوارض اشعه ایکس

در برخی موارد، برای انجام لمینت دندان ممکن است نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس باشد. در حالی که میزان اشعه در این رادیوگرافی کم است، اما پزشکان برای احتیاط بیشتر، ترجیح می دهند که در دوران بارداری از اشعه ایکس حتی الامکان استفاده نکنند.

وضعیت نامناسب دراز کشیدن

انجام لمینت دندان نیازمند آن است که شما برای مدت زمان نسبتا طولانی به پشت دراز بکشید. این وضعیت برای برخی از خانم های باردار، به خصوص در سه ماهه دوم و سوم بارداری، می تواند ناراحت کننده و حتی باعث ایجاد فشار روی رحم شود.

تغییرات هورمونی و سلامت دندان

 بارداری باعث تغییرات هورمونی زیادی در بدن می شود که می تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد. این تغییرات می توانند باعث افزایش التهاب لثه و حساسیت دندان شوند. انجام لمینت دندان در این دوران ممکن است این مشکلات را تشدید کند.

جایگزین های لمینت دندان در بارداری 

اگر در دوران بارداری به دنبال اصلاح طرح لبخند خود هستید، جایگزین های امن تری به جای لمینت دندان وجود دارد:

جرم گیری و بلیچینگ دندان

جرم گیری و بلیچینگ دندان می تواند به طور قابل توجهی ظاهر دندان های شما را بهبود بخشد و آنها را روشن تر و درخشان تر کند. این روش ها در دوران بارداری بی خطر هستند و می توانند به شما در داشتن لبخندی زیبا کمک کنند.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان ماده ای است که برای پر کردن حفره ها و ترمیم دندان های شکسته یا ترک خورده استفاده می شود. کامپوزیت را می توان به گونه ای رنگ کرد که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشد و ظاهری طبیعی و زیبا به لبخند شما بدهد. انجام کامپوزیت دندان در دوران بارداری با صلاحدید دندانپزشک مجاز است.

صبر کنید تا بعد از بارداری

اگر مشکل دندان شما فوری و اورژانسی نیست، می توانید صبر کنید تا بعد از زایمان و اتمام دوران شیردهی برای انجام لمینت دندان اقدام کنید. در آن زمان، بدن شما به حالت عادی بازگشته و می توانید با خیالی آسوده تر لمینت دندان را انجام دهید.

لمینت دندان در دوران بارداری

چه زمانی برای لمینت دندان بعد از بارداری مناسب است؟ 

 بهترین زمان برای انجام لمینت دندان بعد از بارداری زمانی است که شیردهی به طور کامل متوقف شده باشد. به طور کلی، 6 ماه بعد از زایمان زمان مناسبی برای انجام لمینت دندان است. در این زمان، بدن شما به طور کامل به حالت عادی بازگشته و هورمون ها به تعادل رسیده اند. همچنین، لثه ها و دندان های شما در این مدت به حالت عادی خود باز می گردند و احتمال بروز مشکلات بعد از انجام لمینت دندان کاهش می یابد.

توصیه مهم برای استفاده لمینت دندان در دوران بارداری

لمینت دندان می تواند راهی عالی برای داشتن لبخندی زیبا و درخشان باشد. با این حال، انجام این روش در دوران بارداری به دلیل خطرات احتمالی برای مادر و جنین توصیه نمی شود. جایگزین های امن تری مانند جرم گیری و بلیچینگ دندان و کامپوزیت دندان در این دوران وجود دارد که می تواند به شما در داشتن لبخندی زیبا کمک کند.  اگر به دنبال انجام لمینت دندان هستید، بهتر است تا بعد از بارداری و اتمام دوران شیردهی صبر کنید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان پوسته های نازکی هستند که به طور سفارشی برای هر دندان ساخته می شوند. این پوسته ها با رنگ و شکل دندان های طبیعی شما مطابقت داده می شوند و روی سطح جلویی دندان ها چسبانده می شوند. لمینت دندان می تواند برای اصلاح مشکلات مختلف دندان مانند شکستگی، ترک خوردگی، تغییر رنگ، فاصله بین دندان ها و نامرتبی خفیف دندان ها استفاده شود.

مزایای لمینت دندان 

لمینت دندان مزایای متعددی دارد، از جمله:

ظاهر زیبا و طبیعی: لمینت دندان می تواند لبخندی زیبا و درخشان به شما هدیه دهد و قیمت لمینت دندان مقرون به صرفه است.

دوام بالا: لمینت دندان با مراقبت مناسب می تواند تا 10 الی 15 سال دوام داشته باشد.

مقاومت در برابر لکه: لمینت دندان نسبت به دندان های طبیعی در برابر لکه مقاوم تر است.

اصلاح طرح لبخند: لمینت دندان می تواند مشکلات مختلف دندان را اصلاح کرده و ظاهری زیبا و متقارن به لبخند شما بدهد.

به این مقاله امتیاز دهید

4.5 از 1 رأی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!