02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

مقالات آموزشی

مجله دندان پزشکی کلینیک دکتر شهاب محمدی

اینتروژن دندان چیست؟
اینتروژن دندان چیست؟

اینتروژن دندان وضعیتی است که در آن دندان به داخل استخوان فک فرو می رود. این مشکل می تواند بر هر دندانی در دهان، چه دندان های شیری و چه دائمی، تأثیر بگذارد. اینتروژن دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و منجر به مشکلات متعددی شود.

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی
تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

لبخند زیبا یکی از تاثیرگذارترین عناصر چهره است. اما گاهی اوقات نامرتب بودن دندان ها می تواند باعث شود از لبخند زدن خجالت بکشید. ارتودنسی درمانی تخصصی است که به مرتب کردن دندان ها و اصلاح ناهنجاری های فکی کمک می کند. اما شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا ارتودنسی روی فرم لب هم تاثیر می گذارد؟ تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی ممکن است؟

ارتودنسی دندان آیا درد دارد؟
ارتودنسی دندان آیا درد دارد؟

ارتودنسی دندان آیا درد دارد؟ شما در طول انجام ارتودنسی هیچ‌گونه دردی را احساس نخواهید کرد.بگذارید خیالتان را راحت کنیم: اگرچه ممکن است در روزهای اولیه پس از نصب براکت و سیم‌های ارتودنسی، کمی احساس ناراحتی و فشار روی دندان‌ها داشته باشید، اما این به‌هیچ‌وجه به معنای درد شدید و غیرقابل‌تحمل نیست. این حس شبیه به گرفتگی خفیف عضلات بعد از ورزش است و به‌مرورزمان، با عادت کردن دندان‌ها به فشار جدید، برطرف می‌شود.

دلیل کوچک بودن فک پایین چیست؟ درمان
دلیل کوچک بودن فک پایین چیست؟ درمان

دلیل کوچک بودن فک پایین چیست؟ ژنتیک و وراثت، اختلالات رشد، عادات دوران کودکی، کمبودهای تغذیه‌ای، سندروم‌ها و بیماری‌های خاص از مهم‌ترین عواملی هستند که موجب کوچک بودن فک پایین خواهد شد. درمان کوچک بودن فک پایین چیست؟ ارتودنسی و جراحی فک و صورت دو روش متداولی هستند که شما می‌توانید از آن‌ها برای درمان کوچک بودن فک پایین استفاده نمایید.

بهترین نوع ارتودنسی کدام است؟
بهترین نوع ارتودنسی کدام است؟

بهترین نوع ارتودنسی، عمدتا از نوعی روش درمانی بهره می گیرد که عوارض ناهنجاری های دهان و دندان را به حداقل برساند. به نظر می رسد بریس ها رایج ترین راه حل برای صاف کردن دندان های شما هستند، اما انتخاب نوع مناسب برای شما می تواند بسیار دشوار باشد. همچنین، زمانی که نوبت به یافتن بهترین راه حل ارتودنسی می رسد، دو موردی که مردم معمولا به آن نگاه می کنند، قیمت و سرعت پروسه است.

پوسیدگی دندان در زمان ارتودنسی چگونه درمان می شود؟
پوسیدگی دندان در زمان ارتودنسی چگونه درمان می شود؟

آیا می دانید پوسیدگی دندان در زمان ارتودنسی چگونه درمان می شود؟ به طور کلی، همیشه بهتر است قبل از شروع درمان ارتودنسی، هرگونه پوسیدگی در دهان خود را ابتدا درمان کنید. این امر به دندانپزشک شما اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به براکت‌ ها و سیم ‌هایی که مانع از کار می ‌شوند، به نواحی پوسیده دسترسی کامل داشته باشد. همچنین بهتر است از بهداشت دهان و دندان خود در بهترین حالت خود مطمئن شوید تا در وهله اول از ایجاد پوسیدگی جلوگیری کنید. زمانی که که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید، پس از برداشتن بریس ها ، سلامت دندان ها با شما خواهد بود. زمان استفاده از ارتودنسی، ایجاد حفره ها خیلی سریع اتفاق می افتد، زیرا تمیز کردن دندان ها سخت تر است.

ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی
ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی

ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی برای اثربخشی و یک درمان مطلوب از اهمیت بالایی برخوردار هستند. شاید اکثر شما تنها با بخشی از این ابزار نظیر براکت های فلزی یا اینویزیلاین آشنا باشید و در مورد تجهیزات دیگر ارتودنسی آشنایی زیادی نداشته باشید. لازم به ذکر است که ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی تنها به این موارد محدود نمی شود و وسایل دیگری برای مرتب کردن دندان ها و اصلاح موقیعت فک به کار می روند. در واقع، این ابزارها برای برطرف نمودن انواع مشکلات و دستیابی به بهترین نتیجه مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این مطلب از سایت دکتر محمدی با انواع براکت ها و ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی و عملکرد هر یک جهت مرتب کردن دندان ها آشنا خواهیم شد.

همه چیز درباره مراحل تصویربرداری در ارتودنسی
همه چیز درباره مراحل تصویربرداری در ارتودنسی

مراحل تصویربرداری در ارتودنسی یکی از ابزارهای کلیدی در نصب براکت ها است. این تصاویر نمای کاملی از ساختارهای دهان و فک را قبل، حین و پس از درمان برای دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی ارائه می دهند. برنامه ریزی درمانی به رادیوگرافی به خوبی می تواند زوایا، اهداف و زیبایی صورت را ارزیابی کند. تصویربرداری در ارتودنسی برای تشخیص درست و ارائه یک درمان دقیق بسیار مهم بوده و انواع عکسبرداری بر اساس سن بیمار، سوابق پزشکی، وضعیت سلامت لثه ها و ... متفاوت هستند. در واقع، متخصص ارتودنسی بر این اساس است که می تواند درمان مرتب کردن دندان ها را طراحی و پیاده سازی نماید.

هزینه ارتودنسی دندان
هزینه ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان بسته به عوامل متعددی متفاوت است. عواملی همچون سن شروع درمان، موقعیت کلینیک دندانپزشکی، نوع بیمه، نوع درمان منتخب و مهارت و تخصص ارتودنتیست در این روند دخیل هستند. اکثر افراد در دوران نوجوانی تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند. البته شما در هر سنی می توانید این درمان را انجام دهید اما دلیل اینکه جوانان به دنبال مرتب کردن دندان های خود با براکت ها هستند، راحت تر بودن روند درمان و در نتیجه مقرون به صرفه بودن آن است. هزینه بالای ارتودنسی عمدتا به دلیل شدت وضعیت دندان ها و طول درمان می باشد. پس توجه داشته باشید که نمی تواند یک هزینه واحد برای تمامی افراد در نظر گرفت زیرا برای هزینه ارتودنسی دندان باید تمامی جنبه های متعدد را ارزیابی نمود. در ادامه مقاله با این موارد آشنا خواهیم شد.

مراقبت هاى حين ارتودنسی
مراقبت هاى حين ارتودنسی

مراقبت های حین ارتودنسی برای سلامت کلی دهان و دندان و نیز ابزار ارتودنسی بسیار مهم هستند. اگر شما نیز اکنون در طول درمان ارتودنسی قرار دارید جلوی آینه رفته و به براکت های خود نگاهی بیندازید. همانطور که می بینید، براکت ها و سیم ها دارای نواحی کوچکی هستند که می توانند غذا و پلاک را به دام بیندازند. این بدان معناست که احتمال پوسیدگی دندان و مشکلات لثه در این زمان بیشتر می شود. از این رو شما باید مراقبت های حین ارتودنسی را با بهداشت دهان و دندان و رعایت رژیم غذایی بیشتر مد نظر داشته باشید. برای همین در ادامه با این مراقبت ها بیشتر آشنا خواهیم شد. با سایت دکتر محمدی همراه باشید.

آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است؟
آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است؟

اینکه آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است یا خیر، شاید به دلیل ملاحظات مالی و یا زیبایی و شاید هم عدم وجود مشکل در یک فک سوال شود. در پاسخ به این سوال می توان گفت که در برخی از موارد که ارتباط دندانی میان دو فک مشکلی نداشته باشد و در یکی از فک ها نامرتبی دندان ها به چشم نیاید می تواند یکی از آنها را ارتودنسی نمود. به عبارتی، برخی از بیماران به این علت این سوال را می پرسند چون احساس می کنند که دندان های بالا یا پایین آنها به اندازه کافی صاف هستند. از این رو، یکی از فک های آنها در اولویت قرار دارد. اما آیا واقعا این کار به دلیل ارتباط میان دو فک صحیح است؟ یا اینکه ارتودنسی یک فک عوارض ندارد؟ در ادامه این موارد را توضیح خواهیم داد.

باورهای رایج غلط در مورد ارتودنسی
باورهای رایج غلط در مورد ارتودنسی

باورهای رایج غلط در مورد ارتودنسی هنوز هم در مورد این گزینه درمانی و صاف کردن دندان ها در میان مردم وجود داشته و باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند. اگرچه طی سال های اخیر این روش محبوبیت زیادی میان مردم پیدا نموده اما با این حال هم تصورات زیادی در مورد این درمان وجود داشته که می توانند نگرانی احتمالی بیماران را سبب شوند.